Už savo lėšas valstybiniame sklype įsirengti didesnę aikštelę panorę vieno Tulpių gatvės daugiabučio gyventojai vietoje jos sulaukė vazonų su pušelėmis ir gėlėmis.

Nedraugiška kaimynystė

Kaip pasakojo Tulpių gatvės 23-iojo namo gyventoja Žydrūnė, valstybiniame žemės sklype daugybę metų gyventojai statydavo automobilius. Tačiau vieno šalia esančio Rašytojų aikštės nuosavo namo gyventojams pasipiktinus tokia kaimynyste ir pradėjus minti takus į Savivaldybę, įvažiavimas į sklypą vieną dieną imtas ir užstatytas betoniniais vazonais.

„Vieninteliai žmonės, kuriems viskas negerai – Rašytojų aikštės 2-ojo namo gyventojai. Tik grįžęs iš darbo patenki į jų fotoaparatų blykstes. Iš pradžių Savivaldybė dalijo baudas, tačiau galiausiai trūkus kantrybei apskundžiau ir baudas anuliavo, nes jų nuotraukose nėra užfiksuotas joks pažeidimas. Ten gyvenančios dvi moteriškės už automobilių valytuvų nuolat palieka raštelius, nors jokių taisyklių niekas nepažeidžia. Klausėme, negi žmoniškai negalima susitarti, tačiau kaskart pasipila grasinimai“, – pasakojo Žydrūnė.

Vieta kapinėms arba zoologijos sodui

Matydami, kad gražiuoju nepavyks sutarti, daugiabučio gyventojai nusprendė patys išsinuomoti valstybinės žemės sklypelį ir pagal visus reikalavimus jame įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę.

Pasak Žydrūnės, pagal detaliuosius planus namui numatyta plėsti automobilių stovėjimo vietas už daugiabučio, tačiau ten tilptų vos 10 automobilių. Beveik šimto butui namui – tai lašas jūroje.

„Visuotiniame susirinkime buvo nuspręsta, kad geriausia dar vieną aikštelę būtų įrengti laisvame valstybiniame sklype šalia Rašytojų aikštės. Namo pirmininkas jau buvo gavęs žodinį Savivaldybės pritarimą, tačiau kai kreipėsi raštu, nuomonė jau pasikeitė – gavome atsakymą, kad šiame sklype gali būti įrengtos tik kapinės, zoologijos ar botanikos sodas“, – tokiu atsakymu stebisi panevėžietė.

O netrukus į tuščią teritoriją pradėti vežti betoniniai vazonai su pušimis, gėlėmis ir kitokiais augalais. Didžiulės klombos buvo surikiuotos net krepšinio aikštelės šone. Gyventojai ironizuoja, kad Savivaldybė galėtų ir prie kiekvienos laiptinės pastatyti po tokį vazoną, tuomet tikrai būtų galima sakyti, kad gyvena šalia botanikos sodo.

„Savivaldybėje paaiškino, kad viskas daroma dėl gyventojų, turėtume džiaugtis pagražėjusia aplinka. Bet gal patiems gyventojams palikite nuspręsti, ar mums reikia tų betoninių monstrų. Ar Savivaldybė atsakys, jeigu krepšinį žaisdamas vaikas į tą betoninę klombą prasiskels galvą, o gal ir žaisti jau nebegalima, nes gėles išlaužys?“ – piktinosi Žydrūnė.

Daugiabučio namo kiemas (Ievos Stulgaitės-Kriukienės nuotr.)

Visuomenei, bet ne automobiliams

Tulpių gatvės 23-iojo namo pirmininkas Eugenijus Grigorukas patvirtino, kad namas neturi automobilių stovėjimo aikštelės – vos kelios vietos viename ir kitame namo gale, bet į jas automobilius statosi ir gretimų 21-ojo bei 18-ojo namų gyventojai, kurie apskritai neturi jokios aikštelės. Tad šiemet buvo nuspręsta, kad gyventojai už savo pinigus įsirengs dvi naujas aikšteles – vieną vakarinėje namo dalyje, kur numatyta pagal detaliuosius planus, ir kitą – tuščioje pievoje Rašytojų aikštėje.

Pirmininkas tvirtina, jog tam bent jau žodžiu pritarė ir Savivaldybės darbuotojai. Tačiau situacija greitai pasikeitė.

„Šalia krepšinio aikštelės yra didelė pieva, prie kurios žmonės statydavo automobilius. Bet Rašytojų aikštės privataus namo gyventoja pradėjo reikšti nepasitenkinimą, kad pro jos langus važinėja. Buvo pasakyta, kad čia gyventojai automobilius statysis tik per jos lavoną. Nuolat kviesdavo policiją. Iš pradžių atsirado kelio stulpeliai, o dabar betoniniais vazonais apstatyta visa teritorija aplink tą pievą, net krepšinio aikštelėje atsirado klombų“, – pasakojo E. Grigorukas.

