aA
Trečiadienio popietę Kauno regioninei architektūros tarybai (RAT) savivaldybės iniciatyva vėl pateiktas svarstyti Nemuno krantinės gatvės rekonstrukcijos projektas. Naujas planavimo ir diskusijų ciklas prasidėjo balandžio pradžioje paaiškėjus, kad „Kauno tiltų“ parengtiems projektiniams pasiūlymams nepritarta. Tiesa, šiandien konkrečių komentarų architektai neturėjo – nutarė laukti, kol sprendiniai bus perdaryti iš esmės.
Daug aistrų Kaune sukėlęs projektas stabtelėjo: nepritarta dėl svarbaus trūkumo
© Kaunas.lt

Atsižvelgė tik po antros pasipriešinimo bangos

Kauno RAT pirmininkas Mantas Michaliunjo pradėdamas posėdį pastebėjo, kad Nemuno krantinės Žemuosiuose Šančiuose rekonstravimas svarstomas pakartotinai. Į trečiadienio posėdį kviesti Kauno savivaldybės administracijos atstovai, tačiau Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas esą informavo, kad dėl sveikatos būklės dalyvauti negalės.

Kaip įvardijo M. Michaliunjo, neigiama išvada „Infostatyboje“ balandžio 8 d. pateikta dėl to, kad projektas neturėjo architektūrinės dalies. Planuojama rekonstrukcija Kauno RAT jau svarstyta 2019 m., išvados priimtos bendru sutarimu, o viena iš pastabų buvo, kad projektui privaloma architektūrinė dalis. Visgi tąkart į architektų išvadas esą neatsižvelgta – savivaldybė trumpino gatvę, bet iš esmės pergalvoti projektą nusprendė tik dabar.

„Ketinama parengti architektūrinę dalį, kuri bus iš pradžių pateikta Kauno RAT ir tada viešinama visuomenei. Iki tol galėtume pateikti pastebėjimus iš architektūrinės pusės. Projekto apimtis sumažinta, bet jo esmė nepasikeitusi. Svarstymą siūlau atidėti, kol bus parengta rekonstrukcijos architektūrinė dalis“, – nedaugžodžiavo M. Michaliunjo.

Kauno RAT narys Linas Tuleikis sutiko, kad tikslinga atidėti sprendimą ir palaukti atnaujinto projekto. Architektas pridūrė, kad turės būti atlikti tyrimai, parodyta kranto apsaugos juosta, kuri dabar brėžiniuose nerodoma ir neaišku, ar gatvė projektuojame joje, kas yra draudžiama. „Tie dalykai turės atsirasti ir bendruoju planu turės būti vadovaujamasi ne selektyviai, o jo visuma“, – pabrėžė L. Tuleikis.

Iš savivaldybės pinigų neprašo

Šančiškiams teisiniuose reikaluose atstovaujantis advokatas Saulius Dambrauskas pažymėjo savivaldybę susirašinėjimuose aiškinus, kad architektūrinė dalis projektui nėra reikalinga, nors RAT nurodo, kad jos reikia. Čia teisininkas įžvelgė Kauno valdžios veiksmų nenuoseklumą ir atkreipė dėmesį į pačios bendruomenės pradėtą iniciatyvą.

„Svarbu, kad bendruomenė parengusi dar vieną dokumentą – savarankišką planavimo ir projektavimo iniciatyvą. Iš savivaldybės gautuose atsakymuose yra du elementai: bendruomenės iniciatyvai pritarta, kas yra gerai, o antru punktu nurodoma, kad miestas neturi lėšų tai iniciatyvai finansuoti“, – komunikaciją komentavo S. Dambrauskas.

Advokatas tvirtino, jog finansavimo šančiškiai ir neprašė – ieškos patys, juolab, kad bendruomenė yra laimėjusi vieną europinį projektą, kuriame įtraukti krantinės sprendiniai. „Manau, galėtume pasitelkti žymiai platesnį architektų bendruomenės ratą ir tikiuosi, kad įsigilinę priimsite sprendimą“, – galiausiai išvysti kompleksišką projektą vylėsi S. Dambrauskas.

Kaltina klaidinimu ir demokratijos stygiumi

Žemųjų Šančių bendruomenės pirmininkė Vita Gelūnienė dėstė, kad po pirmo kreipimosi į Kauno RAT 2019 m., nuosekliai bandyta užmegzti kontaktą su savivaldybe – rašyti laiškai, prašyta susitikti, bendradarbiauti.

„Žinojome, kad projektas bus vystomas ir norėjome prisidėti. Kai kurie vietos gyventojai yra ekspertai ir, mūsų nuomone, geriausiai žino, kas reikalinga šiai teritorijai. Tačiau į mūsų prašymus atsižvelgta nebuvo“, – trumpai projektuojamos rekonstrukcijos eigą nupasakojo V. Gelūnienė.

Anot jos, dar ir skleista klaidinga informacija, teigta, kad projektas nėra vystomas, o galiausiai paviešinti nauji pasiūlymai. V. Gelūnienės požiūriu, šitaip buvo pažeisti pamatiniai savivaldos principai ir kilo grėsmė demokratiniams procesams, mat planai nederinti su visuomene, projektas tenkino tik valdžios interesą, tuo metu gyventojai esą nedalyvavo ruošiant gatvės rekonstrukcijos sprendinius.

