Miestas nusileidžia rajonui

„Pro darbovietės langus tikrai matau būrį mauduolių. Smagu, kai žmonės turi laiko poilsiui, taip pat smagu, kad jie rankasi mūsiškį, naujai įrengtą Velžio pliažą“, – sako Velžio seniūnas Andrius Viržaitis.

Vietiniai poilsiautojai užplūdo ir Paįstrio seniūnijos smėlio karjerą, pramintą Panevėžio Jūrmala.

„Turėtų žmonės jau rinktis ir į Panevėžio paplūdimius prie buvusios „Ekrano“ gamyklos, ir Piniavoje“, – svarsto Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Gylienė.

Ekrano marių paplūdimiai (I. Stulgaitės nuotr.)

Specialistė pripažįsta, kad tokios poilsiavietės mieste neprilygsta naujai įrengtiems rajono paplūdimiams. Tačiau ji patikino, kad abiejų Panevėžio pliažų vandens švarumas patikrintas, maudytis leista, į paplūdimius atvežta smėlio, nušienauta pieva.

„Labai tikiu, kad pasibaigus didžiosioms miesto statyboms, kai išgražės centras, bus baigti tvarkyti Senvagė, Skaistakalnio parkas, bus imtasi modernizuoti ir pliažus“, – vylėsi V. Gylienė.

Dėl paplūdimio dvikova teisme

Nepaisant to, kad sutvarkius nuo Elektronikos gatvėje esančios Nevėžio užtvankos iki Pajuosčio vedantį dviračių taką, prie jo įrengtos net kelios maudynių vietos, oficialiai miestas turi tik du paplūdimius – prie buvusios „Ekrano“ gamyklos ir Panevėžio rajone, Piniavoje. Pastarojoje panevėžiečių reikmėms prie Lėvens upės vieta paplūdimiui buvo paskirta dar sovietmečiu.

„Nežinau ir net nelabai įsivaizduoju, kaip toji rajono žemė atiteko miestui, bet taip jau buvo“, – sako V. Gylienė.

Jos žiniomis, jau vėliau, kai Lietuva tapo nepriklausoma, rajonas buvo panoręs atsiimti Piniavos paplūdimio žemę, dėl jos net teismai vyko. Teismų sprendimas lėmė, kad Piniavos pliažas vis dėlto liko Panevėžiui. Jo priežiūra, kaip ir paplūdimio „Ekrano“ gamyklos pašonėje, rūpinasi miesto Savivaldybės įmonė „Panevėžio specialus autotransportas“. Jie abu jau paruošti sezonui: atvežta smėlio, pastatyta po dvi persirengimo kabinas, pliaže prie buvusio „Ekrano“ vandenyje įtvirtinti saugumą turintys užtikrinti plūdurai.

Piniavos palūdimys (I. Stulgaitės nuotr.)

Piniavoje nuo seno įrengtas stacionarus tualetas, Panevėžyje pasirūpinta biotualetu.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Panevėžio skyriaus specialistai gegužės 31-ąją ištyrė vandenį abiejuose paplūdimiuose. Pasak N. Gylienės, vanduo švarus ir maudytis leidžiama. Vanduo šiose vietose bus tiriamas kas dvi savaites.

Miestui priklausančiuose pliažuose nėra gelbėtojų. N. Gylienės manymu, Piniavoje maudytis nėra gilu, tad gelbėtojai nebūtini, o štai kelerių metų patirtis rodo, kad vadinamajam „Ekrano“ paplūdimiui gelbėtojai kaip ir nelabai reikalingi. Taupant visų panevėžiečių pinigus, jų nesamdoma.

Ir maudytis, ir kepti šašlykų

Panevėžio rajonas gali pasigirti modernėjančiomis maudynių vietomis, kurių žmonės kitaip ir nevadina kaip pliažais. Švara ir tvarka juose – seniūnijų rūpestis.

Rajono Savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo Rimo Samkaus teigimu, rajonas yra žemdirbių kraštas, tad Savivaldybės administracijai tenka labiau rūpintis ne poilsio, o duonos auginimo reikalais. Anot jo, daugiausia pramogautojų sulaukia geriausiai sutvarkytos poilsio vietos prie vandens Velžyje, Upytėje bei Vadokliuose.

