Jasvilonių, Pavašuokių žmonės jau daug metų springsta dulkėse, jose vietos ūkininkai augina uogas ir daržoves. Vietiniai įsitikinę, kad dėl tokio kelio vieną dieną šitie kaimai visai išnyks iš žemėlapio.

Pasklidus žiniai, kad rajono Savivaldybė nuo balandžio žada per pusę sumažinti autobusų reisus į kaimus, jasviloniečiai pirmieji susirūpino: ar tik ne jų užmirštas kraštas pirmasis pateks į tą juodąjį sąrašą.

„Turėjome kažkada mokyklą, parduotuvę, medicinos punktą, kuriame pradirbau trisdešimt metų, – nieko neliko. Ir viskas dėl šito žvyrkelio – dėl tokio kelio žmonės kraustosi iš mūsų krašto, nenori springti dulkėmis“, – pasakoja Jasvilonių gyventoja Regina Žilinskienė.

Ji dirba Panevėžyje, greitosios medicinos pagalbos tarnyboje. Budėjimo dienomis tenka keliauti 20 km į miestą. Medikė pati nevairuoja, todėl pavėžėti prašo vyro ar kaimynų.

Pastarieji nelabai nori padėti, nes gaila mašinų, didžiąją dalį kelio dardant kopėčias menančiu žvyrkeliu iki pat Trakiškio, o nuo jo asfaltu iki miesto – vos 6 km.

„Yra dar mokinių, vyresnių žmonių, važiuojančių į miestą autobusais, į mokyklas, polikliniką. Vairuotojas nepatenkintas tokiomis sąlygomis. Niekam čia tai nepatinka“, – priduria Regina.

Užglostė pažadais

Jasvilonių seniūnaitė Marija Morkūnienė taip pat vargsta Pavašuokių II kaime. Čia eina tas pats žvyrkelis, kurio asfalto vietiniai laukia dar nuo sovietmečio.

„Mums labai reikia asfalto, bet kadangi esame tokiam Dievo užmirštame kampelyje, niekas rimtai ir nežiūri. Tačiau kelio pravažumas čia iš tiesų didelis: zuja ir zuja mašinos, miškavežiai, ūkininkų technika. Pastaroji ypač gadina žvyrkelį, tas matyti prie Taruškų, Kulbiuose, kur nesenia ir karjerą atidarė“, – teigia seniūnaitė.

Apylinkių žmonės, anot jos, turi kas dieną trankytis žvyrkeliu į darbus Panevėžyje, Margučiuose, taip pat į Kaimiškyje esantį medelyną.

Netekusi kantrybės M. Morkūnienė buvo pradėjusi rinkti gyventojų parašus, kad būtų išasfaltuotas apie 17 km ruožas kelyje Trakiškis–Pavašuokiai–Jasvilonys.

P. Židonio nuotr.

„Kiek atsimenu, dar kolūkio laikais vis planavo, buvo projektai, pažadai, bet pasikeitė laikai. Nuo tada bent asfaltas yra per gyvenvietes. Prieš porą metų, kai tapau seniūnaite, vėl pradėjau seną kalbą su rajono Savivaldybės vadovais. Pasipylė pažadai, išmatavo specialiais prietaisais kelio pravažumą, visi jau džiaugėmės, bet tuo viskas ir baigėsi“, – kalbėjo Pavašuokių II kaimo gyventoja.

Anot jos, tokiomis sąlygomis aplink gausiai žemę dirbantys ūkininkai augina teršalų persigėrusias daržoves ir uogas. Į apylinkių kaimus, M. Morkūnienės žiniomis, mielai keltųsi čia sodybų besidairantys miestiečiai, bet ir juos išbaido prastas susisiekimas.

Seniūną remia prie sienos

Asfalto už Trakiškio laukia ir patys trakiškiečiai. Jiems susisiekimas su miestu puikus, tačiau bėda, kad į kitą pusę nuo gyvenvietės, vos už 7 kilometrų esantis seniūnijos centras Miežiškiai pasiekiami irgi tik prastu žvyrkeliu. Nenorintieji juo daužyti mašinų, esant reikalų seniūnijoje, iš Trakiškio į Miežiškius važiuoja asfaltu per Panevėžį, bet tokį ratą sukarti reikia laiko, mat vietoje vos 7 km kelias pailgėja daugiau nei 20 kilometrų.

„Tikrai labai laukiam asfalto ir už Trakiškio. Gyvenantieji prie žvyrkelio dūsta nuo dulkių, žiemą tas žvyrkelis labai slidus. Niekam nėra patogu, o kelias tikrai važinėjamas“, – sako ir Trakiškio bendruomenės pirmininkė Jolanta Silgienė.

