aA
Apie netrukus prasidėsiančią pagrindinės Kauno senamiesčio pėsčiųjų gatvės rekonstrukciją žinoma jau seniai. Niekam ne paslaptis, kad ateinančiais metais bus remontuojamas ir centrinis miesto pastatas – Kauno rotušė. Tačiau apie aikštės atnaujinimą iki šiol informacijos nebuvo. Pasirodo, per tylos laiką spėta ne tik rasti projektuotojus, bet ir parengti rekonstrukcijos projektą, kuris visuomenei bus pristatytas lapkričio 23-iąją dieną.
Citify.eu nuotr.
Citify.eu nuotr.

Pristatymas vyks internetu

Kaip penktadienį pranešė architektūros ir kultūros portalas pilotas.lt, Kauno Rotušės aikštės kapitalinio remonto projektiniai pasiūlymai visuomenei bus pristatyti internetu lapkričio 23 dieną (pirmadienį), 17 val. Transliacijos nuoroda čia.

Pranešama, kad rengiamame svarbiausios Kauno senamiesčio erdvės sutvarkymo projekte numatoma sulyginti takų dangas, panaikinti tranzitinį eismą, įrengti naują skverelį prie Muziejaus gatvės, įrengti naują fontaną ir kita. Kaip rašo pilotas.lt, 2,19 ha ploto pagrindinės reprezentacinės miesto aikštės architektūra rūpinasi vos prieš kelis mėnesius Vilniuje įsteigta MB „SOMA Architects“.

Citify.eu nuotr.
Citify.eu nuotr.

Laimėjo prieš 7 metus

Registrų centro duomenimis, šio pavadinimo mažoji bendrija registruota vos prieš keturis su puse mėnesio, įmonės vadovė – Lina Bareikytė-Dumčiuvienė. Portalui „Kas vyksta Kaune“ pavyko susisiekti bendrovės rekvizituose nurodytu kontaktiniu telefonu. Atsiliepusi pati vadovė patvirtino informaciją, kad aikštės projektas yra paruošas ir bus pristatomas visuomenei.

„Esame suinteresuoti išklausyti miestiečių nuomonę, pastebėjimus, poreikius ir vėliau tobulinti projektą, jei pasiūlymai pasirodys vertingi“, – sakė viena iš projekto autorių, architektė L. Bareikytė-Dumčiuvienė.

Pasak jos, Kaunas jų projektą išrinko geriausiu iš teiktų trijų variantų dar 2013 metais. „Tačiau tada buvo nuspręsta, kad bus tvarkomos kitos miesto dalys, o galimybės pradėti iš esmės senamiesčio tvarkybą ir grįžti prie Rotušės aikštės projekto buvo numatytos 2 etape. Būtent tai dabar ir vyksta“, – sakė MB „SOMA Architects“ vadovė.

Citify.eu nuotr.
Citify.eu nuotr.

Ji patvirtino, kad mažoji bendrija buvo įsteigta neseniai būtent šio projekto vykdymui, nes anksčiau projekto autoriai dirbo pagal individualius užsakymus. „Tiek aš, tiek mano vyras Povilas Dumčius, kuris yra kaunietis ir mokėsi Jėzuitų gimnazijoje, nesame atitrūkę nuo Kauno, suprantame šios aikštės svarbą ir specifiką“, – tvirtino L. Bareikytė-Dumčiuvienė.

Dangai siūlo granito plokštes

„Pagrindinis projekto tikslas – aikštės „išvalymas“, perorganizavimas ir perplanavimas skiriant prioritetą pėstiesiems ir dviratininkams, atsisakant tranzitinio automobilių eismo. Idėjos moto: „atkurta sena naujai“. Vystant aikštės idėją žvelgiama į praeitį, kai Rotušės aikštėje nebuvo tranzitinio eismo ir aikštės ribas nustatė tik perimetru stovintys pastatai“, – rašoma projektinių pasiūlymų aiškinraštyje.

Panaikinus automobilių parkavimą aplink aikštę ir panaikinus tranzitinį eismą, dabar transportui skirta aikštės dalis bus transformuojama kasdienėms funkcinėms erdvėms – praplečiamos vasaros kavinių zonos, sukuriamos jaukios šiek tiek uždaresnės zonos poilsiui. Pasak projekto autorių, aikštės vidurys čia paliekamas reprezentacinei funkcijai, kuri lanksčiai gali virsti į kasdienę ir laisvalaikio, leidžiant kavinėms statyti staliukus arčiau aikštės centro ar laikinai pastačius paviljonus įvairių renginių metu.

Aikštės vientisumas būtų pabrėžiamas grindinio raštu, kuris dengiamas nuo fasado iki fasado. Visoje aikštėje jis būtų formuojamas skirtingų atspalvių granito grindinio plokštėmis bei esamais tašytais akmenimis, kurie lyginami nupjaunant ir nudeginant . Ties Rotušės centrine ašimi numatytas naujas fontanas, trykštantis iš aikštės dangos.

Citify.eu nuotr.
Citify.eu nuotr.

Taip pat šiaurinėje aikštės dalyje planuojamas geriamo vandens šaltinio kompleksas, kur vanduo tarsi išsilietų ant grindinio į „tekantį šaltinį“. Visus geros būklės medžius siūloma išsaugoti, o persodinti – tik labai nusilpusius.

Kauno Rotušės aikštės projekto autoriai – M. Raišutis, arch. L. Bareikytė-Dumčiuvienė, P. Dumčius, D. Žvirblis, projekto kultūros paveldo dalies architektė – V. Skėrienė.

