Vyrauja stereotipas, kad studentai bendrabučiuose valgo užpilamas sriubas, koldūnus, makaronus ar iš namų atsivežtą maistą, tačiau pasivaikščiojus po Vilniuje Saulėtekyje esantį bendrabutį, kuriame gyvena teisę studijuojantys jaunuoliai, būtų galima paneigti šį faktą.

Žinoma, tokių, kurie valgo lengvai ir greitai pagaminamą maistą bus visada, tačiau, akivaizdu, kad bendrabučio gyventojai nepagaili pinigų ir laiko pasigaminti net ir ką nors gurmaniško.

Lipdama laiptais kiekviename aukšte uodžiau vis kitokio gaminamo maisto kvapus. Antai, viename užuodžiau kiaušinienės kvapą, kitame – bulvinių blynų, ketvirtas aukštas pasitiko kepamos mėsos aromatu, o penktame itin gardžiai kvepėjo vanile ir obuoliais – kažkas kepė pyragą.

Baigusi universitetą bus virėja

Bendrabučio virtuvės paprastos, švarios, jose 2 kriauklės, 2 dujinės viryklės, stalas ir kėdė. Yra ir garų surinktuvas, tačiau lempa perdegusi, taigi, maisto gaminimo metu nėra kuo jo apšviesti. Beveik visur švaru, tik buvo matyti ant dujinės gaminto maisto lašeliai.

Ketvirto aukšto virtuvėje maistą gaminosi dvi studentės.

„Labai mėgstu gaminti, o būtent čia ir galiu atskleisti savo gaminimo gebėjimus, nes kai grįžtu namo – labiau gamina mama. Bendrabutyje galiu pavaišinti kambariokę ar drauges, kiekvieną kartą klausiu, ar buvo skanu, galbūt kažko trūko“, – pasakoja sako Akvilė.

Pašnekovė sako, kad kambariokė ir draugės yra jos geriausios kritikės, nes ji po studijų universitete planuoja įgyti virėjos profesiją.
„Anksčiau gamindavau įvairius pyragus, tortus, keksiukus, bet supratau, kad iš to neišgyvensi – reikia normalios mitybos, kurią sudaro mėsa ir daug daržovių. Pirmame kurse dažniausiai išsikepdavau kokį šaldytą kepsnį, bet labai greit atsibodo tas skonis, todėl pradėjau ieškoti to, kuo galėčiau mėgautis“, – sako studentė.

Paklausta, ką gamina dabar, mergina dalijasi, kad dažniausiai tai būna troškiniai su įvairiausiomis daržovėmis. „Labiausiai mėgstu vištieną, įdedu cukinijų, paprikų, pievagrybių, šviežių arba konservuotų pomidorų. Itin mėgstu pupeles, todėl beveik visur jas dedu, tada – bulves arba ryžius. Aišku, niekada nepamirštu ir svogūno su česnaku. Toks maistas yra sotus, pigus, lengvai pagaminamas ir jo užtenka kelioms dienoms“, – teigia Akvilė.

Studentės puode tuo metu virė sriuba. „Mama įdėjo kopūstą, todėl sugalvojau išsivirti šviežių kopūstų sriubą su mėsos kukuliais, tai – mano mėgstamiausia vaikystės sriuba.“
Kaip tik tuo metu į virtuvę atėjo vaikinas išsivirti koldūnų, tačiau jis nepanoro dalintis tuo, ką gaminasi bendrabutyje, nes, pasak jo, apie tokį maistą žino visi.

Akvilė teigė, kad ir jai kartais norisi tokio lengvai pagaminamo maisto. Kai vakarais būna šalta, ji užsipila greitai paruošiamos sriubos, kai norisi ko nors greitai paruošiamo, – traukia picą iš šaldiklio, tad studentė per daug nenutolsta nuo eiliniam bendrabučio gyventojui įprastos mitybos.

