aA
Prie pat Dubysos upės, Vieviršės upelio krantuose stūkso labai senas Betygalos miestelis. Viena iš seniausiai apgyvendintų vietovių Žemaitijoje.
Viena seniausių Žemaitijos gyvenviečių mena kraupias istorijas: po kryžiuočių antpuolių likdavo tik griuvėsiai ir lavonai
© Autoriaus archyvas

Betygalos apylinkės garsėjo savo pilkapiais ir milžinkapiais. Kiekvienas kalva turi savo legendą ar padavimą. Ant kalno vadinto Betygalos piliakalniu buvo įsikūrusi paskutinė žemaičių žinyčia. Paskutinė pagonių dievų garbintojų prieglauda. Čia apsigyveno iš Kernavės pabėgęs krivių krivaitis Gintautas.

Jam atvykus į Betygalą Žemaitijoje vėl atgimė tikėjimas senaisiais dievais. Pagoniai vylėsi galutinai nusikratyti krikščionybės jungo. Senieji žemaičiai miniomis plaukė ant piliakalnio viršūnės aukoti savo dievams. Vyrai ir jaunuoliai kėlė į dangų kardus - prisiekinėjo Perkūnui ir Pikuoliui.

Žemaičių viltys netrukus pranyko kartu su paskutinio krivio mirtimi. Vaidilutės išsislapstė giriose, skandinosi Dubysoje. Žinyčioje amžinoji ugnis po truputį geso ir nyko. Vėliau krikščionybės apaštalai galutinai sugriovė paskutinę pagonių šventovę.

Betygalos vardas pirmą kartą minimas Lietuvos karaliaus Mindaugo raštuose. Manoma, kad didysis Lietuvos kunigaikštis įvertino miestelio strateginę ir administracinę svarbą. Suteikė lėšų stiprinti Betygalos apylinkėje buvusias pilis. O Lėkavos kaime pažadėjo vyskupui pastatyti katedrą.

Kryžiuočių antpuoliai miestelį vargino ilgus dešimtmečius. Po vokiečių siautėjimo Betygaloje likdavo tik griuvėsiai ir lavonai. Tačiau atkaklūs lietuviai statėsi naujas trobas, plėtė sodybas. Ant kalvų greitai iškildavo naujos pilaitės.

Manoma, kad Betygaloje Vytauto Didžiojo iniciatyva iškilo pirmoji visoje Žemaitijoje bažnyčia. Po šimtmečio karalius Žygimantas Senasis leido miestelyje organizuoti turgų. Karališkoje žemėje atsidarė penkios smuklės.

Dubysos ir Kirkšnovės upių santakoje stovi dvasiomis garsėjantis Darbutų piliakalnis. Praeityje žinomas, kaip pono Bielskio kalva. Devynioliktame amžiuje vyko piliakalnio archeologiniai kasinėjimai. Atkastas akmeninis grindinys, židiniai, gyvulių kaulų liekanos, žalvariniai papuošalai.

Bielskis garsėjo savo žiaurumu: kasmet mirtinai nuplakdavo rykštėmis baudžiauninkus. Egzekucijos vykdavo ant Darbutų piliakalnio viršūnės. O krėsle sėdintis ponas užtikrindavo valstiečių kančias. Jo aukos buvo čia pat ir laidojamos. Vėliau Bielskis neatlaikęs prabilusios sąžinės ant piliakalnio pats atėmė sau gyvybę.

Už aštuonių kilometrų nuo Betygalos, prie Luknės upės intako Sandravos yra Pasandravio istorinis draustinis. Čia buvusio dvaro sodyboje 1862 metais gimė lietuvių dainius Maironis. Per atostogas poetas atvykdavo prie Dubysos, džiaugėsi jos krantais. Taip sėdėdamas praleisdavo kelias valandas. Išlikusioje Jono Mačiulio sodyboje tebėra gilus šulinys, kurį, manoma, poetas iškasė savo rankomis. Tarpukaryje kiekvieną vasarą sodyboje apsilankydavo daugybė turistų.

Pirmoje Lietuvos Respublikoje (1918-1940) miestelyje knibždėjo daugiau nei penki šimtai gyventojų. Vieškeliai vietovę jungė su Raseiniais, Krake ir Ariogala. Betygala tapo Raseinių apskrities valsčiaus centru.

Betygala tarpukaryje pasižymėjo ramybe, o pramonė praktiškai neegzistavo. Miestelis nebuvo linkęs plėstis ir augti. Gyventojai didžiavosi giliausiu šuliniu visoje Lietuvoje. 1928 metais Betygalos pieninės šulinys buvo išgręžtas ant Dubysos kranto. Manoma, kad jo gylis siekė šimtą penkiasdešimt metrų.

Vietinio šaulių būrio iniciatyva 1930 metais miestelyje iškilo Vytauto Didžiojo paminklas. Prieškario skulptoriaus Petro Aleksandravičiaus kūrinys stovi dviejų kelių sankryžoje. Betygaliečio sumanumo dėka paminklas išliko iki šiol. Antrojo pasaulinio karo okupacijos metu vokiečiams buvo aiškinama, kad Vytautas kovojo prieš rusus. Sovietai skulptūrą paliko ramybėje išgirdę, kad kunigaikštis didžiausiais priešais laikė vokiečius.

Pirmoje Lietuvos Respublikoje Betygaloje buvo valsčiaus savivaldybė, pradžios mokykla, pašto rūmai, sveikatos punktas, vaistinė. Garsioji pieninė, kooperatyvas, kreditą suteikianti įstaiga, policijos nuovados raštinė, malūnas, pora krautuvių ir nedidelės dvi amatų ir verslo įmonės.

Teigiama, kad Betygala tuo metu didžiavosi apylinkių vietovardžių lietuviškumu. Upių, vienkiemių, miškų ir kalnelių pavadinimai buvo išskirtinai lietuviški ir skambūs. Atklystančius turistus žavėjo Ąžuolytės, Budraičiukų, Giedgaudų, Meškapiaunio, Paliepiukų, Šventragio, Žemygalos vardais vadinti kaimeliai. O kur dar Šventupio, Gaidupio, Vanagės, Vaškutės, Turkšlės upių pavadinimai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
4.7231

Avarinės būklės namas Kėdainiuose sukėlė nerimą: įsikūrusių nelegalių gyventojų išprašyti nėra kam (1)

Jau kurį laiką yra priimtas nutarimas nugriauti Žemaitės g. 11-uoju numeriu pažymėtą medinį...

Ugniagesiai laisto Kėdainių gatves (8)

Šiandien Kėdainių gatvėse išsijuosę dirba ugniagesiai. Jie vandeniu laisto gatves. Tik tai –...

Kauno savivaldybė sureagavo į mirtiną incidentą Nemuno krantinėje: sprendimai bus priimti nedelsiant (104)

Antradienio popietę ties S. Daukanto tiltu į Nemuną įkritus ir mirus krantine važiavusiam...

Jonavoje vyks asfaltavimo darbai: trukdantys automobiliai bus nutempiami (4)

Jonavos miesto seniūnija informuoja, kad kovo 26, 27, 30 ir 31 dienomis bus vykdomi asfaltavimo...

Pradėta judrios gatvės Kėdainiuose rekonstrukcija: laukia ryškūs pokyčiai (1)

Kėdainių mieste prasidėjo dar vieni dideli statybos darbai – Pavasario gatvės rekonstrukcija ....

Top naujienos

Kauno klinikinėje ligoninėje apsilankęs Veryga: dėl vienos nuotraukos negalime atleisti žmogaus (69)

Šeštadienį vidurdienį Lietuvą pasiekė medicininių apsaugos priemonių krovinys, siuntą iš...

Ekonomistai apie tai, kiek laiko karantino šalis gali atlaikyti: kokia bus krizės kaina didžiausias išbandymas nuo Didžiosios depresijos laikų (264)

Nors kiekvieną karantino savaitę šalies ekonomika smunka po 0,5 proc. punkto, Lietuva krizės...

Orlaivis su didžiule siunta iš Kinijos – jau Kaune žiniasklaida: priemones atskraidino rusų oligarcho įmonės orlaivis (516)

Šeštadienį į Kauno oro uostą atgabentas medicininių apsaugos priemonių krovinys.

Naujas liūdnas rekordas Ispanijoje: per parą – dar 832 aukos papildyta (85)

Ispanijoje išaušo niūrus šeštadienis – koronaviruso aukų skaičius išaugo 832 ir šiuo metu...

Užkalnis: kuo kvepėti, kad kiti laikytųsi saugaus atstumo? (1)

Šiandienos kvepalai: Zino Davidoff by Davidoff Šiandien, kaip ir kiekvieną šeštadienį, apie...

Gyvai / Tiesiogiai iš Kauno: pristatoma ką tik į Kauno oro uostą atgabenta didžiulė siunta medikams (102)

Spaudos konferencijos metu bus pristatyta ką tik į Kauno oro uostą atgabenta didžiulė asmens...

Rusijos sostinėje – nerimo ženklai: Maskvoje paslapčia telkiami Putinui lojalūs kariai (1001)

Šimtai kolonomis į Maskvą judančių autobusų, pažymėti „atsargiai – vaikai“. Tokius...

Estijos senelių namuose – didelis užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius (102)

Estijos Saremos saloje įsikūrusiuose senelių namuose „Sudamekodu“ atliekami tyrimai dėl...

Pasaulinė klasika, kurios lietuviai vis dar vengia: interjeras, nukeliantis į kitą laikmetį (8)

Sakoma, kad žmogus anksčiau ar vėliau atsigręžia į gamtą. Tokius jausmus dažniausiai jaučiame...

Lietuvoje – dar 24 koronaviruso atvejai  iš viso – 382 užsikrėtę (550)

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 382....

|Maža didelių žinių kaina