Jo akimis, tai daugiau ambicijų karas – Rašytojų aikštės 2-ojo namo gyventojai bandė įsiteisinti valstybinį keliuką, vedantį pro jų namus, tačiau tam nepavykus, ėmėsi kitų priemonių ir Savivaldybės pagalba visą teritoriją užstatė betoniniais vazonais.

„Tai valstybinė žemė, skirta visuomenės reikmėms, tai kodėl neleidžiama ja naudotis? Prašiau Savivaldybės leisti išsinuomoti tos pievos dalį, kad būtų galima įrengti dešimties vietų aikštelę. Bet sulaukiau atsakymo, kad sklypas priklauso visuomenei. Bet ar mūsų namas, kuriame gyvena 300 žmonių, nėra visuomenės dalis?“ – nesuprantama namo pirmininkui.

Skirtingos interpretacijos

E. Grigorukui pikčiausia, kad pati Savivaldybė neturi bendros nuomonės. Kai Rašytojų aikštės 2-ojo namo gyventojai ėmė fotografuoti ir grasinti daugiabučio gyventojams, jo pirmininkas kreipėsi į Savivaldybę. Buvo gautas raštas, kad Rašytojų aikštėje daugiabučio gyventojai gali statytis automobilius, tačiau Rašytojų aikštės 2-ojo namo gyventojai turi priešingą tos pačios Savivaldybės raštą.

„Tai kuriuo raštu reikia vadovautis? Mes norime gyventi tvarkingai, pagal visus įstatymus įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę, ją apsodinti medeliais ir prižiūrėti, bet mums to neleidžiama“, – nesuprantama namo pirmininkui.

Daugiabučio namo kiemas (Ievos Stulgaitės-Kriukienės nuotr.)

Anot E. Grigoruko, daugiabučio gyventojai rankų neketina nuleisti ir žada eiti pas miesto vadovus. „Jeigu pavyktų įsirengti tas dvi automobilių stovėjimo aikšteles, būtų vis šis tas. Iš Savivaldybės neprašysime nė cento, viską darysime savo lėšomis, esame pasiryžę sutvarkyti visą aplinką“, – tikina Tulpių gatvės 23-iojo namo bendrijos pirmininkas.

Taupus sprendimas

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga teigė, kad prie Tulpių gatvės 23-iojo daugiabučio esančios krepšinio aikštelės klombos atvežtos iš J. Basanavičiaus gatvės ir padėtos todėl, kad gyventojai nestatytų automobilių ne tam skirtoje teritorijoje. Pasak vedėjo, Savivaldybė yra gavusi žodinį skundą, kad jie statomi net krepšinio aikštelėje.

„Pats buvau nuvažiavęs, automobiliai priekiniais ratais įvažiavę į krepšinio aikštelę. Galime nuimti tas gėlių klombas, bet paskui kiti pradės mums skųstis. Ten yra dvi stovyklos – vieni neranda kur palikti automobilių, o kiti pyksta, kad juos stato netinkamoje vietoje“, – teigė D. Vadluga. Anot jo, krepšinio aikštelę būtų buvę galima užtverti ir segmentine tvora, tačiau tai pareikalautų papildomų išlaidų. Todėl taupant biudžeto lėšas, nuspręsta vietoj tvoros panaudoti betonines klombas, likusias po J. Basanavičiaus gatvės šaligatvio rekonstrukcijos.

„Jeigu gyventojai nepatenkinti, vazonai pabus laikinai, kol sugalvosime, kaip šią problemą išspręsti. Bet bent jau iki šiol skundų nesame sulaukę. Planuojame atlikti eismo saugumo auditą šioje vietoje, galbūt tikslinga būtų perbraižyti automobilių stovėjimo vietas ar net padaryti vienos krypties eismą Aido gatve“, – teigė D. Vadluga.

Anot vedėjo, daugiabučio gyventojai automobilių stovėjimo aikštelę gali įsirengti ten, kur numatyta pagal detaliuosius planus. Deja, kai kada prie daugiabučių plėsti automobilių stovėjimo vietų nėra galimybių, o Rašytojų ir Aido gatvių sankirtoje esantis valstybinis sklypas numatytas kaip žalioji zona, kuri turi tarnauti visuomenės poreikiams.

„Gyventojai visuomet gali kreiptis į Savivaldybę, tikrai patarsime, kaip geriausiai išspręsti šiuos klausimus“, – sakė D. Vadluga.