aA
Vitės kvartale gyvenantys žmonės jaučia nemalonius kvapus, nuo palangių bei automobilių braukia dulkes, bet atliekami tyrimai ir patikrinimai problemos neišsprendžia. Klaipėdos savivaldybė teigia reikalausianti, kad „Klasco“ nebekrautų krovinių atviru būdu.
Tarša Klaipėdoje: reikalaus, kad krova būtų uždara
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Vitės gyventojų vardu kalbėjęs Tomas Meškinis sakė, kad nors įmonės teigia, jog viršijimų nėra, gyventojai jaučia aštrius kvapus ir nuolat mato dulkes ant namų palangių, automobilių.

Pirmadienį vykusiame Klaipėdos savivaldybės vadovų, aplinkosaugininkų ir uosto bendrovių atstovų pasitarime Klaipėdos savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Gutauskienė teigė, kad skambučiais ir elektroniniais laiškais sulaukus Vitės gyventojų skundų dėl taršos balandžio ir gegužės mėnesiais buvo užsakyti aplinkos oro tyrimai.

Juos atlikusi „Darnaus vystymosi instituto“ tyrimų laboratorija nustatė, kad lakiųjų organinių junginių koncentracija viršijo ribinę vertę.

„Benzeno ribinė vertė yra 5 mikrogramai kubiniame metre. Balandžio 30 dieną buvo 8 vietoje 5, tą pačią dieną popiet - jau 5. Trečias tyrimas buvo gegužės 5 dieną - 12, tai daugiau kaip du kartus viršyta. Etilbenzeno rodikliai balandžio 30 dieną buvo 32 ir 73 vietoje 20 (mikrogramų kub. metre - VE), gegužės 3 dieną - 30 (mikrogramų kub. metre - VE)“, - skaičius vardijo V. Gutauskienė.

Tiek Klaipėdos krovinių terminalo, tiek „Klaipėdos naftos“ atstovai teigė, kad jų turimi aplinkos kokybės matavimo įrenginiai viršijimų neužfiksavo.

„Klaipėdos naftos“ aplinkos saugos vadovė Jurgita Lengvytė teigė, kad lyginami skirtingi skaičiai - metinė ribinė vertė su dvi valandas imtų mėginių tyrimų rezultatais. Pasak jos, norint gauti objektyvius rezultatus reikėjo benzeno ėminį imti 14 proc. metinio laiko, o etilbenzeno - pusę valandos. J. Lengvytės teigimu, palyginus atitinkamus skaičius, matoma, kad lakiųjų organinių junginių koncentracija šiemet yra mažesnė nei 2 mikrogramai kubiniame metre.

„Iš pirmų rezultatų atrodo, kad mėginiai buvo paimti netinkamai“, - nuomonę išsakė bendrovės aplinkos saugos vadovė.

Uosto direkcijos kapitonas-konsultantas Evaldas Zacharevičius teigė, kad direkcija krovos procesų nekontroliuoja. Pasak jo, balandį ir gegužę jokių viršijimų nefiksavo ir 10 lakiųjų organinių junginių koncentraciją matuojančių daviklių, įrengtų prie „Klaipėdos naftos“ ir krovinių terminalo.

Tikrina įvairiai

V. Gutauskienė nurodė, kad kartojasi skundai dėl dulkių, sklindančių iš krovinių bendrovės „Klasco“ teritorijos.

Pasak specialistės, yra paruoštas kreipimasis Aplinkos ministerijai ir aplinkosaugininkams dėl bendrovės veiklos sustabdymo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas teigė, kad dulkių sklidimo iš krovos vietos neturi būti.

„Tyrimų čia galima šimtus daryti, bet jeigu taršos šaltinyje krūvos bus supiltos aukštai ir krova vyks neuždarose patalpose, tai ta problema bus ir toliau. Reikia imtis kardinalių veiksmų įmonei, kad arba krovos nebūtų visai, arba būtų vykdoma uždaru būdu, tai yra, kad tos dulkės nesklistų toliau nei tvora“, - kategoriškas buvo R. Grigaliūnas.

Jis teigė, kad departamentas vėl kreipsis į gyventojus, kurie sutiks įsileisti specialistus į butus atlikti matavimus. Tačiau tai nėra taip paprasta, nes turi būti tinkamos oro sąlygos, turi vykti krova, matuojama visą parą kas 4 valandas.

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos aplinkos kokybės kontrolės skyriaus vedėjas Egidijus Kvasauskas sakė, kad kreiptasi į Aplinkos apsaugos agentūrą, jog būtų paimti mėginiai. Vėliau su Klaipėdos universiteto mokslininkais planuojama atlikti nusėdančių dalelių tyrimus, aiškinantis jų sudėtį, kilmę, panašumą su „Klasco“ kraunamais kroviniais.

Pasak E. Kvasausko, naudojamos įvairios priemonės - „Klasco“ tikrina skirtingi specialistai, atvykstantys iš kitų miestų, veikla stebima plaukiant laivu nuo marių pusės, pakėlus dronus ir t. t.

„Kas yra taršos leidime numatyta, tos priemonės naudojamos. „Klasco“ įsigijo du naujus transporterius, kurie sumažina taršą, vandens patrankos nuolat naudojamos, keliai laistomi. Belieka tik sugriežtinti teisės aktus, kad už įmonės teritorijos krova neturėtų patekti. <...> Mūsų rankos surištos, negalime kitų priemonių imtis pagal šiandien galiojantį taršos leidimą“, - kalbėjo aplinkosaugininkas.

