Atsiųstame pranešime žiniasklaidai įmonės „Augma“ ekspertai išskyrė dažniausiai vartotojų daromas šviežių vaisių ir daržovių laikymo klaidas, kurių išvengus, namie laikomais šviežiais produktais džiaugsimės ilgiau.

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – laikyti visus vaisius ir daržoves bendrame dubenyje: „Skirtingi vaisiai ir daržovės noksta skirtingu greičiu, o tai nulemia natūraliai šių produktų išskiriamos dujos – etilenas. Žinant, kokie produktai išskiria daugiau ar mažiau etileno, nesunku nuspręsti, kuriuos vaisius ir daržoves galima laikyti kartu, o kuriuos derėtų atskirti.

Daugiausia šios medžiagos išskiria tokie vaisiai, kaip obuoliai, bananai, žalios ir dryžuotos odelės melionai, prinokę kiviai, avokadai ir kt. Todėl stalo puošmeną norint išlaikyti ilgiau bendrame dubenyje bananų ir obuolių kartu laikyti nereikėtų. Tiesa, kartu galima sudėti bananus ir vynuoges, nes vynuogės taip stipriai į etileno poveikį nereaguoja.

Vaisius ar daržoves, kurie vis dar yra nokimo stadijoje, L. Rimutytė rekomenduoja palikti kambario temperatūroje, tamsesnėje vietoje. Norint greitesnio rezultato, rekomenduojama juos palikti kambario temperatūroje, popieriniame maišelyje kartu su vaisiais ar daržovėmis, turinčiais didesnį kiekį etileno dujų – obuoliais, bananais ar kt.

Nokimo dujas sparčiau išskiria ir kai kurios daržovės, pavyzdžiui, prinokę pomidorai, kuriuos esame įpratę laikyti šalia salotų lapų, agurkų ir kt., kurie, beje, yra ypač jautrūs etileno dujoms. Todėl pomidorus reikėtų padėti kuo atokiau nuo kitų produktų“, – pasakoja „Augma“ kokybės skyriaus vadovė Lina Rimutytė.

Tiek žaliosios, tiek raudonosios paprikos yra labai jautrios etilenui, tad jas reikėtų laikyti atskiroje šaldytuvo lentynoje, o bananų kotelių galiukus papildomai apvynioti plastikine plėvele – taip sustabdomas nokimo dujų išsiskyrimas.

Žinios apie natūralias nokimo dujas gali padėti ne tik išlaikant vaisių ir daržovių šviežumą, bet ir norint juos sunokinti. Vaisius ar daržoves, kurie vis dar yra nokimo stadijoje, L. Rimutytė rekomenduoja palikti kambario temperatūroje, tamsesnėje vietoje. Norint greitesnio rezultato, rekomenduojama juos palikti kambario temperatūroje, popieriniame maišelyje kartu su vaisiais ar daržovėmis, turinčiais didesnį kiekį etileno dujų – obuoliais, bananais ar kt.

Kita klaida dažnai padaroma vos grįžus iš parduotuvės – skubėjimas išimti vaisius ir daržoves iš maišelių bei juos nuplauti. Specialistės teigimu, nuplovus šviežius produktus, ant jų pradeda kauptis drėgmė, dėl kurios ima daugintis bakterijos – plauti juos geriausia prieš pat vartojimą. Be to, neplautus vaisius ir daržoves galima laikyti ir maišeliuose, tačiau rekomenduojama jų neužrišti arba pradurti keletą papildomų skylučių, kad produktai galėtų ilgiau išlaikyti natūralią drėgmę.

Laikant netinkamoje temperatūroje kinta skonis

Vaisiai ir daržovės vertinami kaip sveikatai palankių medžiagų ir vitaminų šaltinis, tačiau šias savybes nulemia ir tai, kaip bus laikomi šie produktai. Itin svarbu atkreipti dėmesį į vaisių ir daržovių laikymo temperatūrą.

Ekspertė primena, kad daugumoje šaldytuvų lentynose yra palaikoma skirtinga temperatūra ir drėgmė. Didžiąją dalį daržovių ir vaisių geriausia laikyti lentynose, esančiose šaldytuvo apačioje, kur yra daugiausia drėgmės, kartais siekiančios netgi iki 90 proc.

„Vėsesnę temperatūrą mėgsta žaliosios daržovės: salotos, kopūstai, brokoliai, smidrai ir kt. Nereikėtų pamiršti ir grybų, kurie yra ypač jautrūs aukštai temperatūrai. Cukinijas, agurkus ar paprikas geriau palikti viršutinėje šaldytuvo lentynoje, kur temperatūra yra pliusinė. Greipfrutus, apelsinus, bananus galima laikyti kambario temperatūroje, o pastarieji, laikomi šaldytuve, ima net ruduoti. Tuo tarpu šakninės daržovės (ropės, morkos, svogūnai, česnakai, bulvės) turėtų būti laikomos vėsesnėje namų dalyje – rūsyje ar vėsesnėje spintelėje.

Tiesa, bulvėse esantis krakmolas žemesnėje nei 0 laipsnių temperatūroje virsta cukrumi, o tada pakinta ir pačių bulvių skonis – jos tampa saldesnės nei įprastai. Esant mažesnei nei 8 laipsnių temperatūroje, bulvių viduje gali net atsirasti mėlynos spalvos pakitimų. Todėl bulves reikėtų laikyti vėsesnėje, bet ne žemesnėje nei 0 laipsnių temperatūroje“, – pasakoja ekspertė.

Cukinijas, agurkus ar paprikas geriau palikti viršutinėje šaldytuvo lentynoje, kur temperatūra yra pliusinė. Greipfrutus, apelsinus, bananus galima laikyti kambario temperatūroje, o pastarieji, laikomi šaldytuve, ima net ruduoti. Tuo tarpu šakninės daržovės (ropės, morkos, svogūnai, česnakai, bulvės) turėtų būti laikomos vėsesnėje namų dalyje – rūsyje ar vėsesnėje spintelėje.

Tiems, kurie turi šaldytuvus be nurodytos stalčių paskirties, L. Rimutytė pataria vadovautis paprasta taisykle: viską, kas žalia, pavyzdžiui, salotas, kopūstus ar kt., laikyti viename stalčiuje, o viską, kas spalvota, – kitame.

Prieskonines žoleles (krapus, kalendras, petražoles ir kt.), jeigu jų įsigyjama pakuotėse, kurios laikomos parduotuvės šaldytuvuose, geriau laikyti šaldytuve ir namie. Išimtimi laikomi bazilikai, kuriuos padėjus į šaldytuvą ims juoduoti kampučiai. Jiems labiau reikalinga drėgmė ir natūrali saulės šviesa, todėl bazilikus reikėtų laikyti pamerktus vandenyje, ant palangės, kur būtų daug šviesos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)