aA
Sergamumas koronavirusu kyla visoje Lietuvoje, ne išimtis – ir Kretingos rajonas: pastaraisiais duomenimis, serga 102 asmenys. Nors prieš Velykas Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriaus medikai džiaugėsi, kad jų skyrius jau švarus, ir buvo atnaujintos paslaugos, dabar ligoninėje – vėl koronaviruso protrūkis: užfiksuoti 42 šios ligos atvejai.
Virš vieno pajūrio miesto kaupiasi koronaviruso debesis: senjorai neskuba skiepytis, trūksta medikų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Penkias dienas – situacija stabili

Kretingos rajono ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojo Aleksandro Šalavėjaus žodžiais, naujas susirgimas, Vidaus ligų skyriui vos atnaujinus darbą, buvo užfiksuotas balandžio 13-ąją. Šiuo metu Kretingos ligoninės Vidaus ligų skyriuje, kuris vėl perorientuotas į „kovidinį“, o įprastos paslaugos sustabdytos, gydomi 24 ligoniai. Sunkiai sergantys išgabenti į Klaipėdos universitetinę ligoninę, yra ir mirusių asmenų.

„Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikėme duomenis, priežastys bus išaiškintos, tačiau išvadų dar negavome“, – patikino A. Šalavėjus. Pasiteiravus, ar tarp susirgusiųjų fiksuotos naujos kovido atmainos, neslėpė: „Mūsų ligoninės laboratorija nėra tokio lygio, kad nustatytų atmainas, bet manau, kad jų bus.“

Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Zita Abelkienė, paklausta, kaip atsitiko, kad ligoninėje vėl atsirado židinys, atsakė: „Gydyti guldomi ligoniai yra testuojami, tam skirtos izoliacinės patalpos Vaikų ligų skyriuje. Paguldyti buvo su neigiamais testais, tačiau liga galėjo išlįsti ir vėliau, negu atliktas tyrimas, galėjo būti pereinamasis ligos periodas. Prievolės testuotis skiepytiems medikams nėra.“

A. Šalavėjus patikino, kad visi Vidaus ligų skyriaus, o ir dalis ligoninės medikų yra testuojami: „Medikai labai išgyvena dėl situacijos, tačiau jau kelios dienos susirgimai nebefiksuojami, ir tai mums yra vilties ženklas.“ Paskutinis kovido atvejis Kretingos ligoninėje buvo užfiksuotas balandžio 25-ąją.

Mobilusis punktas perkrautas

Kretingos rajono gyventojai, užsiregistravę Karštąja linija arba internetu, kaip ir anksčiau, testuojami Mobiliajame patikros punkte šalia motobolo stadiono. Pasak Z. Abelkienės, priklausomai nuo laboratorijų, atliekami tyrimai ir iš nosies landos, ir iš nosiaryklės.

„Testavimo apimtys didėja, medikai dirba maksimaliu pajėgumu: vidutiniškai per dieną atliekama po 50–85 testus, o praėjusį pirmadienį – 123. Būna, kad dirba net dvi pamainos, ir jau susiduriame su žmogiškųjų išteklių problema – mums trūksta medikų“, – kalbėjo už šio punkto darbą atsakingo Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovas Arnas Juškys.

„Jeigu Vyriausybė nuspręs, kad greitaisiais antigenų testais reikės testuoti mokinius, pasirinksime kaupimo metodą: mokinius sutelksime grupėmis po 6, ir jie patys iš nosies landos nesunkiai, prižiūrimi specialistų, galės paimti mėginius“, – numatytus prevencijos veiksmus nušvietė Z. Abelkienė.

Panaudota 9 tūkst. vakcinos dozių

Z. Abelkienės žodžiais, Kretingos rajone paskiepyta 51 proc. senjorų, ir jų skiepijimo resursai jau išsemti – daugiau nebenori arba yra persirgę. „Centrams trūksta žmogiškųjų išteklių: medikams tenka skambinti, įtikinėti, išklausyti priekaištus ir postringavimus, lyg skiepų reikėtų jiems, o ne patiems žmonėms“, – pastebėjo Savivaldybės gydytoja.

Skiepijimo prioritetai dabar teikiami lėtinėmis ligomis sergantiesiems, globojamiems ir slaugomiems asmenims bei jų artimiesiems, prekybininkams, taip pat – visiems švietimo sistemos ir svarbias funkcijas atliekančių įstaigų – policijos, gaisrinės, vandens ūkio, Savivaldybės darbuotojams, maisto tiekėjams.

Vakcinas į medicinos centrus kas savaitę pristato ją gaminančių firmų atstovai. Jau gaunama 3 gamintojų – „Phizer“, „AstraZeneca“ („Vaxzervia“) ir „Modena“ – vakcinos.

Balandžio 26 d. duomenimis, Kretingos rajono medicinos centrai pirmam ir antram skiepui jau sunaudojo 8 tūkst. 933 dozių vakcinos. Kretingiškiai labiau renkasi „Phizer“ ir „Moderna“, mažiau „AstraZeneca“ vakciną, – pastarosios likę nepanaudota 450 dozių.

