aA
Šventojoje praėjusį pirmadienį poilsiautojų reikėjo ieškoti su žiburiu. Prie jūros tik vienas kitas žmogus. Šventojiškiai sako, kad sezonas šiame kurorte prasideda tik po Joninių ir yra gana trumpas, o juk jiems reikia užsidirbti iš poilsiautojų. Kai kurie gyventojai mano, kad Šventoji yra Palangos podukra. Stebisi, kad jos net nėra žemėlapiuose. „Pabandyk per GPS ją surasti, išmeta tik Palangą“, - sako nuo 1950 metų šiame miestelyje gyvenantis Antanas Valiukas.
© Egidijaus Jankausko nuotr.

Žiemą Šventojoje apskritai tuščia. Atvažiuoja vienas kitas žmogus, čia nusipirkęs namelį, ir viskas. Poilsiautojai šiame kurorte šiemet pradėjo rodytis savaitgaliais nuo gegužės. Jeigu orai geri, kurortas pradeda atgyti iš karto po Joninių ir sezonas trunka maždaug iki rugpjūčio 20 d. O paskui, pasak šventojiškės Genutės, ir vėl miręs sezonas.

„Palangai apie tokius tik pasapnuoti“

„Sunku galą su galu sudurti. Vyras žvejoja, o dabar ir tos žvejybos nėra - visokie draudimai ir ruoniai puola, viską išdrasko. Visa viltis - užsidirbti iš poilsiautojų per sezoną. Daugelis šventojiškių - pensininkai, visi bandome iš to kiek prisidurti. O jaunoms šeimos dar blogiau, jos neturi iš ko prisidurti.

Bet poilsiautojų Šventojoje daugėja. Pas mus važiuoja tie, kurie nori ramesnio poilsio. Jau nemažai namelių pristatyta, miestelis po truputį gražėja. Ar matėte, kokie gražūs Šventojoje pliažai. Nors ir nedidelis tas ruožas, bet tikra pasaka. Žmonėms jie labai patinka. Palangai apie tokius tik pasapnuoti“, - kalbėjo šventojiškė Genutė, čia gyvenanti jau 48 metus, nuo to laiko, kai ištekėjo.

Poilsiautojai dabar išrankesni

A. Valiukas, paklaustas, kaip Šventojoje pasikeitė gyvenimas, atsakė: „Poilsiautojų tai privažiuoja. Šiais laikais jie darosi išrankesni. Nori, kad namelis būtų kuo arčiau prie jūros. Jie jau neina gyventi pas žmones. Kad taip įvyktų, turi būti pikas. Anksčiau daug poilsiautojų būdavo šventojiškių namuose. Dabar tiek jau tų kotedžų pristatyta, tai kam lįsti pas žmones. Ten ir jūra arčiau. Ir dar jie statosi ir statosi. Ko gero, reikės su rusais pradėti draugauti, kad jie imtų čia važiuoti poilsiauti. Lietuvoje jau greitai nebebus kam pas mus važiuoti. Lietuviai daugiausia į Turkiją varo.

Šventojoje daugiausia vienadienių poilsiautojų, kurie atvyksta pabūti šeštadieniais, sekmadieniais. Todėl, kad čia nėra kas veikti. Palanga bent parkus turi“, - pasakojo ponas Antanas.

Palanga - pamotė ar motina?

Šventojoje teisę balsuoti turinčių žmonių šiuo metu yra 1 691. Prieš kelerius metus jų buvo 1 200-1 300. Pasak Šventosios seniūno Alvido Baciaus, gyventojų skaičius kurorte auga. Miestelis gyvena savo gyvenimą. Dėl tos ramumos kai kurie žmonės kraustosi čia gyventi, nors vasarą tos tylos kur kas mažiau.

A. Valiukas mano, kad Palanga yra Šventosios pamotė. „Visi darbai pirmiausia daromi Palangoje. Kai kurortinis sezonas baigiasi, ką nors ir pas mus pradeda daryti, nesvarbu, lyja ar ne. Įmesk į pelkę asfaltą, ar jis prilips? Pro mane vaikai eina į mokyklą, į darželį ir vartaliojasi. Girdžiu - bubumt, bubumt ir jau verkia. Pažiūrėkite, koks šaligatvis yra kitoje pusėje. Užtat tie mažuliukai ir griūna. Užtat mes ir jaučiamės tarsi pamotės vaikai būtume“, - kalbėjo Antanas.