Žemųjų Šančių bendruomenės protesto akcija
Žemųjų Šančių bendruomenės protesto akcija
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Grįžta prie rekonstrukcijos koregavimo

Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis portalui pateiktame trumpame komentare patikino, kad Nemuno krantinės prieigų sutvarkymas yra visam Kaunui svarbus projektas, kurio tikrai nėra tikslo „stumti buldozeriu“.

„Dar kartą atsižvelgėme į viešojo svarstymo metu pateiktas bendruomenės įžvalgas, todėl grįžtame prie projektinių pasiūlymų koregavimo“, – rekonstrukcijos pristabdymą patvirtino A. Pakalniškis.

Nemuno krantinės atnaujinimas viešai pristatytas kovo 23 d. – penkias valandas trukęs svarstymas, kuriame į klausimus atsakinėjo A. Pakalniškis ir „Kauno tiltų“ Projektavimo skyriaus vadovė Rita Nagelienė, tikriausiai, buvo vienas ilgiausių miesto istorijoje.

Pastarosiomis savaitėmis rodydami nepritarimą valdžios planams, šančiškiai surengė ne vieną protesto akciją. Iš pradžių gatvės ribas žymėjo krantinėje ir „paklojo“ improvizuotą asfaltą, kiek vėliau du kartus prie savivaldybės pastato Laisvės alėjoje braižė iškirsti planuojamų medžių „kapines“, mušė būgnais ir kėlė transparantus, dažė naikinti numatytus medžius prie upės.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.6471

Vieno Kauno mikrorajono gyventojai jau seniai pamiršo ramų miegą: po langais riaumoja sunkiasvorė technika (120)

Kauniečiams jau pabodo ramiame rajone keliamas sunkiasvorės technikos remonto įmonės keliamas...

Garliavoje atidaryta atnaujinta X formato „Maxima“ (1)

Ketvirtadienį po atnaujinimo Garliavoje buvo atidaryta lietuviško prekybos tinklo „ Maxima “ X...

Nesibaigiantys darbai Kaune verčia miestiečius raukytis: kada, po perkūnais, miestas atrodys normaliai? (131)

Kaune vasarą prasidėjęs tikras darbymetis statybininkams verčia miestiečius mąstyti, ar tiek...

Kėdainiuose jau įpusėjo Agurkų diena: gyventojai jau ragavo agurkų arbatos, vidurdienį gatvėse nutūpė žalieji staliukai (2)

Liepos 14-oji – Agurkų diena, kuri kiekvienais metais švenčiama Kėdainiuose. Šiemet miestas...

Top naujienos

Bilotaitė dėl protesto kreipėsi į teisėsaugą, galvojama apie nepaprastosios padėties reikalingumą

Vidaus reikalų ministerija ( VRM ) antradienį surengė spaudos konferenciją dėl pirmadienio...

Paruošta automobilių taršos mokesčio skaičiuoklė: galima pasižiūrėti, kiek teks mokėti (287)

Aplinkos ministerija parengė Transporto priemonės taršos mokesčio skaičiuoklę, kuri, anot...

Migrantus policija galės uždaryti ir į areštines (98)

Neteisėtai Baltarusijos ir Lietuvos sieną kirtusius migrantus policija galės uždaryti ir į...

Tomas Janonis. Tai, kas vyksta draustiniuose, pavirto skandalu: turtuolių įžūlumas jau peržengė ribą (64)

Delfi paskelbus tyrimą, kad pajūrio draustiniuose nevaržomai veikiantys „juodieji...

Dzūkijos vaikų vasaros stovykloje trylikametei netikėtai prasidėjo gimdymas (89)

Vienoje iš Alytaus rajone veikiančių vaikų vasaros stovyklų trylikametei netikėtai prasidėjo...

Razmuvienė: privalomi skiepai tam tikrų profesijų atstovams turėtų būti įvesti jau dabar (28)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė sako,...

Seimo komiteto vadovas: esant nepaprastajai padėčiai, sienos perėjimas būtų neįmanomas (131)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ( NSGK ) vadovas Laurynas Kasčiūnas sako, kad...

Josh Wingrove | D+

Po 6 savaičių ligoninėje pabudęs vyras negalėjo patikėti, kas su juo įvyko: deja, ši patirtis neįtikino net artimųjų matomas ryškus susipriešinimas COVID-19 atžvilgiu

Larry Krauckas pabudo nepažįstamoje ligoninėje, o data, įrašyta jo palatoje esančioje lentoje,...

Skvernelis negaili kritikos valdžiai: jie sugeba kartoti 2009-ųjų klaidas ir sukelti visišką chaosą papildyta (598)

Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis antradienį parlamente surengė spaudos konferenciją...

Milda Matulaitytė-Feldhausen | D+

Nuodingasis lietuviškas kuklumas: anot jų, viskas tėra tik „šūdas“ – šūdas ten, šūdas kitur, šūdas puode

„Oi, jau tas lietuviškasis kuklumas“,– sako Valė Janei, kai toji kukliai „papeikia“ savo...