aA
Alytuje, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos teritorijoje, prasidėję atnaujinimo darbai papiktino alytiškius – mat tam, kad aplinka būtų modernizuota, prisireikė iškirsti 50 mokyklos teritorijoje augusių ąžuolų. Kol savivaldybės atstovai ir miestiečiai piktinasi tokiu gimnazijos administracijos sprendimu, gimnazijos direktorius patikina, kad jei ąžuoliukai būtų vertingi, gimnazija tokio projekto nebūtų pradėjusi rengti.
Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, ąžuolas
Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, ąžuolas
© DELFI montažas

Dėl atnaujinimo darbų iškirto pusšimtį medžių

Praėjusių metų rugsėjį Alytuje esanti Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija ėmėsi projekto, skirto mokyklos prieigoms atnaujinti, įgyvendinimo. Mokyklos teritorijoje yra planuojama iškloti trinkeles, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, pastatyti suoliukus, sceną, surenkamą lauko klasę. Šį projektą inicijavo gimnazija, projekto finansavimą patvirtino Alytaus miesto savivaldybė, gimnazijai skirsianti kiek daugiau nei 50 tūkst. eurų.

Tačiau Alytuje kilo tikras ažiotažas, kai visuomenė sužinojo, kokia šio projekto įgyvendinimo kaina. Pasirodo, tam, kad būtų atlikti visi minėti darbai, iš gimnazijos teritorijos jau pašalinta 50 ąžuoliukų. Negana to, prabilo ir savivaldybės atstovai, teigiantys, kad gimnazijai pristatant projektą ir tariantis dėl jo finansavimo, apie medžių šalinimą nebuvo nė užsiminta.

Spėja, kad projekto neviešino tyčia

Vienas pirmųjų apie Alytuje susidariusią situaciją prakalbo Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Valerijus Vencius. Savo „Facebook“ paskyroje jis pasidalino Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos teritorijoje vykdomų darbų nuotrauka. Vyras piktinosi, kad jo lankytoje mokykloje vyksta rekonstrukcija, o tokių darbų sumanytojus vadino vandalais.

Delfi susisiekus su minėtu savivaldybės tarybos nariu, jis išsamiai papasakojo apie A. Ramanausko-Vanago gimnazijos prieigose jau prasidėjusius darbus.

Vyras aiškina, kad gimnazija šį projektą sumanė dar 2013-aisiais. Po kelių nesėkmingų gimnazijos bandymų sulaukti savivaldybės patvirtinimo projektui finansuoti, žalia šviesa galiausiai užsidegė 2019-aisiais. V. Vencius atkreipia dėmesį, kad tuomet visi akcentai buvo dedami tik ant finansavimo klausimų, o kalbų apie medžių šalinimą išvis nebuvo. Nežinoję apie techninį planą, savivaldybės nariai patvirtino finansavimą gimnazijos inicijuotam projektui.

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija (V. Venciaus nuotr.)
Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija (V. Venciaus nuotr.)
© DELFI montažas

Vyras priduria, kad žinia apie medžių naikinimą nebuvo paviešinta iki pat šių metų balandžio 20 dienos, nors sutartis su rangovu pasirašyta jau balandžio 6 dieną.

„Man asmeniškai šis projektas atrodo žiaurus. Pirmiausia, nuo savivaldybės tarybos narių buvo nuslėpta apie planuojamus iškirsti medžius. Antra, apie naikinamus ąžuolus ir klojamas trinkeles sužinojome tik balandžio 20 dieną, kai dalis medžių jau buvo iškirsti. Manau, kad informacija apie projektą buvo nutylima specialiai – kitaip būtų kilęs triukšmas“, – sako Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys.

Kad projektas paviešintas per vėlai, pritaria ir Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė. Anot jos, projektas turėjo būti aptartas su bendruomene pirminėje jo stadijoje, 2013-aisiais, o tokie veiksmai, kai darbai yra pradedami anksčiau negu viešinimas, nėra toleruojami.

Tikina, kad medžiai – nevertingi

Medžių kirtimo situaciją pakomentavo ir pats A. Ramanausko-Vanago gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas. Apie vykdomus atnaujinimo darbus vyras turi savo nuomonę.

Pirmiausia gimnazijos direktorius paaiškina, kaip kilo mintis gimnazijos prieigose pradėti rekonstrukciją. Jis teigia, kad dar 2014-aisiais mokyklos teritorijoje buvo įrengtas sporto aikštynas, atnaujintas vidinis gimnazijos kiemelis. Šios naujovės paskatino pradėti darbus gimnazijos teritorijoje, kurioje ir augo ąžuoliukai.

Paklaustas, kodėl nusprendė sunaikinti 50 ąžuolų, vyras atsako: „Projektas parengtas įvertinus, kad ąžuoliukai buvo susodinti mažais atstumais, formuojami kaip gyvatvorė, nuolat karpomi. Be to, dauguma medžių buvo pažeisti. Jei ąžuoliukai, Jūsų vadinami ąžuolais, būtų vertingi, atsižvelgdami į griežtus aplinkosaugos reikalavimus, tokio projekto net nebūtume pradėję rengti.“

Nors V. Skroblas konstatuoja, kad gimnazijos teritorijoje augę medžiai buvo pažeisti, visgi leidimą medžiams kirsti turėjo išduoti speciali Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. Kaip teigia V. Mačernienė, minėtoji komisija keletą kartų vyko į gimnazijos teritoriją, įvertino medžių būklę, juos nufotografavo bei priėmė išvadą: anot komisijos narių, dalis želdinių buvo pažeisti defoliacijos, puvinio, džiūstantys, besiremiantys į pastatą. Dėl šios priežasties, gimnazijai sumokėjus atkuriamosios vertės sumą (11 814 eurų), buvo išduotas leidimas medžiams kirsti.

