aA
Jaukiame Panevėžio skvere tarp Vasario 16-osios ir Sietyno gatvių – kraupus radinys. Į jį pasivaikščioti atėjusio panevėžiečio akys užkliuvo į prie pat tako besimėtančias varninių paukščių gaišenas. Apie makabrišką vaizdą panevėžietis pranešė Bendrajam pagalbos centrui. Negyvais paukščiais susidomėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai bei aplinkosaugininkai.
P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Kaip pasakojo savo vardo nepanoręs viešinti panevėžietis, pirmadienį jis vaikštinėjo skverelyje, kai prie pat pėsčiųjų tako vakarinėje skvero pusėje pastebėjo kritusį kovą. Įdėmiau apsižvalgęs, suskaičiavo per dešimtį šių paukščių gaišenų. Vyras svarsto, kad juodasparniai galėjo būti kritę jau seniau, tačiau tik nutirpus sniegui pasimatė maitos. Kai kurie jų buvo be sparnų ar nutrauktomis galvomis. Panevėžietis spėja, kad negyvus paukščius galėjo apdraskyti ir šunys.

„Suskaičiavau apie 12 nugaišusių paukščių. Gal tai paukščių gripas, o gal be piktavalio žmogaus rankos neapsieita? Šaudyti paukščių mieste negalima, tačiau jau ne kartą Lietuvoje buvo pasitaikę tokių atvejų, kai primėtoma apnuodyto maisto. Nuo jo suserga ir gaišta ne tik keturkojai, bet ir sparnuočiai“, – svarstė panevėžietis.

Tyrė negyvus balandžius

Pranešimą gavęs Bendrasis pagalbos centras apie kraupų radinį informavo aplinkosaugininkus, o šie – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. Kaip sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento direktorius Žydrūnas Vaišvila, trečiadienį jų specialistas turėjo surinkti kritusių paukščių gaišenas ir nusiųsti į laboratoriją. Maždaug po savaitės bus aišku, nuo ko miesto centre krito būrys sparnuočių.

„Mums svarbiausia, ar tai nėra paukščių gripas. Lietuvoje šiemet nustatytas jau ne vienas toks atvejis. Tačiau kovai nėra vandens paukščiai, paukščių gripo tikimybę galėtume atmesti. Nemanau, kad tai ir piktybinė žmogaus veikla, bet kol kas nieko nenoriu spėlioti. Laukiame preliminarių rezultatų“, – sakė Ž. Vaišvila.

Pasak Panevėžio departamento direktoriaus, pastaruoju metu tokių pranešimų apie masiškai krentančius paukščius jie nebuvo gavę. Tiesa, prieš kelias savaites buvo pranešta apie Panevėžio miesto centre vienu metu nugaišusius kelis balandžius. Tačiau šiuo atveju jokių užkrečiamųjų ligų nenustatyta.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

„Kaip ir buvome įtarę iš pradžių, balandžiai tiesiog buvo per daug prisilesę – tokiu atveju grūdai gūžyje pradeda pūti ir paprasčiausiai paukščiai nugaišta. Kartais pasitaiko ir tokių atvejų“, – sakė Ž. Vaišvila.

Šaudymo požymių neaptiko

Savo tyrimo ėmėsi ir aplinkosaugininkai. Aplinkos apsaugos departamento komunikacijos specialistė Jurgita Jasiūnienė teigė, kad Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai apklausė aplinkinius gyventojus, išžvalgė visą teritoriją. Pirminiais duomenimis, įrodymų, kad buvo šaudoma į paukščius, ar kitų neteisėtos medžioklės ar kitos draudžiamos veikos požymių nenustatyta.

„Minėtoje vietoje išties rasta kritusių kovų. Atvykę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnai taip pat patvirtino, kad šautinių žaizdų nėra. Paukščių gaišenos buvo surinktos detaliau ištirti. Tik po šių tyrimų pareigūnai galės suteikti išsamesnę informaciją apie šį įvykį ir gyvūnų žūties priežastį“, – komentavo J. Jasiūnienė.

Kova su vėjo malūnais

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Rūta Taučikienė neslėpė gana dažnai sulaukianti gyventojų skundų dėl nepageidaujamos varninių paukščių kaimynystės. Su kovais Panevėžio savivaldybės specialistai bando kovoti jau ne vieną dešimtmetį, tačiau tikrai ne tokiais makabriškais būdais, kad tektų rinkti jų gaišenas. Paukščių populiacijos reguliavimo būdai – labai riboti. Prieš imantis bet kokių veiksmų mažinti šių sparnuočių būrius, reikia gauti Aplinkos apsaugos departamento leidimą. Anksčiau paukščius buvo galima išvaikyti ir ardyti jų lizdus praktiškai iki balandžio vidurio, dabar visų šių priemonių laikas itin ribotas – tik iki kovo 1-osios.

„Savivaldybė gali imtis tik tų paukščių populiacijos reguliavimo priemonių, kurias leidžia Aplinkos apsaugos departamentas. Per vasarį Panevėžyje iš medžių buvo iškelti 65 lizdai. Didžioji jų dalis – Kultūros ir poilsio parke, taip pat prie daugiabučių namų. Viena iš tokios kovos priemonių – medžių lajų genėjimas, kad būtų kuo sudėtingiau susisukti lizdą. Bet šie paukščiai itin protingi – labai greitai susiranda, kur susisukti naują. Netgi tokiuose medžiuose kaip pušys ar eglės ima perėti, kur anksčiau pamatyti kovų lizdų būdavo neįmanoma“, – pastebi R. Taučikienė.

P. Židonio nuotr.
P. Židonio nuotr.

Užima parką

Didžiausia kovų populiacija įsikūrusi Kultūros ir poilsio parke bei šalia jo esančių daugiabučių teritorijose. Dar prieš keletą metų didžiausia kovų buveinė buvo Parko gatvėje netoli galinės autobusų stotelės, o dabar šie paukščiai lizdus susisukę praktiškai visame atnaujintame parke. R. Taučikienės teigimu, juos čia priviliojo ne kas kitas, kaip patys žmonės.

„Kai komunalinių atliekų konteineriai buvo sustatyti Parko gatvėje, paukščių kolonijos sparčiai pradėjo augti. Maisto šaltinis visai šalia, jiems niekur toli skristi nereikia. Deja, be gyventojų sąmoningumo tai tarsi kova su vėjo malūnais. Kol žmonės neįpras uždaryti atliekų konteinerių dangčių, tol kovai turės puikias sąlygas maitintis“, – teigė Panevėžio savivaldybės ekologė.

Iškelti atliekų konteinerių į kitas vietas irgi nėra galimybių. Daugiabučių kiemai per siauri ir pristatyti automobilių, todėl sunkiasvorės šiukšliavežės į juos beveik negali įvažiuoti.

„Kovai yra miesto paukščiai, jų į mišką niekas neišvarys. Žmonėms belieka susitaikyti su tokia kaimynyste. Žinoma, reikia kiek įmanoma jų kolonijas išsklaidyti. Bet drastiškomis priemonėmis išvijus iš parko, apsigyvens šalia daugiabučių. O tai dar didesnė blogybė “, – kalbėjo R. Taučikienė.

Gudrūs paukščiai

Pasak ekologės, kova su varninių paukščių kolonijomis vyksta kasmet. Nuolat konsultuojamasi su specialistais ir ornitologais, tariamasi su kitomis savivaldybėmis. Tačiau dabar bene pagrindinė kovos su šiais sparnuočiais priemonė – lizdų naikinimas, nors ir labai laikina.

„Net trejus metus iš eilės aplinkosaugininkai mums leido iki pat balandžio pradžios vaikyti parskridusius paukščius. Juos baidydavome garsiniais signalais, taip pat signalu, kuris kelia pavojų paukščiams, net fejerverkais. Pastebėjome, kad kolonija išsiskaidė į mažesnes. Bet ketvirtais metais aplinkosaugininkai nebeleido taikyti šių priemonių, todėl kovų būriai ir vėl sparčiai auga“, – pasakojo R. Taučikienė.

Anot specialistės, kovai labai protingi, todėl viena priemonė niekada neduos rezultatų, tik kelios skirtingos, taikomos kartu. Pavyzdžiui, kovai bijo įvairių garsinių signalų, bet pabaidyti jau po trečio karto supranta, kad tai nėra tikrasis pavojus. Kita vertus, pasak ekologės, reikia suvokti, kad gamtoje nebūna nieko šiaip sau. Juodieji miesto sparnuočiai dažnai keiksnojami kaip triukšmadariai ir teršėjai, bet iš tiesų atlieka labai svarbų darbą – lesa grambuolių lervas, vabzdžius, kirmėles, vabalus. Parko gatvės gyventojai dėl rytinio triukšmo ir baltai apdergtų automobilių prie gėdos stulpo kala varnas, nors iš tiesų jos Kultūros ir poilsio parke net neperi.