Velžio seniūnas A. Viržaitis skaičiuoja, kad antrą vasarą Velžyje veikiantis didžiulis pliažas prie Nevėžio upės, kainavęs apie 100 tūkstančių eurų, yra pramoga, džiaugsmas ir malonumas toli gražu ne tik vietiniams.

Velžio palūdimys (I. Stulgaitės nuotr.)

„Sulaukiame daug pramogaujančiųjų iš miesto. Važiuoja žmonės ir maudytis, ir žaisti tinklinio, ir kepti šašlykų ar dešrelių ant kepsniams skirtų stacionarių ugniakurų“, – patikino seniūnas.

Jis pridūrė, kad poilsiautojai pamėgę įrengtus patogius paplūdimio suolus-gultus.

Tualetas šiame pliaže kilnojamasis. Maudynių vietos vanduo per vasarą bus tiriamas kas dvi savaites. Pastarųjų dienų tyrimai skelbia, kad jis švarus.

„Pastebėjau, kad žmonės mūsų pliaže maudytis pradėjo prieš porą savaičių. Matau juos pro savo darbovietės langą“, – sakė A. Viržaitis.

Tvenkinį valo amūrai

Upytės seniūnas Giedrius Koženiauskas teigė, kad gana neblogą paplūdimį šis miestelis įsirengė prieš 5 metus. Tuomet buvo išvalytas Vešetos upelio tvenkinys, iškirsti meldai bei krūmokšniai, pripilta smėlio, įrengta tinklinio aikštelė, pastatytas į tvenkinį vedantis pontoninis lieptas. Užželti šiam tvenkiniui neleidžia į jį suleistos žoliaėdės žuvys – baltieji amūrai.

„Labai norėtume paplūdimyje įrengti ir gultų, bet tam reikia laimėti lėšų rajono Savivaldybės paskelbtame bendruomenių viešųjų erdvių idėjų konkurse“, – kalbėjo seniūnas.

Tačiau ir be gultų pliažas noriai lankomas, anot seniūno, tarp lankytojų tikrai daug panevėžiečių.

Vadoklių bendruomenės pirmininkas Justinas Vasiliauskas pasidžiaugė, jog prie vienintelio Panevėžio rajone esančio ežero Juodžio ežero, plytinčio šalia Vadoklių, pernai baigiantis vasarai buvo įrengtas paplūdimys.

„Mes, bendruomenė, laimėjome lėšų, už kurias sutvarkytas 50 metrų rytinės ežero pakrantės ruožas. Buvo privežta smėlio, pastatyta persirengimo kabina, lieptas“, – vardijo J. Vasiliauskas.

Anot jo, šis pliažas populiarus, gausiai lankomas ne tik vietos žmonių.

Populiarusis uždraustas karjeras

O štai netoli Paįstrio esančiame karjere maudynės – tik pačių poilsiautojų reikalas.

Paįstrio seniūnas Virgilijus Šliažas patikino, kad seniūnijos sąsajos tik tokios, jog karjeras jos teritorijoje. Pats seniūnas prisipažino seniau ir pats jame yra plaukiojęs.

„Dabar nebeplaukioju, nes žinau, kad karjeras privatus, priklauso kelininkams, tad ir vaikščioti po jį, ir maudytis jo vandenuos yra draudžiama. Nenoriu rodyti blogo pavyzdžio“, – kalbėjo V. Šliažas.

Nepaisant to, anot seniūnijos vadovo, Paįstrio karjeras yra tapęs panevėžietiška Jūrmala.

Daugiausia čia suvažiuoja panevėžiečių. Matant jų būrius atrodytų, kad draudžiamasis karjeras nurungia oficialius miesto pliažus.

„Mes, paįstriečiai, turime Įstros upelio užtvanką. Deja, ji apžėlusi, ten maudytis būtų nemalonu. Neatmetu galimybės kada nors ateityje tą užtvanką susitvarkyti ir gyvenvietėje turėsime pliažą“, – vylėsi V. Šliažas.

Šiuo metu idėjas įsirengti pliažams ar tiesiog maudavietėms yra paskelbusios ir bendruomenių iniciatyvų konkursui pateikusios Berčiūnų, Jotainių, Paliūniškio bei Tiltagalių bendruomenėms. Jei kuriai jų pavyks laimėti ir gauti lėšų, pliažų rajone dar daugės.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės