aA
Praėjusiais metais Lietuvoje modernizuota daugiau kaip 300 daugiabučių (9 tūkst. butų), šiuo metu renovuojama dar 430 senų namų. Dar beveik 1000 tokių namų atnaujinimo projektų, kuriems yra pritarę gyventojai, bus pradėti įgyvendinti artimiausiu metu. Iš viso nuo 2013-ųjų, kai į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, atnaujinta daugiau kaip 2,4 tūkst. daugiabučių (70 tūkst. butų).
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Karolina Pansevič

Šilutės savivaldybėje daugiabučių namų renovacijos organizavimu užsiima dvi bendrovės - UAB „Šilutės šilumos tinklai“ ir UAB „Mano būstas Vakarai“ Šilutės padalinys. Todėl nesunku buvo suskaičiuoti, kad abi organizacijos nuo 2013 metų į renovacijos procesą įtraukė 60 daugiabučių namų, esančių Šilutėje ar seniūnijų gyvenvietėse.

Įdomu tai, kad renovacija aktyviau vyksta mažesnėse savivaldybėse, nei didžiuosiuose miestuose. Štai Kaune pernai atnaujinta 19 daugiabučių, Vilniuje – 15, Klaipėdoje tik 8.

Viskas priklauso nuo gyventojų apsisprendimo

„Šilutės šilumos tinklų“ direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas daugiabučių namų renovacijos organizatoriaus pareigas eina nuo 2014 metų. Pasak jo, pradžioje tikrai buvo nelengva įkalbėti daugiabučių namų gyventojus ryžtis namo renovacijai. Tačiau kai buvo renovuoti pirmieji namai, kuriuose ne tik atsinaujino išorė, bet ir per pusę sumažėjo mokamos sumos už suvartotą šilumą, tuomet jau ir patys šilutiškiai pradėjo ieškoti renovacijos galimybių. Juolab, kad pirmiesiems daugiabučiams namams Valstybė kompensavo 40 proc. renovacijos išlaidų. Dabar kompensacija jau siekia tik 30 proc.

Taigi nuo 2014 metų „Šilutės šilumos tinklai“ jau padėjo atnaujinti rajono 46 pastatus. Iš jų dar 6 namai yra neužbaigti, bet darbai jau artėja į pabaigą. Dar 5 daugiabučiai namai bus pradėti renovuoti netrukus, nes jiems jau yra parengti visi dokumentai, renovacijos darbai suprojektuoti, gautas ir Aplinkos apsaugos ministerijos Atrankos komisijos pritarimas.

Šiemet „Šilutės šilumos tinklai“ jau yra parengę dar 15 pastatų renovacijos investicinius projektus. Tie projektai iki š. m. sausio 31 d. bus pateikti Atrankos komisijai. Tikėtina, kad visiems pastatams bus paskirta renovacijos parama.
V. Kamarausko nuomone, daugiabučių namų renovacijos sąlygos yra palankios tiek daugiau, tiek mažiau pajamų turintiems žmonėms. Ilgalaikio kredito mėnesio įmoka yra mažesnė, nei sutaupyta suma mokant už sunaudotą šilumą. Butų savininkai, kuriems priklauso kompensacijos už šilumą ir karštą vandenį, už atliekamą renovaciją nemoka visai. Jų renovacijos išlaidas apmoka Šilutės savivaldybė.

V. Kamarausko žiniomis, Šilutės mieste ir seniūnijose dar yra apie 400 daugiabučių pastatų, kuriems derėtų atlikti šilumos vartojimo mažinimo renovacijas. Kaip greitai bus baigtas tokių namų atnaujinimo procesas, priklausys nuo pačių žmonių apsisprendimo, ir nuo Valstybės paramos galimybių.

Reikia skleisti daugiau informacijos

„Mano būstas Vakarai“ Šilutės padalinio vadovas Simonas Krūminis pasakojo, kad šiai įstaigai jau pavyko organizuoti ir baigti 10 daugiabučių namų renovacijas. Praėjusiais metais buvo sutvarkyti visi reikiami dokumentai ir gautas Atrankos komisijos pritarimas renovuoti dar 9 pastatus, ir šiemet, jau visai netrukus bus pradėti darbai.
Atrankos komisijai iki sausio 31 d. bus atiduoti spręsti dar 5 namų investiciniai projektai.

S. Krūminis irgi pritaria, kad renovacija daugiabučių namų savininkams atneša nemažai naudos. Pagerėja pastato išvaizda, žymiai sumažinamas šilumos poreikis, nes įrengiami sandarūs langai ir durys, rekonstruojama ventiliacijos sistema. Akivaizdu, kad padidėja ir renovuotų pastatų butų kainos. „Tačiau, vis dar yra nemažai žmonių, kuriems dar kyla abejonių dėl renovacijos naudos. Gal trūksta informacijos?“, - svarsto pašnekovas.

Pasak S. Krūminio, jam yra tekę sutikti vyresnio amžiaus žmonių, kurie priešinasi renovacijai tik dėl to, jog nežino ar tiesiog netiki, kad tie butų savininkai, kuriems yra kompensuojamas mokestis už šilumą ir karštą vandenį, už renovaciją nemoka.

„Yra ir tokių šeimų, kurios pirko butą paėmusios kreditą iš banko. Neretai tokie žmonės sako, jog nori pirmiau atiduoti kreditą, o tik vėliau investuoti į pastato renovaciją. Tenka nemažai diskutuoti ir įtikinėti, kol jie supranta, kad bet kuriuo atveju verta iš karto ryžtis ir daugiabučio namo renovacijai“, - sako S. Krūminis.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.5714

Kalėdinių papuošimų Klaipėdoje greitai neliks: laikyti visus metus neleidžia orai

Klaipėdiečiai atkreipė dėmesį, kad dalyje miesto vis dar ant gatvių žibintų yra pakabinti...

Raganų kalnas švytės dar du savaitgalius

Ypatingą nuotaiką kuriančias Juodkrantės Raganų kalno šviesas bus galima išvysti ir...

Originali idėja Klaipėdai – plaukiojantys pastatai (11)

Kuršių mariose plaukiojantis kruizinių laivų terminalo pastatas, kurį prireikus būtų galima...

Tarša Klaipėdoje jaunimą paskatino imtis veiksmų: kas savaitę renkasi valyti prišiukšlintų teritorijų (47)

Metų pradžia Klaipėdai prasidėjo ne per geriausiai. Uostamiestį sukrėtė skandalas dėl galimai...

Klaipėdoje atsiras moduliniai darželiai (12)

Prie dviejų Klaipėdos ikimokyklinio ugdymo įstaigų turėtų atsirasti laikini moduliniai...

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (328)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (243)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (145)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Orai: šiluma trauksis, tačiau žiemos vis dar nerasta (11)

Trečiadienio naktį į šalį plauks tankesni debesys, tačiau jie kartas nuo karto praplyš,...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (17)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

UEFA Čempionų lyga grįžo su trenksmu: aštuntfinalyje – 19-mečio dublis ir PSG bei „Liverpool“ pralaimėjimai (10)

Vėlų antradienio vakarą rungtynėmis Dortmunde ir Madride atidarytos UEFA Čempionų lygos...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (22)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (12)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (67)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

|Maža didelių žinių kaina