Miežiškių seniūnas Remigijus Budreika patvirtina, kad Jasvilonių, Pavašuokių, Trakiškio žmonėms asfaltas – opi bėda ir jie kas kartą seniūnijos vadovo apie tai klausinėja. Tačiau, anot seniūno, tai esą regioninis kelias ir seniūnija jam įtakos neturi.

„Vis paklausia gyventojai, bet aš neturiu ką atsakyti, nieko naujo nežinau – visi laukiame. Tai yra regioninis kelias, kai reikia, aš tik galiu pasirūpinti jį greideriu palyginti, sniegą nuvalyti. Tada skambinu ir prašau kelininkų“, – pasakoja seniūnas.

Valdžia baksnoja aukščiau

Panevėžio rajono meras Antanas Pocius taip pat patikino, kad regioninis kelias nuo Trakiškio iki Jasvilonių – ne Savivaldybės galioje. Savivaldybė, anot vicemero, net neturi teisės į nuomonę svarstant tokių kelių infrastruktūros planus.

„Lietuvos automobilių kelių direkcija turi savo metodikas, skaičiavimus ir sprendžia, kur labiausiai reikia asfalto. Ta pati bėda su Uoksų kaimu. Tai yra ne mūsų galioje ir mes net patarti negalime“, – teigia A. Pocius.

Vicemeras sutinka, kad žvyrkeliai – opi problema, kokios seniai nelikę ekonomiškai stipriose šalyse.

„Lankiausi Anglijoje ir mačiau netgi asfaltuotą keliuką į elnių ganyklą. Šiuolaikiniame pasaulyje neturi likti žvyrkelių ar lauko keliukų. Ar tokiose vietose gali veikti ekologiški ūkiai?“ – retoriškai klausia A.Pocius.

Visgi, jo nuomone, iki 2024 metų Lietuvai bus sunku – pandemija viską paralyžiavo ir gali dar ilgai trukdyti numatytiems darbams.

„Praėję metai, tikriausiai prieš laukiantį sunkmetį, buvo labai aktyvūs remontuojant šalies kelius, pasispirta į priekį labai daug. Jei taip ir šiemet būtų, tai jasviloniečiai ir kiti asfalto sulauktų gal po 2–3 metų. O dabar niekas nebeaišku“, – kalbėjo rajono mero pavaduotojas.

Rajono Savivaldybė skaičiuoja jos pačios žinioje esančių vietinių kelių turinti apie 1500 km. Dalis jų taip pat neasfaltuoti. Kiek tokių žvyrkelių likę, vicemeras negali pasakyti. Jo teigimu, dėmesio nesulaukia labai retai važinėjami ruožai.

„Kelių, mūsų įrengtų rajone per pastaruosius metus, yra ganėtinai daug ir iš įvairių finansavimo šaltinių, taip pat ir, kaip mes vadiname, iš „kovidinių“ lėšų. Ir dabar dar ne viskas pabaigta remontuoti. Praėjusių metų paskutiniai baigti keliai buvo Anitavos g. Vadokliuose ir Tilto g. Miežiškiuose“, – sako A. Pocius.

Programoje nėra

Lietuvos automobilių kelių direkcijos paskelbtas 2018–2022 m. planuojamų asfaltuoti žvyrkelių sąrašas iš tiesų ilgas. Į sąrašą įtraukta ir 61 žvyrkelio atkarpa Panevėžio rajone, tarp jų ir 4,8 km ruožas kelio Panevėžys–Pavašuokiai–Subačius bei 2,2 km žvyrkelis tarp Jasvilonių ir Pavašuokių.

Tačiau sąrašas – toli gražu dar ne garantija gyventojams sulaukti asfalto. Iš jame esančių beveik 2000 trumpesnių ir ilgesnių asfaltuotinų kelio ruožų tik nedidelė dalis – kiekvienoje savivaldybėje po kelis – įtraukta į žvyrkelių asfaltavimo programą. Pagal šią iki 2022-ųjų Panevėžio rajone numatyta sutvarkyti tik septynis kelių ruožus: Raguva–Šilai–Mikėnai, Ramygala–Jotainiai, Velžys–Jotainiai–Pagiriai–Šėta, Ramygala–Stebeikiai, Juostininkai–Raguva, Akmeniai–Miliūnai, Kabeliai–Uoksai. Jie kartu sudaro beveik 20 km.

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės