aA
Bijai vilko – neik į mišką. O jeigu labai norisi grybų, jų galima rasti ir mieste, tiesiog po daugiabučio langais.
P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Panevėžyje Nendrės gatvės gyventojai maloniai nustebo išvydę žolėje po medžiais galvas keliančius grybus. Ir ne kokius šungrybius, o baravykus paąžuolius. Fotografas, įdomių idėjų sumanytojas, visuomenininkas Virginijus Benašas jau suka galvą, ką daryti su šiais gražuoliais. O kol nuspręs, prie jų pristatė sargybą.

Kaip pasakojo V. Benašas, prie Nendrės g. 6-ojo namo išvydęs baravykus pirmiausia pagalvojo, kad jie netikri, galbūt kai kas iš gyventojų plastikiniais grybais sumanė papuošti pievelę po dviem beržais. Iniciatyvių ir darbščių aplinkinių namų gyventojų, kurie puoselėja aplinką, šiame mikrorajone tikrai netrūksta.

„Tokio gražumo, kad galvojau netikri, bet jie tikrų tikriausi! Internete pasitikslinau, kad tai baravykai paąžuoliai. Suskaičiavau mažiausiai trylika, o dar daugybė mažučiukų, keliančių galvas. Kaip grybų karas – manau, kad gali būti jų ir daugiau“, – netikėtu laimikiu negali atsidžiaugti V. Benašas.

Kad grybais galėtų pasigėrėti daugiau žmonių ir niekas nesugalvotų jų sumesti tik į savo puodą, Virginijus paprašęs čia sargybą eiti vienos vietos gyventojos. Nors jai netoli 80, tačiau moteriškė negali nustygti vienoje vietoje – vis ką nors sėja, sodina ir rūpinasi aplinkos grožiu.

„Iš pradžių galvojau, kad čia jos nuopelnas. Pasirodo, ne, bet ji pažadėjo pasergėti, kad ir kiti pasidžiaugtų. Nadežda – mūsų viltis, kad grybų karas baigsis taikiai“, – šypsosi visuomenininkas.

V. Benašas svarsto, jog gražieji baravykai turėtų priklausyti jo kaimynui Arūnui, kuris iš žemių padarė savotišką pakilimo taką paąžuoliams. Bet jeigu jis sutiks, galbūt bus galima visai bendruomenei surengti šventę ir pasivaišinti grybiene.

„Jau kartą esu rinkęs kazlėkus po daugiabučio langais, buvo labai linksma atrakcija. Visai nebūtina eiti į mišką, kai grybai auga tiesiog prie namų. Gal ir šįkart kažką sugalvosime“, – jau kurpia naują planą idėjų nestokojantis Nendrės gatvės gyventojas.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Gamtos prieglobstyje

Aistringo grybautojo teigimu, tai ne pirmas kartas, kai netoli namų randa tokių laimikių. Pernai prie taip ir nepastatytos Pilėnų mokyklos V. Benašas aptikęs du raudonikius – vieną gražuolį su pasigardžiavimu išsivirė, o senesnį susmulkinęs išbarstė tame pačiame drebulyne.

„Labai tikiuosi ir šiemet ten pagrybauti, bet kaip tikram grybautojui nesinori išduoti gerų vietų“, – šypsosi V. Benašas.

Grybai – ne vienintelis derlius, kurį ruošiasi nuimti bendruomenė. Žinomas panevėžietis pats daugiabučio kieme augina lazdynus, tik dažnai nespėjantis pariešutauti – tą nudirba vietos vaikai. Šiemet taip pat laukia pirmojo vynuogių derliaus – šias pradėjęs auginti ant daugiabučio laiptinės stogelio. Visa bendruomenė skanauja ir kieme auginamų slyvų.

„Tikimės, kad šiemet dar spėsime paskanauti ir obuolių derliaus – mūsų sodas patenka į nebaigtos statyti mokyklos teritoriją, kol ten neprasidėjo statybos, dar galėsime jais pasimėgauti. Kiekvieną vasarą džiaugiamės ir varlių, svirplių koncertais, lakštingalų suokimu ar zuikių bei ežiukų šeimų draugija“, – pasakojo V. Benašas.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Pavieniai išsišokėliai

Toks grybų derlius daugiabučio kieme – mįslė ir gamtos mylėtojams. Krekenavos girininkas Jonas Leika teigė, kad dar ne grybų sezonas, nors jau atsiranda pavienių egzempliorių.

„Šią savaitę labai daug laiko praleidau miške ir nieko, išskyrus vadinamąsias avižėles, nemačiau. Net lepšio ar raudonikio neužtikau, nors girdėjau, kad turguje jau pasirodė pirmieji grybai. Tiesa, bičiulis pasakojo Žaliojoje girioje jau radęs raudonikių“, – kalbėjo girininkas.

Grybautojai derliumi pasidžiaugti dar negali. Kol kas randama tik pavienių grybų, visi jie sveiki, be jokios kirmėlytės, kas esant tokiems karščiams išties stebina. Pasak J. Leikos, tikrojo grybų derliaus dar teks palaukti.

„Grybams dygti šiek tiek per anksti. Čia kaip ir bičių spiečius – pirma apsižvalgo, taip ir pirmieji grybai yra kaip ankstyvojo derliaus pranašai. Juk jeigu sausį pražysta kokia žibutė, dar nereiškia, kad galima pulti jų skinti. Visada būna tokių išsišokėlių“, – šypsosi girininkas.

O tai, kad grybai vienas po kito kelia galvas daugiabučio kieme, anot gamtos žinovo, nereikėtų stebėtis. Labai tikėtina, kad toje vietoje buvo palikta grybienos, kuri ir sudygo.

„Visi lietuviai iš principo grybautojai. Kad augtų daugiabučio kieme, nesistebėčiau, juk žmonės grybus neša iš miško į miestą, galbūt papylė kažkas grybienos, jie taip ir užsisėjo“, – baravykų atsiradimo mįslę bandė įminti J. Leika.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667

Remontuojama gatvė Panevėžyje susuko galvas: klysta ir besimokantieji, ir patyrę vairuotojai (8)

Panevėžyje remontuojamoje gatvėje nedidelės avarijos kaltininku pripažintas vairuotojas jau po...

Panevėžyje – mažiau vietos krepšiniui: aikštelę atidavė automobiliams (8)

Kai mieste pritrūksta vietos automobiliams, jauniesiems krepšininkams tenka trauktis į šalį. Taip...

Panevėžyje atnaujinama rinkliava už transporto priemonių stovėjimą (1)

Nuo liepos 1-osios darbo dienomis, nuo 8 iki 17 val., vėl bus imama rinkliava už transporto...

Atnaujinamame Panevėžio parke – sovietinis reliktas (15)

Daugiau nei porą šimtų tūkstančių eurų – tiek už Skaistakalnio parką juosiančią...

Pirmą kartą Panevėžyje: architektūros festivalis atvers pastatų užkulisius

Ar kada svarstėte, kas slepiasi už Panevėžio miesto savivaldybės, Apylinkės teismo rūmų ar...

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (575)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (28)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (148)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (157)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (123)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (90)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (459)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (112)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (156)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina