aA
Sergamumas koronavirusu kyla visoje Lietuvoje, ne išimtis – ir Kretingos rajonas: pastaraisiais duomenimis, serga 102 asmenys. Nors prieš Velykas Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriaus medikai džiaugėsi, kad jų skyrius jau švarus, ir buvo atnaujintos paslaugos, dabar ligoninėje – vėl koronaviruso protrūkis: užfiksuoti 42 šios ligos atvejai.
Virš vieno pajūrio miesto kaupiasi koronaviruso debesis: senjorai neskuba skiepytis, trūksta medikų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Penkias dienas – situacija stabili

Kretingos rajono ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojo Aleksandro Šalavėjaus žodžiais, naujas susirgimas, Vidaus ligų skyriui vos atnaujinus darbą, buvo užfiksuotas balandžio 13-ąją. Šiuo metu Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriuje, kuris vėl perorientuotas į „kovidinį“, o įprastos paslaugos sustabdytos, gydomi 24 ligoniai. Sunkiai sergantys išgabenti į Klaipėdos universitetinę ligoninę, yra ir mirusių asmenų.

„Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikėme duomenis, priežastys bus išaiškintos, tačiau išvadų dar negavome“, – patikino A. Šalavėjus. Pasiteiravus, ar tarp susirgusiųjų fiksuotos naujos kovido atmainos, neslėpė: „Mūsų ligoninės laboratorija nėra tokio lygio, kad nustatytų atmainas, bet manau, kad jų bus.“

Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Zita Abelkienė, paklausta, kaip atsitiko, kad ligoninėje vėl atsirado židinys, atsakė: „Gydyti guldomi ligoniai yra testuojami, tam skirtos izoliacinės patalpos Vaikų ligų skyriuje. Paguldyti buvo su neigiamais testais, tačiau liga galėjo išlįsti ir vėliau, negu atliktas tyrimas, galėjo būti pereinamasis ligos periodas. Prievolės testuotis skiepytiems medikams nėra.“

A. Šalavėjus patikino, kad visi Vidaus ligų skyriaus, o ir dalis ligoninės medikų yra testuojami: „Medikai labai išgyvena dėl situacijos, tačiau jau kelios dienos susirgimai nebefiksuojami, ir tai mums yra vilties ženklas.“ Paskutinis kovido atvejis Kretingos ligoninėje buvo užfiksuotas balandžio 25-ąją.

Mobilusis punktas perkrautas

Kretingos rajono gyventojai, užsiregistravę Karštąja linija arba internetu, kaip ir anksčiau, testuojami Mobiliajame patikros punkte šalia motobolo stadiono. Pasak Z. Abelkienės, priklausomai nuo laboratorijų, atliekami tyrimai ir iš nosies landos, ir iš nosiaryklės.

„Testavimo apimtys didėja, medikai dirba maksimaliu pajėgumu: vidutiniškai per dieną atliekama po 50–85 testus, o praėjusį pirmadienį – 123. Būna, kad dirba net dvi pamainos, ir jau susiduriame su žmogiškųjų išteklių problema – mums trūksta medikų“, – kalbėjo už šio punkto darbą atsakingo Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas Arnas Juškys.

„Jeigu Vyriausybė nuspręs, kad greitaisiais antigenų testais reikės testuoti mokinius, pasirinksime kaupimo metodą: mokinius sutelksime grupėmis po 6, ir jie patys iš nosies landos nesunkiai, prižiūrimi specialistų, galės paimti mėginius“, – numatytus prevencijos veiksmus nušvietė Z. Abelkienė.

Panaudota 9 tūkst. vakcinos dozių

Z. Abelkienės žodžiais, Kretingos rajone paskiepyta 51 proc. senjorų, ir jų skiepijimo resursai jau išsemti – daugiau nebenori arba yra persirgę. „Centrams trūksta žmogiškųjų išteklių: medikams tenka skambinti, įtikinėti, išklausyti priekaištus ir postringavimus, lyg skiepų reikėtų jiems, o ne patiems žmonėms“, – pastebėjo Savivaldybės gydytoja.

Skiepijimo prioritetai dabar teikiami lėtinėmis ligomis sergantiesiems, globojamiems ir slaugomiems asmenims bei jų artimiesiems, prekybininkams, taip pat – visiems švietimo sistemos ir svarbias funkcijas atliekančių įstaigų – policijos, gaisrinės, vandens ūkio, Savivaldybės darbuotojams, maisto tiekėjams.

Vakcinas į medicinos centrus kas savaitę pristato ją gaminančių firmų atstovai. Jau gaunama 3 gamintojų – „Phizer“, „AstraZeneca“ („Vaxzervia“) ir „Modena“ – vakcinos.

Balandžio 26 d. duomenimis, Kretingos rajono medicinos centrai pirmam ir antram skiepui jau sunaudojo 8 tūkst. 933 dozių vakcinos. Kretingiškiai labiau renkasi „Phizer“ ir „Moderna“, mažiau „AstraZeneca“ vakciną, – pastarosios likę nepanaudota 450 dozių.