Jis priminė, kad „Klasco“ buvo įsipareigojusi krovą perkelti į naujas krantines, esančias tolėliau, bet Aplinkos apsaugos agentūra pareikalavo atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir bendrovė tą sprendimą apskundė.

Nori konkrečių sprendimų

Uosto direkcijos laikinasis vadovas Vidmantas Paukštė stebėjosi, kad visi kalba apie taršą, bet konkrečiai kažkokie pažeidimai neįvardijami.

Dėl to direkcija kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą, kad jį aiškiai įvardytų, ar yra pažeidžiamos „Klasco“ išduoto leidimo taršos sąlygos, tada ir bus aišku, ar daromas pažeidimas.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis teigė, kad miestas nori matyti aiškius sprendimus, konkretų priemonių taršai suvaldyti planą.

Tuo metu Klaipėdos mero pavaduotojas Arūnas Barbšys teigė, kad Savivaldybė reikalaus, jog nebebūtų vykdoma atvira krovinių krova.

Krovą stabdė 12 kartų

„Klasco“ saugos darbe skyriaus viršininkas Edmundas Norvaiša teigė, kad tomis dienomis, kai buvo gauti gyventojų skundai, krova nevyko, buvo priimami kroviniai iš vagonų, bendrovės turimos matavimo stotelės viršijimų nefiksavo.

Bendrovės gamybos direktorius Marius Januškevičius patikino, kad pamainos vadovai visą parą stebi matavimo stotelių duomenis, seka situaciją per vaizdo kameras ir jei padidėja tarša ar kyla didesnis vėjas, krova stabdoma. Pasak jo, šį mėnesį krova dėl įvairių priežasčių buvo sustabdyta 12 kartų.

„Klasco“ atstovai nurodė, kad kartu su Klaipėdos universiteto mokslininkais ruošiama nauja įvairių priemonių programa, kuri vėliau bus pristatyta visuomenei.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.5000

Kretingos lobis – muziejus, lankytojams atidaręs duris ir langus

Kretingos muziejui 2020-ieji metai neeiliniai dėl įvairių gražių sukakčių. Prieš porą...

Ąžuolyno giraitė Klaipėdoje sparčiai keičiasi: darbus užbaigti planuojama dar šiemet

Sparčiai keičiasi tarp Kauno ir Paryžiaus komunos gatvių esantis parkas – Ąžuolyno giraitė ....

Klaipėdos simbolis „Meridianas“ bus plukdomas į remonto doką: datą paankstino pasikeitusi orų prognozė

Antradienį į remonto doką bus plukdomas Klaipėdos simboliu vadinamas burlaivis „ Meridianas “.

Svencelė taps nepakartojamu kurortu: planuoja paversti lietuviškąja Venecija atnaujinta (162)

Lietuvos vandens sporto mėgėjų rojumi vadinama Svencelė pretenduoja į naują titulą. Sparčiai...

Išskirtinė vieta Žemaitijoje – „stebuklingas“ Erškėtynas: spėja, kad tai – Daukanto aprašytos šventyklos dalis (15)

„Stebuklingos“ vietovės visad traukė žmones, nepriklausomai nuo jų tikėjimo – tai įrodo ir...

Top naujienos

Andriukaitis: aš nieko nekaltinu, bet siunčiu žinutę rinkėjams (298)

„Norėtųsi siųsti žinutę – ateikite, priešingu atveju nenustebkite, jog konservatorių bus...

Seimas tobulina statybas, ekspertai įspėja: miestai gali apaugti „būdelėmis“ (26)

Turi keletą arų mieste – statai namą iki 80 kvadratinių metrų be jokio leidimo. Arba du. Tokią...

Ant kauniečių stalo – penktas valgis: „Žalgiris“ – „Valencia“ (30)

„Žalgirio“ krepšininkai šiemet prie Eurolygos stalo demonstruoja neįtikėtiną apetitą: jie...

Dailius Dargis | D+ nariams

Bušido kovotojo Morkevičiaus nužudymo byloje – naujos detalės: estų samdomų žudikų darbas?

Kas bendro tarp dviejų garsiausių pastarojo metų užsakytų žmogžudysčių - šaltakraujiškai...

Gydytoja dermatovenerologė: kodėl kai kurie mūsų sensta greičiau ir kaip „užkonservuoti“ jaunystę (1)

Moterys dažnai sako, jog norėtų sustabdyti laiko tėkmę, o kartais – net atsukti laiką atgal....

Nuo kitos savaitės ugdymo įstaigos dirbs kitaip: svarbiausi pokyčiai (11)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ( ŠMM ) primena, kad nuo spalio 26 d. iki lapkričio 8 d....

Putinas apie konfliktą Kalnų Karabache: tai prasidėjo nuo nusikaltimų armėnų tautai pateikė gerokai didesnį aukų skaičių  (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad beveik 5 000 žmonių žuvo per...

Lietuvos politikai sureagavo į popiežiaus žodžius: kas išreiškė palaikymą, o kas ėmė vartytis (512)

„Homoseksualūs žmonės turi teisę turėti šeimą. Jie yra Dievo vaikai. Mums tik reikia turėti...

„Bloomberg“: didžiumą autoritarinių lyderių dabar kausto baimė (11)

Jei po lapkričio pradžioje vyksiančių JAV prezidento rinkimų Donaldui Trumpui tektų palikti...

Tarp garsių filmo apie Robertėlį premjeros svečių – ir lietuviškame kine debiutavęs Žilvinas Tratas: manau, kad esu snobiškas (8)

Ketvirtadienio vakarą kviestiniai svečiai rinkosi į romantinės komedijos „Moterys meluoja...

|Maža didelių žinių kaina