Netikėta žinia

Panevėžio savivaldybei partnerių atsiųstame laiške teigiama, kad Guso savivaldybė nori „kritiškai peržiūrėti tarptautinį bendradarbiavimą“, o apie priimtą sprendimą informuos raštu.

Toks žingsnis buvo naujiena ne tik panevėžiečiams. Unikalų mozaikinį suolelį su Panevėžio vaizdais sukūręs, nors šiame mieste iki šiol nėra buvęs, Guso menininkas Johanas Verstratė ėmėsi žygių, kad miestų draugystė tęstųsi.

Draugystės tiltus tarp maždaug tris dešimtis tūkstančių gyventojų skaičiuojančio Nyderlandų Zėlando provincijos miesto Guso ir Aukštaitijos sostinės tiesiantis menininkas Johanas Verstratė susirūpino, jog bemaž tris dešimtmečius gyvavusi jo gimtojo miesto ir Panevėžio partnerystė nutrūko. Dar gegužės pabaigoje Nyderlandų žiniasklaida, cituodama buvusį vietos tarybos narį, skelbė, jog bendradarbiavimas tiesiog išsisėmė ir toliau jį tęsti kažin ar yra prasmės.

Johanas Verstratė

J. Verstratė neslepia likęs nemaloniai nustebintas tokios žinios ir niekaip negalintis suprasti, kodėl dviejų bendrą istoriją kuriančių miestų draugystę prireikė palaidoti.

Panevėžio ambasadorius Guse

Guso ir Panevėžio partnerystė Johanui asmeniškai labai svarbi. Menininkas sako į ją per savo kūrybą sudėjęs dalį savęs. Jo dėka ir senas, ir jaunas Guso gyventojas galėtų papasakoti, kaip atrodo Aukštaitijos sostinės katedra, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia ar miesto Savivaldybė Laisvės aikštėje. Bet tai nereiškia, kad jie visi yra čia lankęsi.

Aukštaitijos sostinėje ir pats dar nebuvęs, bet ją aplankyti trokštantis ir tik pandemijos paskutinę minutę sustabdytas J. Verstratė meilę Panevėžiui pademonstravo sukurdamas spalvingą, originalų suolelį. Tik internete matytus Aukštaitijos sostinės vaizdus jis perkėlė ant savo skrupulingai rankomis dėlioto mozaikinio suolelio ir simboliškai perjuosė jį trispalve bei Nyderlandų vėliava.

Įprasmino miestų draugystę

2018 metais, kai Panevėžys ir Gusas šventė 25-erius partnerystės metus, J. Verstratė norėjo nuveikti kažką, kas turėtų išliekamąją vertę. Ir taip jis pasiūlė Guso politikams šiame mieste, prie geležinkelio stoties esančioje Panevėžio vardu pavadintoje aikštėje pastatyti savo kurtą mozaikinį suolelį. Miesto tarybai tokį pasiūlymą sutikus entuziastingai, jau netrukus aikštę papuošė originalus menininko darbas su Aukštaitijos sostinės vaizdais.

Johano Verstratės suoliukas

Viena iš seniausių dailės formų – mozaikos menu – J. Verstratė užsiima jau bemaž dešimtmetį. Šioji aistra įsiplieskė tuomet, kai Johanas gyveno mieste netoli Hagos, kur buvo vykdomas didžiulis mozaikos meno projektas. J. Verstratė nedvejodamas prie jo prisidėjo, o po sėkmingo starto pradėjo kurti savo asmeninius mozaikos projektus – ėmėsi gaminti žaismingus, žavius vienetinius mozaikos suolelius. Po kelerių metų jis sugrįžo į savo gimtąjį miestą Gusą Nyderlandų pietuose, kur dabar ir gyvena, bet pomėgio kruopščiai dėlioti stiklo mozaikos daleles nepamiršo.

Nors J. Verstratės unikaliu kūriniu dabar gali pasigrožėti kiekvienas Guso geležinkelio stoties praeivis, menininkas jaudinasi, koks bus šio išskirtinio suolelio likimas, jei miestų partnerystei ateis pabaiga.

„Mozaikinis suolelis vis dar stovi šalia geležinkelio stoties, ir kaskart, kai pro jį pravažiuoju, matau ant jo sėdinčius, besiilsinčius žmones. Šį suolelį žino visi ir vis dar daug kas manęs klausinėja apie jį, žmones domina Panevėžys. Ant šito suolelio pavaizduoti ne tik svarbūs Panevėžio pastatai, bet visų pirma – ryšys tarp dviejų miestų. Jie paprasčiausiai išmes suolelį? To negali būti!“ – emocijų neslepia Guso menininkas.

Kreipėsi į vietos politikus

J. Verstratės teigimu, jam labai svarbu palaikyti ryšį ne tik su artimaisiais, bet ir su tolimais bičiuliais. Taip, anot jo, galima mokytis vieniems iš kitų.

„Europa nėra didelė, Nyderlandai nėra dideli, Lietuva nėra didelė, todėl turime sujungti savo jėgas. Žinoma, per šiuo metus tai padaryti tapo šiek tiek sunkiau dėl COVID-19, tačiau tai nėra priežastis mesti draugus!“ – pabrėžia Johanas.

J. Verstratė sako kalbėjęs su kitais miesto žmonėmis, taip pat Guso tarybos nariais, ir visi jie sutinka, jog ši partnerystė strategiškai labai svarbi abiem susibičiuliavusiems miestams.

Johano Verstratės suoliukas

„Kodėl tada reikia stabdyti šią partnerystę? Kodėl reikia baigti tai, kas prasidėjo prieš 28 metus? Gal šiuo pasikeitusio pasaulio laiku kaip tik reikėtų atnaujinti draugystę?“ – retoriškai klausia mozaikos menininkas.

Anot jo, paradoksalu, jog Gusas jau 2022 metais švęs teminius metus kartu su Europa, o tokiu metu ėmė peržiūrėti bendradarbiavimo sutartį.

„Niekaip nesuprantu, Gusas tikisi paminėti Europos metus 2022-aisiais ir būtų labai keista, jei nutrūktų partnerystė su Europos miestu“, – nuostabos neslepia Johanas.

J. Verstratė dar birželio pradžioje savo miesto ir jo apylinkių žmonėms, Guso tarybos nariams išsiuntinėjo ilgą kreipimąsi, pabrėždamas Panevėžio bei Guso partnerystės svarbą ir klausdamas, kas gi nutiko, kad miestai partneriai svarsto sukti skirtingais keliais.

Tiesė pagalbos ranką

Gusas yra antrasis Panevėžio miestas partneris po Liūneno Vokietijoje. Panevėžiečių ir olandų draugystė tęsiasi jau beveik tris dešimtmečius. Šie du miestai bendradarbiavimo sutartį pasirašė 1993-iaisiais, kai Lietuva dar nebuvo nei Europos Sąjungos, nei NATO narė.

„Šita partnerystė buvo labai svarbi ir mums, ir olandams. Dabar laikai ir situacija pasikeitę. Matyt, olandai dėl to ir imasi peržiūrėti bendradarbiavimo vertybes“, – sako Panevėžio savivaldybės Komunikacijos skyriaus specialistė Dalia Gurskienė.

Anot jos, Panevėžio ir Guso santykiai buvę išties artimi ir šilti.

„Iš partnerių esame pasisėmę nemažai patirties, važiavę vieni pas kitus. Panevėžiečiai pamena olandų studentų stažuotes mūsų mieste, ypač socialinių paslaugų įstaigos buvo patenkintos sulaukusios profesionalių būsimų darbuotojų. Prisimename ir projektus su Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotimi. Pirmieji greitosios pagalbos automobiliai buvo dovanoti būtent mūsų partnerių olandų.

Buvę A. Bandzos vaikų globos namai džiaugėsi rekonstrukcija. Darbų buvo padaryta tikrai labai daug. Kasmet mes aprašydavome savo poreikius vienam ar kitam projektui patenkinti. Mūsų liaudies šokių kolektyvai su savo programomis dalyvaudavo Guso šventėse, jų nariai maloniai būdavo priimami šeimose, vyko įvairios menininkų parodos tiek pas juos, tiek Panevėžyje“, – vardijo D. Gurskienė.

Panevėžio miesto savivaldybė (P. Židonio nuotr.)

Gusas buvo vienintelis miestas, prie visų įvažiavimų į jį įrengęs informacines lenteles, nurodančias, kad Panevėžys yra jo partneris.

Pakvietė į miesto gimtadienį

Visgi, specialistės teigimu, pastaraisiais metais, ypač užgriuvus pandemijai, ryškaus bendradarbiavimo nebebuvo.

Pasak D. Gurskienės, Panevėžys yra išsiuntęs Guso savivaldybei kvietimą į Aukštaitijos sostinės 518-ąjį gimtadienį, vyksiantį pirmąjį rugsėjo savaitgalį. Olandų atsakymo dar laukiama.

Šiuo metu Panevėžys turi 15-iolika miestų partnerių užsienyje. Miesto gimtadienyje laukiama atvykstant bent penkių delegacijų.

Iki šiol su Aukštaitijos sostine bendradarbiavimo sutartį yra nutraukęs tik vienas užsienio partneris – Holdingo miestas Danijoje. D. Gurskienė mano, jog tokia politika buvo vykdoma visoje Danijoje – ne vienas jos miestas buvo sustabdęs partnerystės ryšius su užsienio partneriais.

Top naujienos