aA
Trečiadienio popietę Kauno regioninei architektūros tarybai (RAT) savivaldybės iniciatyva vėl pateiktas svarstyti Nemuno krantinės gatvės rekonstrukcijos projektas. Naujas planavimo ir diskusijų ciklas prasidėjo balandžio pradžioje paaiškėjus, kad „Kauno tiltų“ parengtiems projektiniams pasiūlymams nepritarta. Tiesa, šiandien konkrečių komentarų architektai neturėjo – nutarė laukti, kol sprendiniai bus perdaryti iš esmės.
Daug aistrų Kaune sukėlęs projektas stabtelėjo: nepritarta dėl svarbaus trūkumo
© Kaunas.lt

Atsižvelgė tik po antros pasipriešinimo bangos

Kauno RAT pirmininkas Mantas Michaliunjo pradėdamas posėdį pastebėjo, kad Nemuno krantinės Žemuosiuose Šančiuose rekonstravimas svarstomas pakartotinai. Į trečiadienio posėdį kviesti Kauno savivaldybės administracijos atstovai, tačiau Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas esą informavo, kad dėl sveikatos būklės dalyvauti negalės.

Kaip įvardijo M. Michaliunjo, neigiama išvada „Infostatyboje“ balandžio 8 d. pateikta dėl to, kad projektas neturėjo architektūrinės dalies. Planuojama rekonstrukcija Kauno RAT jau svarstyta 2019 m., išvados priimtos bendru sutarimu, o viena iš pastabų buvo, kad projektui privaloma architektūrinė dalis. Visgi tąkart į architektų išvadas esą neatsižvelgta – savivaldybė trumpino gatvę, bet iš esmės pergalvoti projektą nusprendė tik dabar.

„Ketinama parengti architektūrinę dalį, kuri bus iš pradžių pateikta Kauno RAT ir tada viešinama visuomenei. Iki tol galėtume pateikti pastebėjimus iš architektūrinės pusės. Projekto apimtis sumažinta, bet jo esmė nepasikeitusi. Svarstymą siūlau atidėti, kol bus parengta rekonstrukcijos architektūrinė dalis“, – nedaugžodžiavo M. Michaliunjo.

Kauno RAT narys Linas Tuleikis sutiko, kad tikslinga atidėti sprendimą ir palaukti atnaujinto projekto. Architektas pridūrė, kad turės būti atlikti tyrimai, parodyta kranto apsaugos juosta, kuri dabar brėžiniuose nerodoma ir neaišku, ar gatvė projektuojame joje, kas yra draudžiama. „Tie dalykai turės atsirasti ir bendruoju planu turės būti vadovaujamasi ne selektyviai, o jo visuma“, – pabrėžė L. Tuleikis.

Iš savivaldybės pinigų neprašo

Šančiškiams teisiniuose reikaluose atstovaujantis advokatas Saulius Dambrauskas pažymėjo savivaldybę susirašinėjimuose aiškinus, kad architektūrinė dalis projektui nėra reikalinga, nors RAT nurodo, kad jos reikia. Čia teisininkas įžvelgė Kauno valdžios veiksmų nenuoseklumą ir atkreipė dėmesį į pačios bendruomenės pradėtą iniciatyvą.

„Svarbu, kad bendruomenė parengusi dar vieną dokumentą – savarankišką planavimo ir projektavimo iniciatyvą. Iš savivaldybės gautuose atsakymuose yra du elementai: bendruomenės iniciatyvai pritarta, kas yra gerai, o antru punktu nurodoma, kad miestas neturi lėšų tai iniciatyvai finansuoti“, – komunikaciją komentavo S. Dambrauskas.

Advokatas tvirtino, jog finansavimo šančiškiai ir neprašė – ieškos patys, juolab, kad bendruomenė yra laimėjusi vieną europinį projektą, kuriame įtraukti krantinės sprendiniai. „Manau, galėtume pasitelkti žymiai platesnį architektų bendruomenės ratą ir tikiuosi, kad įsigilinę priimsite sprendimą“, – galiausiai išvysti kompleksišką projektą vylėsi S. Dambrauskas.

Kaltina klaidinimu ir demokratijos stygiumi

Žemųjų Šančių bendruomenės pirmininkė Vita Gelūnienė dėstė, kad po pirmo kreipimosi į Kauno RAT 2019 m., nuosekliai bandyta užmegzti kontaktą su savivaldybe – rašyti laiškai, prašyta susitikti, bendradarbiauti.

„Žinojome, kad projektas bus vystomas ir norėjome prisidėti. Kai kurie vietos gyventojai yra ekspertai ir, mūsų nuomone, geriausiai žino, kas reikalinga šiai teritorijai. Tačiau į mūsų prašymus atsižvelgta nebuvo“, – trumpai projektuojamos rekonstrukcijos eigą nupasakojo V. Gelūnienė.

Anot jos, dar ir skleista klaidinga informacija, teigta, kad projektas nėra vystomas, o galiausiai paviešinti nauji pasiūlymai. V. Gelūnienės požiūriu, šitaip buvo pažeisti pamatiniai savivaldos principai ir kilo grėsmė demokratiniams procesams, mat planai nederinti su visuomene, projektas tenkino tik valdžios interesą, tuo metu gyventojai esą nedalyvavo ruošiant gatvės rekonstrukcijos sprendinius.

Žemųjų Šančių bendruomenės protesto akcija
Žemųjų Šančių bendruomenės protesto akcija
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Grįžta prie rekonstrukcijos koregavimo

Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis portalui pateiktame trumpame komentare patikino, kad Nemuno krantinės prieigų sutvarkymas yra visam Kaunui svarbus projektas, kurio tikrai nėra tikslo „stumti buldozeriu“.

„Dar kartą atsižvelgėme į viešojo svarstymo metu pateiktas bendruomenės įžvalgas, todėl grįžtame prie projektinių pasiūlymų koregavimo“, – rekonstrukcijos pristabdymą patvirtino A. Pakalniškis.

Nemuno krantinės atnaujinimas viešai pristatytas kovo 23 d. – penkias valandas trukęs svarstymas, kuriame į klausimus atsakinėjo A. Pakalniškis ir „Kauno tiltų“ Projektavimo skyriaus vadovė Rita Nagelienė, tikriausiai, buvo vienas ilgiausių miesto istorijoje.

Pastarosiomis savaitėmis rodydami nepritarimą valdžios planams, šančiškiai surengė ne vieną protesto akciją. Iš pradžių gatvės ribas žymėjo krantinėje ir „paklojo“ improvizuotą asfaltą, kiek vėliau du kartus prie savivaldybės pastato Laisvės alėjoje braižė iškirsti planuojamų medžių „kapines“, mušė būgnais ir kėlė transparantus, dažė naikinti numatytus medžius prie upės.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.6471

Kauniečiams sukurta speciali platforma: oro užterštumą fiksuos 20-yje skirtingų miesto vietų

Nuo šiol kauniečiai gali susipažinti su informacija apie oro užterštumą savo seniūnijoje....

Verslas PliusJulija Leimonė

Kaip per vestuves netikėtai kilusi mintis tapo Marijaus verslo pradžia: dėl jo paliko mylimą darbą

Paprastai girdime žmones sakant, kad verslus jie sukuria paskatinti išeiti iš nemylimo darbo ir...

Visam savivaldybės nekilnojamajam turtui valdyti steigia naują sistemą (1)

Kauno miesto savivaldybė rengiasi steigti nekilnojamojo turto ( NT ) Kompetencijų centrą, kuriame...

Kaune po rekonstrukcijos atidaryta „IKI Eiguliai“

Ketvirtadienį , liepos 21 d., atidaryta atnaujinta prekybos tinklo „Iki“ parduotuvė Kaune ,...

Viename Kauno paplūdimių nustatyta padidėjusi tarša

Keliose šalies maudyklose liepos pirmoje pusėje nustatyta trumpalaikė tarša , pirmadienį...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (2)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (11)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Karas Ukrainoje. Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas: rusai mus apšaudo 700-800 kartų per dieną

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas per vieną ketvirtį nubloškė jo ekonomiką ketverius metus atgal

Prezidento Vladimiro Putino invazija į Ukrainą per pirmąjį pilną ketvirtį nuo karo pradžios...

Labanaktis, Europa: auksines mergaites įkvėpė Curry, lopšinę niūniavo Jocytė

Sidabras žėri ryškiai, bet auksas – visų puošniausias. Trečiadienio naktį jį į tėvynę tik...

Aistros dėl kone brangiausio NT Lietuvoje: už tualeto būdelę – 2 milijonai eurų (1)

NT karštinė pajūryje blėsta, tačiau išskirtinės teritorijos visuomet išliks patrauklios....

Kristupas Dautartas

Investavimas kai kuriems tebėra tamsus miškas: kokia klaidas dažniausiai daro pradedantieji (1)

Pagal tarptautinius tyrimus, Lietuvos gyventojų finansinis raštingumas – vienas prasčiausių...

Gimtadienį švenčianti Madonna vakarėliui surengti išleido dešimtis tūkstančių: 64-erių skandalingoji garsenybė pasirūpino ir bičiuliais

Rugpjūčio 16 dieną Madonnai sueina 64 metai, ir, kaip pranešama, šiai ypatingai dienai atšvęsti...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Karštos vasaros dienos – pats šių kenkėjų dauginimosi pikas: vaisius ir daržoves nugula šimtai kiaušinėlių Būdai, kurie padės jais atsikratyti

Vaisinės muselės yra, ko gero, vienas nemaloniausių virtuvėje įsikuriančių vabzdžių. Jos ne...

Dalis Lietuvos moterų senatvėje patiria skurdą: patarė, kaip tai pakeisti

Lietuvos Užimtumo tarnyboje tarp visų 151 tūkst. klientų vyrauja moterys . Oficialiai šiuo metu...