Šios iniciatyvos sumanytojas – Salantų kultūros centro renginių organizatorius Aurimas Rapalis – pasakojo, kad idėja puošybai panaudoti senienas kilusi spontaniškai. „Jai pritarė senienų kolekcininkas salantiškis Sigitas Vyšniauskas: pats atvežė senovinį moskvičių, parūpino dviratį ir roges. Papuošėm, dekoravom, kaip išmanėme – patupdydami senį besmegenį, nykštukų, apjuosėm švytinčiom girliandom ir pastatėme miesto centre“, – kalbėjo A. Rapalis.

O Salantų kultūros centro prieigas papuošė originali meninė instaliacija lietuvių liaudies pasakos apie elnią devynragį motyvais, panaudojant savojo krašto simbolį – gaidį. Šis kūrinys į Salantus atkeliavo bendradarbiaujant su jauna menininkų šeima Kristina ir Povilu Šoriais iš Utenos rajono.

„Kristina – profesionali tekstilininkė, batikos kūrėja, Povilas – architektas, skulptorius. Jų sukurtoje instaliacijoje pavaizduotas elnias devyniaragis, lekiantis į kiekvieno širdį ir nešantis saulę ant savo ragų – devynių giedančių gaidžių. Ši meninė improvizacija buvo kuriama, siekiant įprasminant vietovės unikalumą, jos istoriją. Retas salantiškis nežino, kad mūsų miesto simbolis yra gaidys, bet mažai kas bepamena gaidžio mitologinę reikšmę. Būtent šis paukštis turi galią išvyti tamsiąsias jėgas, savo giedojimu paskelbdamas apie naujos dienos pradžią. Gaidžio giedojimas yra tarsi kasdieniška saulėgrįža“, – menininkų pasirinktų simbolių prasmę aiškino A. Rapalis.

Batikos papuošimai instaliacijoje – kruopšti K. Šorienės rankų darbo kūryba, o abiejų menininkų sukurta erdvė primena švytintį batikos vitražo ragų miškelį, sudarytą iš devynių dekoratyvinių elementų. „Kiekvienas ragas – tai gaidys, savo giedojimu pranešantis apie tamsos pasitraukimą, o devynių gaidžių karūna – tai Saulė, grįžtanti ant elnio ragų“, – apie kūrinį kalbėjo salantiškis.

Salantų miesto seniūnijos rūpesčiu mieste papuošta tradicinė eglė, o bendruomenės iniciatyva kalėdinės dekoracijos sušvito ant stulpų pagrindinėse Dariaus ir Girėno bei Laivių gatvėse.

Salantų bendruomenės pirmininkė Stasė Preibienė sakė, kad dekoracijos ant apšvietimo stulpų buvo įrengtos pernai ir šiemet, įgyvendinat Savivaldybės finansuojamą projektą gražinti erdves: pernai buvo įrengta 8, o šiemet 10 šviestuvų. Šiemet dekoracijoms išleista 1 tūkst. 250 Eur.

„Tokiu niūriu metų laiku norisi kuo daugiau šviesos, o šiemet dar prisideda pandemija, suvaržymai, tad šviesos reikia dar daugiau – ir aplinkoje, ir širdyse“, – viltingai kalbėjo S. Preibienė.

Top naujienos