aA
Augalui reikia rūpesčio, meilės ir šilumos, tačiau kartais namuose to pristinga, ir augalas be skrupulų išmetamas į gatvę, iškeliauja į konteinerį, geriausiu atveju – į laiptinę. Kaunietė Aistė Virketė susirūpino „benamiais“ augalais ir atidarė pirmąją šalyje Augalų prieglaudą su gyvybės langeliu.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.

Per kelis mėnesius iš įvairių vietų į nuomojamą kabinetą sename Žemųjų Šančių pastate suplaukė beveik 400 įvairiausių augalų. Čia jau gerokai ankšta, tad moteris nusižiūrėjo erdvias patalpas užmiestyje. Tačiau norint ten perkelti augalus – reikia geradarių pagalbos.

Kaip iš gausybės rago

Atsidaro liftas ir iš jo kone savo ūgio augalą rūpestingai ištempia smulkutė mergina. „Naujas gyventojas!“, – su šypsena tarsteli būsima pašnekovė ir pakviečia pokalbiui užeiti į nedidelį kabinetą. Pravėrus duris kone atima žadą: keliasdešimties kvadratinių metrų kambaryje įsitenka šimtai augalų augalėlių, kai kurie išsikeroję iki lubų, viduje groja klasikinė muzika, šilta, ramu ir jauku.

Aistė pasisveikina su augalais ir kol ruošiamės pokalbiui, prie kelių priėjusi tyliai sušnabžda: „Koks gražus kavamedis, ajajaj!“, „Auk, čiobreli, Timai, auk!“, „Na, pelargonija, kur tavo gražieji žiedeliai slepiasi?“

Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.

Augalų gelbėtoja pasakojo, kad viskas prasidėjo praėjusią žiemą, kai ėmusi ieškoti žalios erdvės fotosesijoms, tinkamos tiesiog nerado. „Botanikos sode negalima purkšti plaukų lako, laisvai elgtis, o Karininkų ramovės oranžerija itin kukli – nepatogu. Taigi, kilo idėja sukurti savo oranžeriją!“, – pasakojimą energingai pradėjo Augalų prieglaudos įkūrėja, VšĮ „Mes žydim“ vadovė, „Flora Ikona“ fotografė A. Virketė.

Ji iškart pradėjo galvoti iš kur gauti augalų. Pirmiausiai ėmė rinkti augalus iš kiemų, nuo konteinerių, netrukus nereikalingus augalus ėmė siūlyti pažįstami. Galiausiai ėmė žvalgytis į atiduotuves internete, vėliau pati ėmė rašyti skelbimus, kad ieško nereikalingų augalų. Nustebo, kai žinomas restoranas pasibaigus vasaros sezonui ketinęs išmesti lauko kavinę puošusias gėles, jas mielai padovanojo Aistei.

Pamažu procesas įsibėgėjo, ir Aistė pradėjo iš įvairių miesto vietų rinkti nereikalinguosius. Neilgai trukus suskaičiavo 400 ir įkūrė Augalų prieglaudą. Čia galima išvysti gausybę gėlių ir retesnių augalų: bananmedį, citrinmedį, mandarinmedį, ananasmedį, kavamedį, eukaliptą ir kt. Ateityje jie visi turės savo kilmės dokumentus su vardu ir atsiradimo istorija.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad šalyje yra trys valstybinės oranžerijos, o Augalų prieglauda, veikiausiai, bus pirma. „Lietuvoje apie augalų prieglaudas neteko girdėti, artimiausia yra Belgijoje, ją mažame bute įkūrė dvi seserys“, – sakė A. Virketė.

Meilę augalams paveldėjo iš protėvių

„Kiekvieną augalėlį myliu, atėjusi iš ryto pirmiausia pasisveikinu, pakalbinu, o išeidama – atsisveikinu. Augalai jaučia rūpestį, meilę ir vešliai auga. Net Pinigų medis pražydo, o atiduotas buvo jau susitraukęs, suvytęs, neatrodė, kad atsigaus. Yra ir augalų inkubatorius. Jei augalas turi galimybę išgyventi, neišmetu nė vieno lapelio“, – pasakojo Augalų prieglaudos įkūrėja ir tęsė: „Elgiuosi su augalais kaip su bendraminčiais, draugais ar šeimos nariais. Kai būnu tarp augalų, pasineriu į pokalbį su jais. Viską pamirštu, išdyla stresas, pyktis, nemalonūs prisiminimai. Po augalų terapijos atsigaunu ir vėl esu pasiruošusi užkariauti pasaulį!“

Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.

Priežiūrai ji skiria nemažai laiko: vien laistymas žiemą trunka 1 valandą, o vasarą – 3 valandas ir daugiau. O kur dar persodinimas, apsauga nuo parazitų ir pan.

Iš kur tokia meilė augalams? Aistės mergautinė pavardė yra Pupininkaitė, besiaiškindama genealogiją sužinojo, kad jos protėviai buvo pupų augintojai. „Meilė augalams man įaugusi į kraują: vieni seneliai augino pupas, kiti puoselėjo gausius daržus ir sodus, o dabar mama gali pasigirti gražiausiu miestelio gėlynu. Vaikystėje močiutė manęs prašydavo persodinti augalus, sakydavo, kad mano rankos geros, jos augalai tada vešliai auga. Tai pats didžiausias komplimentas!“, – prisimindama švelniai šypsosi Aistė ir didžiuodamasi priduria: „Šiandien pati turiu Laisvės sodą – Augalų prieglaudą!”

Svajonių oranžerija

A. Virketė nedrąsiai prasitarė, kad svajoja įkurti analogų Lietuvoje neturinčią Augalų oranžeriją užmiestyje, kur būtų galima mėgautis augalų terapija ir ramiai praleisti laiką. Pasak jos, ši oranžerija bus kitokia: joje bus galima liesti augalą, laistyti, prižiūrėti, išsirinkti mylimiausią, atvykti su šeimomis, pažiūrėti, kaip atiduotas augalas auga.

Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.

Viešoje Augalų prieglaudos oranžerijoje vyks augalų terapijos, jogos, sveikatos seminarai, masažas su akmenimis, edukacijos vaikams. Savaitgaliais ar darbo dieną čia bus galima atvykti atsipalaiduoti, paskaityti knygą, atsigerti kavos, pamedituoti ar padirbėti. Planuojama rengti augalų žydėjimo stebėjimo naktis.

„Augalų terapija gydo nuo streso, padeda spręsti psichologines problemas, gerina kraujotaką, žmonės atsipalaiduoja, tai natūralus vaistas nuo pervargimo. Tokioje erdvėje tiktų dirbti kompiuteriu. Kai aplinkui matai harmoniją – ir vidus harmonizuojasi“, – sakė ji.

Kol kas tai tik planai. „Dėl itin didelių lėšų nuomai, kurias pati sukrapštau iš asmeninių resursų, turiu išsikelti. Visas šis grožis būtų pasmerktas atsidurti lauke arba skirstytis, bet šiuo metu pati kraustausi į užmiestį ir visus augalus laikinai priglausiu savo namuose, kol rasiu jiems patalpas“, – aiškino A. Virketė.

„Lietuviai nuo seno gyveno gamtoje, gerbė miškus, sengires, tai mūsų kraujyje. Kai žmogus nutolsta nuo gamtos, pradeda kaupti dideles ligas“, – atkreipė dėmesį A. Virketė.

Laukia pagalbos

Svajonių oranžerijai reikia bent 1 tūkst. kv. metrų, 1 hektaro ploto sklype. „Tokia erdvė, mačiau skelbimuose ir pati buvau nuvykusi apžiūrėti, yra už miesto, tereikia surinkti sumą nuomai“, – užuominomis kalba Aistė.

Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.
Augalų prieglauda // A. Virketės nuotr.

„Dabar mano patalpa gerokai per maža, ne tokia šviesi ir šilta, kokios reikia augalams. Nebegaliu visų augalų tempti į namus. Kreipiuosi į jus, kad padėtumėte man surinkti reikiamą sumą ir išsinuomoti naują, didesnę erdvę augalams, kuria naudosimės visi“.