Vakcinacijos centras: kratosi atsakomybės

Kretingos rajono savivaldybėje, kitų šalies savivaldybių pavyzdžiu, buvo svarstyta galimybė įsteigti Vakcinacijos centrą, jį administruoti įpareigojant Kretingos PSPC. Tačiau šios gydymo įstaigos vadovas A. Juškys neslėpė sugebėjęs įtikinti Savivaldybę, kad jiems būtų per didelė našta papildomai rūpintis 2 su koronavirusu susijusiais vienetais – Mobiliuoju punktu ir Vakcinacijos centru.

„Už vakcinacijos vykdymą būtų atsakingos visos rajono sveikatos priežiūros įstaigos, tačiau administravimas tikrai neturėtų gulti ant mūsų pečių. Manyčiau, kad administravimu turėtų rūpintis vadybos patirties turintis specialistas su savo komanda“, – A. Juškys pasidžiaugė, kad Savivaldybės vadovai įsiklausė į jo argumentus, nes PSPC medikams ir taip per didelės darbo apimtys, trūksta darbuotojų.

Z. Abelkienė neslėpė, kad privatūs medicinos centrai taip pat kratosi administravimo atsakomybės, tad kol kas tebeieškoma optimalaus varianto. Jos manymu, tinkama vieta Vakcinacijos centrui atidaryti būtų Kretingos rajono kultūros centras, tačiau suabejojo, ar nebūtų visiškai paralyžiuota pastarojo veikla.

Pajūrio naujienos
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
2.8966

Uostamiestyje atnaujinta Ferdinando aikštė: čia juntamas senosios Klaipėdos dvelksmas (7)

Klaipėdoje atnaujinta dar viena viešoji erdvė – gyventojams jau atverta rekonstruota Ferdinando...

Nidoje atidaryta pirmoji sezoninė „Bottlery“ parduotuvė (4)

Ketvirtadienį Nidoje atidaryta nauja „Bottlery“ parduotuvė. Tai – pirmoji tinklo parduotuvė...

Klaipėdoje nuo COVID-19 skiepijami asmenys nuo 16 metų (12)

Klaipėdoje šį savaitgalį nuo COVID-19 skiepijami gyventojai nuo 16 metų. Atvykusieji skiepytis...

Klaipėdos simboliu vadinamas burlaivis „Meridianas“ kels bures

Penktadienį uostamiestyje bus pakeltos Klaipėdos simbolio burlaivio „ Meridianas “ burės.

Klaipėdos „Akropolio“ sieną papuošė įspūdingo dydžio piešinys (3)

Šiemet Europos jaunimo sostine tapusi Klaipėda ištisus metus džiugins miesto gyventojus ir...

Top naujienos

Po kruvinos egzekucijos su mačete – šokiruojantis žudiko prisipažinimas: dūriau broliui į širdį, kad nesikankintų (56)

Nuolatiniai garbaus amžiaus brolių konfliktai galiausiai baigėsi kruvina egzekucija. Kėdainiškis...

Vaidas Mikaitis | D+

Kūniškos meilės paieškos Ukrainoje lietuviams baigėsi visišku fiasko: mes čia mokame pinigus, o jos dar daužosi

Neseniai internetuose skaičiau, kad netrukus bus atnaujinti skrydžiai į Lvovą. Tiesa,...

Antrosios G7 lyderių pusės pakerėjo moterišku grakštumu: tik pažiūrėkite, kaip pasipuošė pasaulio galingųjų valstybių ponios dominavo ryškios spalvos (87)

Savaitgalį Kornvalyje įvyko Didžiojo septyneto ( G7 ) šalių lyderių susitikimas, kuriame...

UEFA Euro 2020 gigantų mūšis: Vokietija – Prancūzija gyvai (69)

Europos futbolo čempionate prie pabaigos priartėjo pirmasis grupių varžybų turas. Paskutinėse...

Profesorė Žvirblienė įspėjo, kas grėstų, jeigu į Lietuvą atklystų jau Europoje plintanti COVID-19 atmaina (314)

Po Europą pradėjusi plisti indiškoji delta koronaviruso atmaina , dar žinoma kaip B.1.617.2,...

Pilname Budapešto stadione Ronaldo tapo Europos čempionatų rezultatyvumo karaliumi (152)

Europos futbolo čempionate startavo „mirtininkų“ pakrikštytos F grupės kovos. Antradienį...

Putinas apie Lukašenkos pareiškimus dėl „Ryanair“ lėktuvo: o kodėl man juo netikėti? (83)

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad neturi pagrindo netikėti autoritarinio...

Baltarusių žurnalistė per „interviu“ su Pratasevičiumi atviru tekstu pasakė: netikiu nė vienu žodžiu (159)

Pirmadienį Baltarusijos valdžios surengtoje spaudos konferencijoje netikėtai pasirodė ir...

Kaip išvengti sukčiavimo atliekant mokėjimus internetu? (2)

Nuotolinis darbas ir populiarėjančios darbostogos leidžia darbo vietą perkelti ne tik į sodybas...