Norą pareiškė vieninteliai Dumčiai

Kaip portalui „Kas vyksta Kaune“ pakomentavo miesto savivaldybė, 2013 metais viešai paskelbtas Rotušės aikštės Kaune pritaikymo visuomenės poreikiams supaprastintas atviras projekto konkursas, kuriame galėjo dalyvauti visi norintys tiekėjai. Konkursą vykdė Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba, gauta 15 pasiūlymų.

„Šio konkurso metu buvo teikiamos ir vertinamos tik idėjos, t. y. pagrindiniai aikštės pertvarkymo sprendiniai. Pabaigus konkursą pirmų 5 vietų laimėtojams išmokėtos premijos“, – teigė Kauno savivaldybės Centrinio viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėja Daiva Čeponienė.

Konkurso sąlygose buvo numatyta, kad jei bus nutarta pirkti projektavimo paslaugas (projekto parengimą), tai bus vykdoma iš šio konkurso pirmų trijų laimėtojų, neskelbiamų derybų būdu.

„Būtent todėl šių metų pradžioje Kauno Rotušės aikštės sutvarkymo techninio projekto parengimo paslaugų supaprastintas pirkimas buvo vykdomas vadovaujantis VPĮ 71 straipsnio 4 dalimi neskelbiamų derybų būdu. Dalyvauti buvo kviečiami visi trys ankstesnio konkurso laimėtojai“, – sakė D. Čeponienė.

Pasak jos, buvo gautas vienas pasiūlymas ­- L. Bareikytės–Dumčiuvienės, veikiančios jungtinės veiklos sutarties pagrindu su Povilu Dumčiumi. Po derybų laimėtojas įsipareigojo pagal projekto konkursui parengtą architektūrinę koncepciją parengti aikštės sutvarkymo pilnos sudėties projektinį pasiūlymą, taip pat techninį projektą įskaitant tvarkybos darbų projektą.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.1304

Naujojo kvartalo Kaune pavadinimas – „Nemunaičiai“

Kaune, H. ir O. Minkovskių gatvėje, kairiajame Nemuno krante gimstant naujam gyvenamųjų namų...

Išperkamąją būsto nuomą „NUMAI“ jau siūlo ir Kaune (2)

Išperkamosios gyvenamojo būsto nuomos teikėja „NUMAI“ savo paslaugas jau siūlo ne tik...

Kaune duris atvėrė „Apple Shop“ parduotuvė: pirmoji mieste ir antroji Lietuvoje (17)

Trečiadienį, gegužės 12 d., Kaune duris atvėrė pirmoji mieste ir antroji Lietuvoje specializuota...

Mieste planuoja įrengti „Gaisrininkų tunelį“: bus kavinė, čiuožykla ir amfiteatras (6)

Smarkiai besikeičianti Nemuno sala reikalauja naujų sprendimų kauniečių susisiekimui su upės...

Cepelino pilkumo Eiguliai: daugiabučiai su duobėtais kiemais, akyse nykstantis teatras ir žymusis patikros punktas (19)

Šio pasakojimo centre – Eigulių mikrorajonas. Nors daugelis čia negyvenusių kauniečių pasakys,...

Top naujienos

Dėl žioplos klaidos įkliuvo garsios grupuotės lyderis: kokaino maišelyje – prekybos centro čekis (10)

Su teisėsauga bendradarbiaujančių nusikalstamo pasaulio atstovų liudijimai kaip reikiant...

Vaitulionis rėžė Raskevičiui: nereikia elementarių dalykų klykti mojuojant aukštakulniais ir vėliavomis (77)

Nors Partnerystės įstatymas aktualus visoms poroms, nuo pat diskusijų apie jį pradžios, jis...

Tarptautinė mokslininkų grupė atviru laišku kreipėsi dėl „Sputnik V“ vakcinos (1)

Tarptautinė mokslininkų grupė dar kartą išreiškė rimtą nerimą dėl Rusijoje gaminamos „...

Parodė, kaip Turkijoje poilsiauja turtingiausi lietuviai: tai tikras atostogų rojus, kuriame pildomi visi norai (6)

Turkija , tai toli gražu ne tik taupių, ekonominės klasės turistų rojus. Šią šalį mėgsta ir...

Rusijos „nedraugiškų šalių“ sąraše – tik dvi šalys: Lietuvos jame nėra (248)

Rusija penktadienį oficialiai paskelbė Jungtines Valstijas ir Čekiją „nedraugiškomis...

5 šukuosenos tinginiams, kurias pasidarysite per 5 minutes ir atrodysite puikiai

Ryte neturite laiko plaukams? Nieko baisaus. Šį sezoną leidžiama šiek tiek tingėti. Siūlome...

Pabėgimas iš Pravieniškių kelia pasipiktinimą: kalinių stabdyti šūviais negalima, pareigūnai nesijaučia saugūs (165)

Iš Pravieniškių pataisos namų penktadienį sėkmingai paspruko du nuteistieji. Prižiūrėtojai...

Prie Kauno savivaldybės susirinkę protestuotojai: Kaunui reikia naujo mero (214)

Minint Pilietinio pasipriešinimo dieną prie Kauno savivaldybės rūmų protesto akciją surengė...

Lietuviai turguje šluoja naujoviškus pomidorų ir agurkų daigus: kokios kainos ir nauda (12)

Daigų prekyba įsisiūbavo – atšilus orams žmonės suskubo darbuotis soduose ir daržuose. Kokios...

Miglė Rakauskaitė | D+

Romantiškoji tarpukario Lietuva su kriminaliniu prieskoniu: spirito upės, vietiniai plėšikai ir ministro globojamas kontrabandos versliukas

Tarpukario Lietuvą dažnas mūsų įsivaizduoja kaip gana romantišką laikotarpį: Kauno...