Pašnekovė informavo, kad per mėnesį vien priežiūra atsieina ne mažiau kaip 300 eurų: žemė, trąšos, vanduo, elektra, šildymas, vaistai nuo kenkėjų, spec. priežiūros priemonės, o kur dar nuoma, darbas.

Daugiau apie iniciatyvą sužinosite čia.

Daugiau Kauno naujienų.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Liepos 22-ąją Kaune vyks jubiliejinė Aludarių diena

Šiemet Tarptautinė liepos 18-osios aludarių šventė Kaune vyks penktą – jubiliejinį –...

„Senukai“ Kaune atidarė didžiausią įvažiuojamosios prekybos erdvę

Parduotuvių tinklas „ Kesko Senukai “ toliau investuoja į tinklo plėtrą. Šalia „Senukų“...

Šilainiuose pražydo pirmas bendruomeninis Kauno sodas: yra ir vašių lysvės

„Atvykote nuostabią dieną: saulutė šviečia, paukščiai čiulba, pražydo obelys, išsiskleidė...

Specialiosios tarnybos kviečia į pilietiškumo akciją Kaune – mokys susikrauti išgyvenimo kuprinę ir kitų svarbių įgūdžių

Šeštadienį(gegužės 14 d.) kauniečiai ir miesto svečiai galės pasitikrinti išgyvenimo žinias...

Kaune atsirado ženklai su žodžiu „priedanga“: ką tai reiškia? (1)

Kauniečiai atkreipė dėmesį, jog prie požeminės pėsčiųjų perėjos, esančios Savanorių ir...

Top naujienos

Delfi Plius DELFI

Dėl pareiškimo apie pasikėsinimą į Putiną analitikai turi savo versiją: gandas jau plinta

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pirmininkas Kyrylo Budanovas...

Nauja žemės reforma kaitina aistras: vieni vadina istoriniu pasiekimu, kiti įspėja dėl korupcijos

Gegužę Seimui pateiktame įstatymų pakete numatyti keli reikšmingi pokyčiai: Nacionalinė...

Mirė žurnalistas ir rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė Lietuvos žurnalistas, rašytojas, vertėjas, kino...

Delfi PliusEglė Gatelytė

„Dėl Ukrainos tampame pajuokos objektu“: vokiečių atsargos pulkininkas garsiai ištarė jau seniai sklandantį įtarimą (5)

„ Karas Ukrainoje labai dinamiškas, Rusijos kariuomenė bando apsupti didžiuosius miestus...

„Real“ triumfas finale – supermenas Courtois nupūtė visus „Liverpool“ smūgius

Geru pusvalandžiu vėliau šeštadienį prasidėjusiame UEFA Čempionų lygos finale Paryžiaus...

Lietuviai dovanos Ukrainai garsųjį droną „Bayraktar“: surinkti 5 mln. eurų (16)

„Laisvės TV“ šeštadienį surinko reikiamą 5 mln. eurų sumą dronui „ Bayraktar “, kuris...

Kitos savaitės pradžiai – sinoptikų prognozė: kada trauksis lietus

Sekmadienio orus lems slėnys. Bus gana niūriu, bet tiek naktį ir dieną pasirodys ir pragiedrulių....

Po laidotuvių – siaubinga egzekucija kapinėse prie Vilniaus: tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis (N-18) (2)

Tai buvo tikras šėtoniškas vakarėlis, kurį du vyrai surengė savo gimtojo kaimo kapinaitėse –...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia užėmusi strategiškai svarbų miestą Rytų Ukrainoje Ukraina: mūšiai dėl Lymano tebevyksta

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Šilumos ir egzotikos ieškantiems siūlo prisiminti saulėtą šalį: čia patiks ne tik kainos, bet ir požiūris į lietuvius

Pakalbėkime apie atostogas. Ant mūsų slenksčio jau stovi vasara, tačiau dieną, kai yra rašomos...