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija (Loretos Baliukynienės nuotr.)
Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija (Loretos Baliukynienės nuotr.)
© DELFI

Tačiau klausimų kyla ir šioje istorijos dalyje. Štai savivaldybės tarybos narys V. Vencius teigia kalbėjęs su rekonstrukciją vykdžiusiais darbininkais, kurie tikino, kad medžiai – sveiki.

„ Asmeniškai bendravau su darbininkais ir statybų aikštelių vadovu. Jie sakė nesupratę, kokiu tikslu reikia sunaikinti sveikus medžius. Darbuotojai sakė klausę direktoriaus, ar tikrai ąžuolus reikia naikinti, o jis tik patvirtinęs“, – pasakoja V. Vencius.

Vyras priduria ir tai, kad Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, balandį lankiusis gimnazijos teritorijoje ir išdavusi leidimą medžiams kirsti, neva numanė, jog dėl to gali kilti visuomenės ažiotažas, tačiau kartojusi, kad atėjo laikas pokyčiams.

Galiausiai, paklaustas, ką galėtų atsakyti dėl A. Ramanausko-Vanago gimnazijos teritorijoje atliekamų darbų pasipiktinusiems alytiškiams, gimnazijos direktorius V. Skroblas atsako, kad vienas iš gimnazijos tikslų – ugdyti kūrybišką ir nuolatos pažangos siekiančią asmenybę, o šalia gimnazijos kuriamos estetiškos ir saugios erdvės atliepia šią ugdymo įstaigą pasirenkančių mokinių ir jų tėvų lūkesčius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.1304

Alytuje – protu nesuvokiamas medžių naikinimas: dėl naujo asfalto išguldė 50 ąžuolų (160)

Alytuje, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos teritorijoje, prasidėję atnaujinimo darbai papiktino...

Sportuoti aikštynuose galima iki 22 valandos – Alytaus savivaldybė

Alytaus miesto savivaldybė primena, kad sportuoti aikštynuose galima iki 22 valandos, kitu...

Atidarytas vienas gražiausių fontanų Lietuvoje: jo viduje sukasi didžiulis vandens sūkurys (47)

Jau atidarytas vieno iš populiariausių fontanų Lietuvoje sezonas. Alytaus rajono Butrimonių...

Druskininkuose duris atvėrė atnaujinta „Maxima“ parduotuvė (3)

Antradienį Druskininkuose po atsinaujinimo buvo atidaryta lietuviško prekybos tinklo „ Maxima “...

Balkasodžio koplyčia – vieta, kur buvo rasta vienintelė Alytaus krašto mumija (5)

Alytaus rajone, Balkasodyje , apsupta šimtamečių medžių išdidžiai pavasarinės saulutės...

Top naujienos

Britų gynybos ministerija visai kitaip paaiškino įvykius Juodojoje jūroje: jokių perspėjamųjų šūvių nebuvo (35)

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paneigė Rusijos pareiškimus, kad Juodojoje jūroje britų...

Tarnybos išplatino skubų pranešimą: šiandien – smarki audra, įspėja saugotis tęsis ir naktį (6)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai perspėja, kad trečiadienį, 17-18 val., prasidės...

Rusija skelbia britų laivo link paleidusi „perspėjamuosius šūvius“ ir „perspėjamąjį bombų numetimą“ ekspertas: nepamenu, kad kas nors panašaus būtų įvykę (483)

Rusijos laivas Juodojoje jūroje paleido „įspėjamųjų šūvių“ į Jungtinės Karalystės karo...

Pavojinga viruso atmaina plinta toliau: nustatyta dar daugiau atvejų (17)

Lietuvoje aptikti dar penki nerimą keliančios Delta koronaviruso atmainos, pirmą kartą...

Liudas Dapkus. Rusiška ruletė. Delta versija (3)

Protingi mokosi iš svetimų klaidų, kvailiams tenka viską išmėginti savo kailiu. Kuriai...

Dulkys: VESK Vyriausybei siūlys netęsti karantino kai kurie suvaržymai liks (79)

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) Ministrų kabinetui siūlys netęsti karantino...

Prezidento komandą paliko dar vienas patarėjas (8)

Prezidento Gitano Nausėdos komandą palieka dar vienas patarėjas. Darbą trečiadienį...

Liutauras Elkimavičius | D+

Daugiausia uždirbančios Holivudo žvaigždės: spėkite, kam keturi filmai atneš 250 mln.

Mes skaitome riebias tabloidų antraštes apie blizgantį aktorių gyvenimą ir pasakiškus...

Dar vienas Kauno savivaldybės spjūvis LGBTQ+ bendruomenei: leidimas neduotas dar vienam renginiui (377)

Kauno savivaldybės sprendimai dėl LGBTQ+ bendruomenės vėl kelia aistras. Prieš kelias savaites...

Alternatyvus ir be galo turiningas maršrutas keliaujantiems į pajūrį ir nenorintiems strigti spūstyse (6)

Keliavimas iki jūros su vaikais automagistrale man visada prilygsta dideliam iššūkiui: nuolatinis...