Gaminti kartu su kambarioke apsimoka

Kita studentė, Simona, sako, kad jos mityba irgi labai panaši. Dažniausiai gamina sriubas, troškinius, makaronus su vištiena ir daržovėm, o kartais net ir balandėlius.

„Labiausiai patinka gaminti troškinius iš įvairiausių daržovių ir mėsos, aišku, užtrunka šiek tiek laiko, apie valandą, tačiau būna verta, o juk ir negamini vienam kartui. Pavyzdžiui, čili troškinys būna net skanesnis kitą dieną“, – sako ji.
Studentė teigia, kad kol verda daugiau laiko reikalaujantį maistą, ji spėja pasidaryti namų ruošos darbus ar pasimokyti.

„Neretai atsivežu iš namų mamos paruošto maisto. Dažniausiai tai būna koldūnai, virtiniai, bet juos dedu į šaldiklį, kartais mama įdeda ir kotletų“, – dalijasi Simona.

Ji sako, kad geriausias dalykas, kai tėvai turi daržą, tuomet galima atsivežti naminių bulvių, cukinijų, agurkų, pomidorų, įvairiausių žalumynų. Taip gaminti kainuoja dar mažiau, o ir skonis bei kokybė stipriai lenkia produktų iš parduotuvės.

„Pastebėjau, kad labai apsimoka gaminti kartu su kambarioke, sumokame per pusę už pirkinius ir kartu gaminame, viena kitai padedame, tada užtrunkame trumpiau ir kartu galime prie stalo susėdusios pavalgyti“, – sako pašnekovė.

Kol šnekėjomės su Simona, Akvilė išėjo valgyti, o į virtuvę gamintis atėjo dar viena mergina.

Kepa net tortus

Paklausta, ką gamina, studentė Gintarė atsakė, kad šildosi trintą moliūgų sriubą.

„Atsivežiau iš kaimo nemažą moliūgą, tokias rudens gėrybes labai mėgstu, tai dabar reikia sunaudoti. Praeitą savaitę kepiau šokoladinį cukinijų pyragą, dar laukia ir visas kalnas obuolių. Sakyčiau, labiau esu smaližė, todėl mėgstu gaminti saldžius patiekalus“, – pradėjo pasakoti Gintarė.

Mergina sako, kad jos patiekalai išskirtiniai ir ji beveik niekada negamina to paties antrą kartą. Gintarė prisirenka įvairių receptų internete ir išbando juos. Labiausiai jai patiko indiškas troškinys su vištiena, pupelėmis, kale salotomis ir daug kario – šį patiekalą gamino net kelis kartus ir vaišino draugus.

„Mėgstu gaminti salotas, bet ne tas paprastas, kur – salotos, agurkas ir pomidoras, aš įdedu kuskuso, riešutų ar sėklų. Dar labai skanios vaisių salotos“, – sako Gintarė.

Pašnekovė papasakojo ir apie savo konditerinius sugebėjimus. Ji teigia, kad niekur nėra ragavusi tokio skanaus sūrio pyrago, kokį gamina ji pati, tačiau jai tokie gaminiai kainuoja daug, dėl to pyragus bei tortus kepa tik ypatingomis progomis.

„Įprastai valgau pigų maistą, skaičiuoju, kiek man tai kainuoja, tokiu būdu lieka pinigų labiau gurmaniškiems patiekalams. Kartą gaminau varlių kojytes, midijas vyno padaže, krevetes, jaučiausi kaip tikra bendrabučio šefė, ir, aišku, negaliu pakęsti užpilamų sriubų, koldūnų ar taip visų mėgstamų beskonių ryžių su sausa vištiena – tai visiškai ne mano dalykas“, – sako studentė.

Studentai bendrabutyje susigalvoja įvairiausių būdų, kaip skaniai ir pigiai (ne visada taip pavyksta) sočiai pavalgyti, išbandyti savo sugebėjimus virtuvėje.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt