aA
Mobilaus medicinos punkto teikiamoms paslaugoms įgaunant vis didesnį pagreitį ir bendruomenėms aiškiau suvokiant savo poreikius Kėdainių rajono savivaldybės taryba galėjo priimti racionalų sprendimą – uždaryti praktiškai nebeveikiančius medicinos punktus Kunionyse ir Miegėnuose. Kėdainių rajone liks 20 medicinos punktų. Negalintiems ar nenorintiems atvykti į artimiausias ambulatorijas, mobilios medicinos paslaugos bus teikiamos namuose.
Kėdainių rajone uždaryti du medicinos punktai: vietoj jų pasiūlys modernias medicinos paslaugas
© Kėdainių r.sav.nuotr.

Vienoks ar kitoks sprendimas buvo ieškomas ilgą laiką, nes abiejų medicinos punktų situacija buvo komplikuota dėl patalpų. Dar 2011 metais buvo svarstytos galimybės teikti medicinos paslaugas moderniau. Jau 2017 metais natūraliai buvo pastebėtas pacientų apsilankymų mažėjimas medicinos punktuose. Ir tik po ilgiau nei po 7 metų atsirado reali galimybė išspręsti įsisenėjusį klausimą.

2018 metais atnaujinus GMP skyriaus automobilių parką, vienas automobilis buvo paskirtas mobiliam medicinos punktui ant ratų. Šis automobilis su užrašu „Mobili pagalba“ pirmą kartą išvyko teikti pagalbos 2018 metų lapkričio mėnesį. Tokios paslaugos dabar teikiamos jau ilgiau nei 6 mėnesiai. Pageidavimą gauti paslaugas į namus išreiškė ir pačios bendruomenės, rašoma Kėdainių rajono savivaldybės pranešime spaudai.

Teiks modernias paslaugas ant ratų

Mobilaus medicinos punkto pagrindinis tikslas – aplankyti tuos rajono gyventojus, kuriems sudėtinga nuvykti į artimiausią medicinos punktą ir suteikti jiems visas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, kurias jie gautų atvykę į gydymo įstaigą. Tačiau dar svarbiau kad automobilis su personalu pasiekia ir tuos žmonės, kurie turi specialių poreikių, sunkiai vaikšto ar visiškai guli ant patalo ir į medicinos punktą jie neina ir neateis.

Automobilis aprūpintas elektrokardiografu, gliukometru, pulsoksimetru bei visomis priemonėmis, reikalingomis pacientų apžiūrai ir tyrimų paėmimui. Mobiliaus medicinos punkto paslaugas teikianti slaugytoja, atvykusi pas bet kurį rajono gyventoją, gali paimti kraują tyrimams (ir gauti atsakymą tą pačią dieną po pietų), užrašyti elektrokardiogramą, pamatuoti kraujo spaudimą, suskaičiuoti pulsą, įvertinti arterinio kraujo prisotinimą deguonimi. Tai yra pagrindiniai dalykai, kurių reikia paciento sveikatos būklei įvertinti. Mobiliosioms paslaugoms skirtas automobilis yra tinkamas ir patogus tokiam darbui.

Dar reikia užsirašyti, kokių nusiskundimų turi pacientas, kaip jis toleruoja vaistus, kurie jam yra paskirti. Iškilus poreikiui Kunionių gyventojams arčiausiai veikia Josvainių ambulatorija, o Miegėnų gyventojams – Gudžiūnų.

Kėdainių rajone uždaryti du medicinos punktai: vietoj jų pasiūlys modernias medicinos paslaugas
© Kėdainių r.sav.nuotr.

Sudėtingu atveju reikia kviesti greitąją pagalbą

Gyventojai turi nepamiršti, kad ištikus rimtai sveikatos problemai, yra kviečiama greitoji medicinos pagalba. Šiandieniai rajono GMP automobiliai yra pakankamai nauji, puikiai aprūpinti šiuolaikine medicinos įranga, o svarbiausia, dirba puikiai paruošti specialistai, gebantys teikti kvalifikuotą skubią pagalbą. Esant būtinybei, medicinos punkto slaugytoja vis tiek kviestų greitąją pagalbą, nes ji tokių galimybių neturi, kokias turi GMP automobiliu atvykę medikai. Pirmąją pagalbą medicinos punkte jums suteikti gali, bet skubiai pagalbai, kuomet reikia gelbėti gyvybę, būtų kviečiama greitoji pagalba. Nekalbama apie tuos atvejus, kai reikia gaivinti žmogų, nes tą jau turi mokėti visi.

Norėjo pati bendruomenė

Bendruomenė pasisako už šiuolaikišką sprendimą dėl medicinos punkto likimo. Pati bendruomenė jau yra subrendusi pasirinkti modernų paslaugos teikimo būdą. Svarbiausia, jog teikiamos paslaugos būtų kokybiškos ir kiekvienam patogiu būdu prieinamos kiekvienam rajono gyventojui. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros direktorė Audronė Rimkevičienė sako, kad tai, kas šiandien yra medicinos punktų aptarnavimo kompetencijoje, palyginus su mobilaus punkto teikiamomis paslaugomis, pastarųjų paslaugos žymiai kokybiškesnės ir žmogui tikrai patogesnės.

Kunionių bendruomenė yra patenkinta sprendimu ir išsakė tik vienintelį prašymą – iš anksto žinoti grafiką, kada mobilioji pagalba atvyks į miestelį pastoviam patikrinimui. Visus kitus kartus automobilis vyks pas gyventojus tiesiogiai. Kiek kartų ir kurie rajono gyventojai bus aplankyti, priklauso nuo poreikio.

Kėdainių rajono savivaldybės valdančiosios koalicijos Tarybos narys, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Alfredas Hofmanas paragino pasitikėti šiuolaikinėmis paslaugomis ir drąsiau jas rinktis.

Pirmieji jau išbandė pelėdnagiškiai

Pelėdnagių ambulatorija buvo pirmoji, išbandžiusi šią naujovę. Į pirmąją kelionę iš šios ambulatorijos mobilus medicinos punktas išvyko praėjusių metų lapkričio viduryje ir aplankė Pelėdnagių ambulatorijos teritorijoje gyvenančius pacientus.

Per dieną buvo aplankyta 17 pacientų, gyvenančių minėtoje teritorijoje. Kaip pasakojo Pelėdnagių ambulatorijos vyriausioji slaugos specialistė Svetlana Janeliūnienė, pirmiausia, mobiliu medicinos punktu buvo vykstama pas tuos pacientus, kurie ambulatorijoje lankėsi prieš 5, 7 ar net 10 metų. Tai buvo daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kuriems sudėtinga nuvykti į artimiausią medicinos punktą.

Aplankyti gyventojai džiaugėsi mobilaus medicinos punkto paslauga, ne vienas minėjo, kad nesinaudoja nei Beinaičių, nei Nociūnų medicinos punktų paslaugomis, nes iki jų neturi galimybės nuvykti. Teikiant mobilias gydymo paslaugas, labai svarbus bendradarbiavimas su seniūnijos socialiniais darbuotojais.

Investicijos – minimalios

Kaip rodo pusės metų patirtis, geriausiai mobilias medicinos punkto paslaugas teikti dviems medikams, kurių vienas bendrauja su pacientu, o kitas fiksuoja nusiskudimus ar aprašo teikiamas paslaugas, be to, vienam slaugytojui važinėti po atokius kaimus gali būti nedrąsu, gal ir nelabai saugu. S. Janeliūnienė pastebėjo, kad didžiausia problema kaimuose – palaidi šunys. Apie sekantį apsilankymą pas gyventojus bus pranešta jiems paskambinus telefonu, o jei nepavyks susisiekti, tiesiog užsukant į jų namus.

Praneš iš anksto

Pagal mėnesiui sustatytą grafiką, mobilus medicinos punktas aplanko numatytos ambulatorijos ir medicinos punkto teritorijoje gyvenančius pacientus. Pacientams slaugytojos paskambina ir praneša, kurią dieną atvažiuos, kad šis, jeigu jam reikia paimti kraujo tyrimus, būtų nevalgęs ir nekiltų jokių problemų. Šiuo metu jau yra aplankyti visų ambulatorijų bei medicinos punktų teritorijoje gyvenantys žmonės, kuriems minėtas gydymo įstaigas sunku savarankiškai pasiekti.

Kėdainių rajone veikia 9 ambulatorijos: Akademijos, Dotnuvos, Gudžiūnų, Josvainių, Krakių, Lančiūnavos, Pelėdnagių, Pernaravos ir Šėtos. Visos įstaigos dirba darbo dienomis nuo 8:00 iki 15:00 valandos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.1429

Užmirštas dvaras Kauno daugiabučių fone, slepiantis tragišką istoriją (4)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai atkreipė dėmesį į Šilainių pakraštyje esantį...

UNESCO Pasaulio paveldo centrui pateikta paraiška dėl Kauno modernizmo architektūros (1)

UNESCO Pasaulio paveldo centrui Paryžiuje pateikta nominacinė paraiška dėl Kauno modernizmo...

Kėdainių rajone anūkams pastatė tikrą sniego namą: džiugina viso kaimo gyventojus (34)

Iškritęs gausus sniegas vieniems yra tikras vargas, o kitiems – didžiausias džiaugsmas....

Kauno savivaldybės biblioteka karantino metu pelnė tarptautinį inovacijų apdovanojimą

Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyva 3D spausdintuvu gaminti...

Prie karantino prisitaikęs iššūkis kauniečiams: kviečiami žingsniuoti įvairiose vietose (1)

Kultūros sostinė Kauno miestą ir rajoną kviečia priimti iššūkį – nė žingsnio be...

Top naujienos

Garsusis policijos bėglys Molotkovas-Igariokas nesiliauja stebinęs: pareigūnai vėl liko kvailių vietoje (206)

Prieš kelerius metus su pagrobtu policijos pareigūnų „Kalašnikovu“ po Vilnių važinėjęs ir...

Didieji prekybos tinklai tikisi pardavimų rekordų ir planuoja dideles investicijas: atotrūkis nuo smulkiųjų didėja (226)

Didieji prekybos tinklai pernai pardavė dar daugiau nei rekordiniais 2019-aisiais ir už tai bent iš...

Praėjusią parą nustatytas 541 naujas koronaviruso atvejis, mirė dar 15 žmonių (4)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatytas 541 naujas COVID-19 ligos atvejis, mirė 15 žmonių,...

Viceministrė užsiminė apie karantino švelninimą: kuriuos ribojimus siekiama atlaisvinti pirmiausia (180)

Karantinas Lietuvoje greičiausiai bus pratęstas, tačiau tikėtina, jog gali būti įvesti kai kurie...

Moteriai į pilvą spyrusio Rusijos policininko atsiprašymo versija subliuško iškart kitas pareigūnas šaiposi: nereikia pastoti mums kelio (136)

Sausio 24-osios vakarą internete pasklido vaizdo įrašas, kuriama užfiksuota, kaip sausio 23 d. per...

Kęstutis Girnius. Verslininkai elgetauja

Valdžios pinigai saldūs. Į juos pretenduoti nesidrovi Lietuvos verslininkai , kurie paprastai...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kelionių organizatoriai atnaujina skrydžius: kur ir kada galėsime skristi? (2)

Šiuo metu užsakomųjų skrydžių dėl pandemijos nevykdantys kelionių organizatoriai planuoja, jog...

Mirė radijo stočių „M-1“ ir „Radiocentras“ įkūrėjas Rimantas Pleikys atnaujinta 08.38 (22)

Eidamas 64-uosius metus mirė pirmos nepriklausomos radijo stoties įkūrėjas, buvęs ministras...

Nuo pirmadienio – privaloma izoliacija atvykus iš daugelio užsienio valstybių (50)

Nuo pirmadienio į Lietuvą atvykus praktiškai iš visų užsienio valstybių privalu turėti...

Vestuvių bei motinystės planus su mylimuoju sudėliojusi Monique sulaukė nepatogaus klausimo ir apie nekaltybės praradimą su scenos kolega (69)

Turbūt nedaug kas prisimena iš minios labai neišsiskiriančią garbanotą mergaitę, 2015 metais...