Rusnėje surengtas apžvalgos bokšto bei aplink esančios teritorijos sutvarkymo projekto pristatymas. Susitikime su bendruomene dalyvavo projektuotojai – VšĮ „Studija 501” ir projekto užsakovas - Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovas, koordinuojantis apžvalgos bokšto projektą Saulius Dragūnas. Jis patikino, kad jeigu viskas pavyks, iki 2020 metų pabaigos 28 metrų aukščio bokštas bus pastatytas.

Bus galima toli matyti

Bokšto projektuotojas Martynas Norvila pasakojo, kad ant Atmatos kranto jau 6 dešimtmečius stovi švyturys. Bemaž du kilometrus aukščiau yra Uostadvario uostas, kur dar 19 amžiaus viduryje buvo Kuršių marių pakraštys. Ant tuometinio Atmatos upės pakraščio buvo pastatytas švyturys su apžvalgos aikštele. Taigi naujasis apžvalgos bokštas iš dalies pratęs senojo bokšto paskirtį, kuri buvo prarasta per 150 metų.

Naujasis apžvalgos bokštas bus pastatytas ant Atmatos kranto, maždaug 30 metrų atstumu nuo upės ir Kuršių marių pakraščio. Statinys nuo apačios bus gelžbetoninis, į viršų kils metalo strypai. Lipti teks laiptais iki bokšto viršūnės, kuri iškils 28,4 metrus. Statinio išorė bus apdengta akyta medžiaga, panašia į tinklą. Vaizdus galima bus stebėti keliose laiptų aikštelėse. Bokšto viršuje bus aikštelė, kurioje smalsuoliai galės dairytis į visas puses. Bus galima pasėdėti ant suoliukų, pasivaikščioti aikštelės vakariniu pakraščiu, iš kur matysis Krokų lanka, Atmata, jos krantas Rusijoje, Ventės ragas ir paukščių žiedavimo stotis.

Pasak projektuotojų, sutvarkius teritoriją bus sudarytos sąlygos turistams ir juos plukdantiems laivininkams atplaukti iki bokšto laivais.

Manoma, kad lėšų reikės daugiau

Takas iki apžvalgos bokšto, apie 700 metrų, planuojamas ir pakrante. Jis dar nesuprojektuotas, tad negalima pasakyti kokios medžiagos jam bus naudojamos. Visas apžvalgos bokštas ir jo aplinkos sutvarkymas planuojamas iš atsparių vandens ir ledonešio poveikiui medžiagų.

Bokšto pristatyme dalyvavęs mero pavaduotojas Sigitas Šeputis ragino, kad projektuotojai per daug neįsirėmintų į Aplinkos apsaugos ministerijos paskirtas lėšas - 700 tūkst. Eur. Jis sakė, kad tokio bokšto, kuris atvertų vaizdą į Atmatos upę ir Kuršių marias Lietuvoje daugiau nėra. Todėl verta bokštą bei iki jo vedantį taką suprojektuoti ir pastatyti taip, jog nebūtų gėda prieš augančią kartą.

Rusniškiai projektuotojams užsiminė, jog Kuršių marių pakrantėse sustumiami 10 metrų ir aukštesni ledo lyčių kalnai. Ar atlaikys tokią apkrovą apžvalgos bokšto konstrukcijos?

Pasak projektuotojų, meteorologai šioje vietoje tokių sangrūdų neprognozuoja.

Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, sakė, kad nors prie Atmatos pakraščio ledų sangrūdos ir susidaro, tačiau upės pakrantėje medžiai stovi neišlaužyti.

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė pastebėjo, kad plane matyti, jog apžvalgos bokštas ir takas iki jo neturi apšvietimo. Projektuotojai patvirtino, jog bokštas nebus elektrifikuotas. Vietiniai improvizavo, jog bokštą bus galima elektrifikuoti ir šiuolaikinėmis priemonėmis - saulės ar kitokia jėgaine.

Projekto svarstymas baigėsi taikiai, be jokių prieštaravimų. Prieš išsiskirstant vietos laivininkai juokavo, jog tokį bokštą sapnuos, kol jis bus pastatytas, ir linkėjo konstruktyvaus darbo.

Susiję straipsniai
Top naujienos