„Mūsų parke ir aplink jį gyvena tik kovai. Varna turi pilką liemenę, kuosa – pilką galvą, o kovai – visi juodi. Ir gerokai didesni už varnas. Jeigu nebeliktų šios paukščių rūšies, gali atsirasti kitų kenkėjų“, – aiškina R. Taučikienė.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
4.3333

Panevėžiečiai nori išsaugoti svarbią istorinę vietą: čia buvo užrašyti KGB įsiutinę žodžiai „Laisvę Lietuvai“ (24)

Ne kiekvienai dėmei ant sienos lemta tapti laisvės simboliu. Tačiau būtent tokia garbė teko...

Duris atvėrė ne visos Panevėžio parduotuvės: nespėja testuoti savo darbuotojų (4)

Nuo pirmadienio darbą Lietuvoje gali atnaujinti prekybos centruose įsikūrusios iki šiol...

Panevėžyje bus atnaujintas miesto gatvių apšvietimas: prioritetas – pagrindinėms gatvėms (4)

Per porą ateinančių metų Panevėžys turėtų ne tik, vaizdžiai tariant, atnaujinti savo...

Po studijų seminarijoje ir gyvenimo Prancūzijoje, apsistojo Panevėžio r.: vidurio amžiaus krizė parodė pašaukimą (8)

Molis gali būti raudonas, baltas, geltonas – įvairių spalvų, kaip ir puodžiaus Panevėžio...

Naujas policijos pastatas Panevėžyje tampa realybe: statyboms pradėta ruošti teritorija (3)

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) naujas pastatas Beržų gatvėje...

Top naujienos

Nausėdos atsakas konservatoriams: paprasti žmonės turi daugiau supratimo nei kai kurie politikai (421)

Remdamasis naujausia visuomenės apklausa, kuri teigia, kad ir toliau šaliai Europos Vadovų Taryboje...

Ekspertai įvertino 2 mlrd. eurų planą: nuo siūlymų didinti algą prezidentui iki didesnių lėšų gyventojų gerovei (159)

Lietuvos parengtas 2 milijardų eurų vertės „Naujos kartos Lietuvos“ (NKL) plano projektas, anot...

Zacharova: Baltijos šalių diplomatai jau gali spėlioti, kuriems iš jų teks palikti Rusiją (71)

Maskva atsakys Estijai, Lietuvai ir Latvijai į Rusijos diplomatų išsiuntimą, šių šalių...

Lauko kavines atvėrę Palangos verslininkai nerimauja dėl orų: po savaitgalio gali ir užsidaryti (4)

Pagaliau Vyriausybei leidus vėl dirbti lauko kavinėms, Palangoje nuo pat ketvirtadienio ryto jau...

Aiškus pirmas Javtoko konkurentas kovoje užimti Sabonio postą paragino LKL prezidentas

Lygiai prieš menėsį paskelbta, kad rudenį vyksiančiuose Lietuvos krepšinio federacijos ( LKF )...

Iš daugiabučio Vilniuje iškritusio 10-mečio berniuko tragedija: mažametis buvo vienas namuose (10)

Ketvirtadienį visuomenę sukrėtė baisi nelaimė sostinėje - pro langą iškrito ir įvykio...

Dėl „Moderna“ vakcinos tiekimo sutrikimo daliai žmonių atšauktas skiepijimas (20)

Gamintojui pakeitus „Moderna“ vakcinos tiekimo Lietuvai tvarką, teko atšaukti arba nukelti...

Svarstoma grąžinti į mokyklas 5-11 klasių vaikus (81)

Svarstoma grąžinti į mokyklas 5-11 klasių vaikus. Premjerė Ingrida Šimonytė užsiminė, kad...

Ligoninėse didinamas kovidinių lovų skaičius: Šimonytė nuo paskelbto plano neatsitraukia papildyta (122)

Vilniaus ir Kauno regionų ligoninėse didinamas lovų, skirtų kovidu sergantiems pacientams,...