Vakcinacijos centras: kratosi atsakomybės

Kretingos rajono savivaldybėje, kitų šalies savivaldybių pavyzdžiu, buvo svarstyta galimybė įsteigti Vakcinacijos centrą, jį administruoti įpareigojant Kretingos PSPC. Tačiau šios gydymo įstaigos vadovas A. Juškys neslėpė sugebėjęs įtikinti Savivaldybę, kad jiems būtų per didelė našta papildomai rūpintis 2 su koronavirusu susijusiais vienetais – Mobiliuoju punktu ir Vakcinacijos centru.

„Už vakcinacijos vykdymą būtų atsakingos visos rajono sveikatos priežiūros įstaigos, tačiau administravimas tikrai neturėtų gulti ant mūsų pečių. Manyčiau, kad administravimu turėtų rūpintis vadybos patirties turintis specialistas su savo komanda“, – A. Juškys pasidžiaugė, kad Savivaldybės vadovai įsiklausė į jo argumentus, nes PSPC medikams ir taip per didelės darbo apimtys, trūksta darbuotojų.

Z. Abelkienė neslėpė, kad privatūs medicinos centrai taip pat kratosi administravimo atsakomybės, tad kol kas tebeieškoma optimalaus varianto. Jos manymu, tinkama vieta Vakcinacijos centrui atidaryti būtų Kretingos rajono kultūros centras, tačiau suabejojo, ar nebūtų visiškai paralyžiuota pastarojo veikla.

Pajūrio naujienos
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
2.8966

Neringa tvarkosi: senus griuvėsius šalia Raganų kalno pakeis naujas namų kompleksas (13)

Neringos savivaldybėje, Juodkrantėje, netoliese Raganų kalno, duris atvers naujas ir unikalus...

Pajūrio miestas vakcinacijos centro nesteigs: netrūksta abejojančių, ar be jo bus susidorota su skiepijimo krūviais (3)

Prieš prasidedant masinei vakcinacijai šalyje, savivaldybėse buvo pradėta steigti specialius...

Žydiškosios kultūros pėdsakais po Vakarų Lietuvą: nuo Žydų Naumiesčio iki tilto Palangoje (9)

Vakarų Lietuva yra kupina įvairaus pobūdžio paveldo objektų, kurie tikrai gali sudominti...

Patikrino, ar triukšmas dėl naktį daužomų vagonų leidžia gyventojams miegoti: garsas toks, kad norisi pritūpti (18)

Į UAB Birių krovinių terminalą (BKT) naktį vykome norėdami patikrinti, ar Kalnupės gatvės...

Klaipėdos prekybininkams suteikiama papildoma galimybė: vakcinacija vyks „gyvos eilės“ principu (2)

Klaipėdos miesto mažmeninės prekybos darbuotojai (1.20 prioritetas) kviečiami pasinaudoti...

Top naujienos

Mindaugas Milinis | D+

Sovietų maršalas, kuris apiplėšė Berlyną: brangenybes ir meno vertybes namo vežė vagonais

Gegužės 8-ąją (Europoje) ir 9-ąją (Rusijos Federacijoje) buvo minimos Antrojo pasaulinio karo...

Putino kalboje – iškalbingos detalės tarp eilučių: kas liko be grasinimų ir pagiežos (264)

Šlovinga pergalė, aplaistyta krauju ir ašaromis. Tokie motyvai kaip ir kasmet skambėjo gegužės...

Izraelis žada galingą atsaką: „Hamas“ peržengė neleistiną ribą sureagavo ir JAV

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį perspėjo Gazos Ruožą...

Po jaunos medikės tragedijos Šiauliuose prabilo apie šokiruojančias darbo sąlygas: tokių atvejų yra daugiau (234)

Jaunos Šiaulių medikės tragedija paskatino dar garsiau kalbėti apie mobingą, patiriamą gydymo...

Galimybių pasas daugelio lauktos privilegijos nesuteiks: išimtys kol kas nenumatytos (258)

Jau po dviejų savaičių Lietuvoje pradėsiantis galioti Galimybių pasas jo turėtojams suteiks...

Europiečiai tokius namus statosi jau seniai, tačiau lietuviams šių būstų kaina – neįkandama: išauga mažiausiai trečdaliu (7)

Organiška statyba Europoje – tai puikiai žinomas statybos būdas. Teigiama, kad organiška...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Saulius rūsyje aptiko didžiulių vorų: baiminasi, kad gali būti nuodingi

Grynas skaitytojas Saulius redakcijai atsiuntė įspūdingo dydžio voro nuotrauką. „Rūsyje ir...

Agnė Keizikienė | D+

Lietuvė su keliais kilogramais nesėkmingai kovojo beveik pusę metų, o neteko – per dieną: paaiškino, kaip tai įmanoma

Daugelis sveiko gyvenimo mokytojų, mitybos specialistų sutinka, kad kartais lengviau yra netekti...