O štai seniūnas A. Bacius sako, kad žmonės iš inercijos taip kalba, kad Palanga - pamotė. „Žmonės visada šiek tiek perdeda, kad atrodytų įspūdingiau. Iš pradžių mane toks posakis labai erzindavo. Galvoju, vieną kartą imsiu ir pasižiūrėsiu, kiek pinigų gauna Šventoji ir Palanga. Tai štai, vienas žmogus Šventojoje gauna 4 kartus daugiau pinigų nei Palangoje. Taigi Šventoji tikrai nėra našlaitė. Žmonės nori visko tuojau pat ir dabar“, - sakė seniūnas.

Pasak jo, žinoma, yra ir gyvenančiųjų nepasiturinčiai. „Maisto banko“ savanoriai ketvirtadieniais ir penktadieniais dalina jiems maistą. „Šventojoje daug namelių, nes žmonės gyvena iš poilsiautojų. Žiemą jie žvejoja. Tikrai dar yra žvejų pas mus. Jie skundžiasi, kad ruonių daugėja, o žuvų mažėja. Kartais jie iš jūros grįžta tušti ir su suplėšytais tinklais. Kiti pagalvoja, kad gal nebereikia žvejoti“, - pasakojo seniūnas.

Anot jo, jeigu žmonės nori daugiau triukšmo ir pramogų, renkasi Palangą, o jeigu pailsėti ir triukšmo tik truputį - tada Šventąją. Joje ir visai kitos kainos nei Palangoje. „Žinoma, ten gyvenimo sąlygos geresnės. Deja, dar yra ir tokių vietų, kur nėra jokių sąlygų, bet jų jau mažėja. Žmonės pradėjo mesti iš savo sąrašų pigiausius variantus, kur, galima sakyti, nuomojama tik lova“, - sakė A. Bacius.

Šventojoje sezonas dar neprasidėjo: pustuštės gatvės ir nakvynė už 10 eurų
© Egidijaus Jankausko nuotr.

Šventosios nerodo GPS

„Šventosios juk nėra žemėlapiuose. Kol į GPS neįvesi Palangos, nerasi Šventosios gatvės. Man vienas žmogus skundėsi: „Bliamba, ieškau ieškau, ir nieko, įvedžiau Palangą - jo, atsirado ir gatvė Šventojoje“, - pasakojo ponas Antanas.

Seniūnas A. Bacius sako, kad yra tik vienas teritorinis vienetas - Palanga. „Yra vienas miestas Palanga. O iš seno mes vadiname vieną miesto teritoriją Šventąja. Tikrai nėra didelių problemų dėl to, kad GPS nėra Šventosios, viską susirandame pagal adresą. GPS orientuojasi pagal žemėlapį, o jame yra nubraižytos gatvės, kurių dar nėra. Čia tai problema. Gatvės yra įvardintos, bet iš tikrųjų ten kol kas yra laukai, gatvės bus ateityje. Kai žmonėms buvo grąžinama žemė, formuojami sklypai, suprantama, atsirado virtualios gatvės“, - aiškino seniūnas.

Svarbiausia jūra, kiti malonumai nebūtini

Poilsiautojų ieškojome išgirtuose Šventosios pliažuose. Deja, pakalbinti pavyko tik du. „Atvažiavau prieš kelias valandas, ir iškart prie jūros“, - sakė ponas Artūras, atvykęs iš Alytaus.

Šventąją jis renkasi todėl, kad poilsis čia tikrai ramus. „Mūsų darbai gana aktyvūs, tad ilsėti reikia ramiai ir būtinai išvažiuoti kur nors. Žadame pabūti iki ketvirtadienio, beveik savaitę. Tikiuosi, žmonių dar daug nebus. Aš kaip tik to ir noriu. Ne visada važiuoju į Šventąją, kaskart vis kitur - arba į Preilą, arba į Juodkrantę, arba į Nidą. Pernai buvau Palangoje. Atostogų dienas išsidalinu. Bet be jūros niekaip negaliu, savaitę jai visada skiriu“, - sakė Artūras.

Para - tik 10 eurų

Vilnietis Audrius, turintis savo statybų įmonę, į Šventąją atvyko su 14 žmonių kompanija, su vaikais. Jie išsinuomojo namuką už beždžionių tilto dviem dienoms ir dviem naktims, t. y. būtent savaitgaliui. Jo viešnagės tikslas - norėjo paplaukioti vandens motociklu, kurį atsivežė iš Vilniaus.

„Palangoje buvo vasaros sezono atidarymas, ten jau pilna žmonių, o Šventojoje visiškai tuščia, nieko nėra. Vakare viskas uždaryta, net žuvies negali nusipirkti. Pirmą kartą matau, kad Šventoji būtų tokia tuščia. Nežinau, kodėl taip yra - ir kainos geresnės, ir ramiau. Mes norėjome gyventi kuo arčiau jūros. Ir tai gavome - 100-150 metrų iki jūros. Tikrai labai gerai. Ir vienam žmogui naktis kainavo 10 eurų. Sakyčiau, kad tai labai pigu, palyginti su Palanga. Tarp jų tik 15 km atstumas, o kainos skiriasi 3-4 kartus. Palangoje vienos nakties kaina 30-40 eurų. O Šventojoje mums sako, kadangi sezonas dar neprasidėjo, tai žmogui po 10 eurų, o sezono metu būtų po 15 eurų. Yra visi patogumai, net šašlykynė, vaikams žaidimų aikštelė, tikrai labai gerai. Mums tikrai pasisekė. Mes kiekvienais metais atvažiuojame į Šventąją bent jau pereiti per ją. Nakvojome tik pirmą kartą“, - pasakojo Audrius ir pridūrė, kad jam ir nereikia, jog kurorte būtų daug žmonių. Anksčiau, kol neturėjo vaikų, jis, žinoma, rinkdavosi Palangą, o dabar jau prioritetą teikia Šventajai, nes vaikams čia patogiau.

Priklausomi nuo oro

Gatvėse kalbinti šventojiškiai mano, kad jų kurorte kol kas taip tuščia todėl, kad gegužę buvo šalti orai. Šį savaitgalį buvo laukiama daugiau žmonių, nes jau atvažiuoja „Energetiko“ poilsiautojai. „Pernai tokiu metu dirbome, nes orai buvo šiltesni. O šiemet, kol tuščia, nieko gero“, - sakė prekeivė Birutė.

Seniūnas A. Bacius sako, kad poilsiautojai šiame kurorte renkasi įvairiai. Pernai jie pasirodė Šventojoje anksčiau, nei sezonas prasidėjo Palangoje. Jis taip pat mano, kad tai pirmiausia lemia oras. Pasak seniūno, Šventoji šį sezoną pasitinka tradiciškai su Joninėmis, su baikerių festivaliu. „Nežinau kodėl, bet po Joninių tikrai Šventojoje padaugėja žmonių. Todėl ir sezoną tada atidarome“, - sakė seniūnas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.6842

Palangoje atgimsta unikali vieta: restauruotame Kurhauze bus galima net tuoktis (15)

Palangos širdimi vadinamas Kurhauzas , dešimtmečiams tapęs kurorto gėda, netrukus atgims naujam...

Joninės Šventojoje: ir magiška alėja, ir tradicinės „Vikingų“ laivų varžybos

Jonines švęsti – visi į pajūrį, kadangi Šventojoje visą ilgąjį Joninių savaitgalį nestigs...

Šventojoje sezonas dar neprasidėjo: pustuštės gatvės ir nakvynė už 10 eurų (48)

Šventojoje praėjusį pirmadienį poilsiautojų reikėjo ieškoti su žiburiu. Prie jūros tik vienas...

Nuvirtęs gandralizdis palangiškiams sukėlė širdgėlą: jis turėjo savo istoriją (1)

Gegužės 26 dieną nuvirtęs gandralizdis Kretingos gatvėje sukėlė didžiulį nerimą šalia...

Palangoje planuojama rekonstruoti viešbutį „Tauras“

Palangos miesto savivaldybei pateiktuose projektiniuose siūlymuose teigiama, kad Vytauto ir Gintaro...

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (36)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (10)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (173)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (11)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (68)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (15)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (159)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (537)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (98)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (138)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...