aA
Tam tikrų maisto produktų pakuotėse nurodyta galiojimo termino pabaiga „geriausias iki“ reiškia, kad iki šios datos produktas tikrai geras, ir nors vėliau jo savybės gali suprastėti, vartoti jį vis dar saugu, portalui LRT.lt sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Ilona Drulytė. Beje, priduria ji, jei tokių maisto produktų nebenorite vartoti patys, Lietuvoje juos leidžiama paaukoti labdarai.
Vištiena
© Shutterstock

Pasak VMVT specialistės Ilonos Drulytės, pagrindinė priežastis, kodėl išmetame tiek daug vartoti tinkamų maisto produktų, – nesuprantame ant pakuočių nurodytų galiojimo terminų reikšmės.

„Nustatomos dviejų rūšių maisto produktų galiojimo termino pabaigos datos – „tinka vartoti iki“ arba „geriausias iki“. Angliškai jos vadinasi „use by“ arba „best before“ – tai svarbus Europos Sąjungos teisės reikalavimas. Kitokio vertimo ir interpretacijos negali būti, nes terminai iš esmės skiriasi“, – sako I. Drulytė.

Galiojimo laiką, kuris turi būti įvertintas laboratoriniais tyrimais, nustato produkto gamintojas: „Pagrindinį skirtumą nusako patys žodžiai – „tinka vartoti iki“ nurodoma greitai gendantiems maisto produktams. Šiam terminui pasibaigus, maisto produktai yra nesaugūs, jų vartoti nereikėtų. Paprastai tokiems produktams dar nurodytos ir specialios laikymo sąlygos. Dažniausiai juos patariama laikyti šaldytuve“, – teigia I. Drulytė.

Galiojimo terminą „tinka vartoti iki“, pasak specialistės, dažniausiai rasime ant tokių produktų, kaip mėsa ir malta mėsa, pieno produktai, išskyrus konservuotus, įvairūs pusgaminiai.

I. Drulytė primena, kad galiojimo terminas „geriausias iki“ nusako ne produkto saugumą vartoti, o galimą kokybinių savybių pakitimą: „Terminas „geriausias iki“ literatūroje dar kartais vadinamas minimaliu tinkamumo vartoti terminu. Jis reiškia, kad iki šios datos produktas vartoti tikrai geras, o vėliau jo kokybinės savybės gali suprastėti, tačiau jį saugu vartoti.

Maisto produktų galiojimo laikas: kada išmesti nevertėtų?
© Shutterstock

Gamintojas garantuoja, kad iki nurodyto termino produktas atitinka visas deklaruojamas savybes. Paprastai tai produktai, kurių tinkamumo vartoti terminai ilgi. Dažniausiai pasibaigus tokių produktų galiojimo terminui, atsiranda jusliniai pakitimai. Pavyzdžiui, nepažeidus sausų makaronų pakuotės, jiems tikrai nieko neatsitiks ir bus tinkami vartoti. Arba kava – ji gali prarasti aromatą, bet tikrai nepasidarys nesaugi. Taip pat ir konservai.“

I. Drulytė pabrėžia, kad kalbama tik apie produktus, kurių pakuotė nepažeista. Pažeidus pakuotę, pasikeičia produkto aplinka: „Jei pakuotę pažeidėme, galiojimo terminas jau kitas. Gamintojas, nustatydamas galiojimo terminą, omenyje turi tokią pakuotę, kokią atiduoda vartotojui. Pakuojant gali būti naudojamos dujos, kurios pakeičia atmosferą, taip pat kai kurios pakuotės leidžia ilgiau išsaugoti produkto savybes.

Žinoma, nebegalima vartoti net neatidarytos pakuotės turinio, jei matome, kad dėžutė prarūdijusi, o jei tai stiklainis – jame kažkas susisluoksniavo ar supelijo. Jei pakuotė buvo laikoma tinkamai, produktas su pasibaigusiu „geriausias iki“ terminu tikrai tinkamas vartoti.“

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į užšaldomus maisto produktus – užšaldžius galiojimo laikas pasikeičia: „Kadangi užšaldant maisto produktą pasikeičia jo laikymo sąlygos, pasikeičia ir galiojimo terminas. Jei namuose pastebite, kad produkto galiojimo terminas eina į pabaigą, galite jį užšaldyti. Vieną kartą užšaldytas maistas vartoti tiks, o antrą kartą – ne, nes nukenčia jo kokybė. Jį atitirpinus gali pradėti daugintis tam tikri organizmai, kurie nepranyks užšaldžius iš naujo. Čia nukenčia ne tik kokybė, bet ir sauga. Jei produktas yra tinkamas šaldyti, atšildžius jis bus tinkamas vartoti.“

Pasak I. Drulytės, jei turite produktų, kurių galiojimo terminas „geriausias iki“ pasibaigė, prieš išmesdami būtinai įvertinkite juslines savybes ir įsitikinkite, kad jie sugedę. Vis dėlto, jei tokių produktų nebenorite vartoti patys, Lietuvoje juos leidžiama paaukoti labdarai.

„Tam, kad būtų galima išvengti maisto švaistymo, kas dabar ypač aktuali problema, tikrai siūlome vartotojui tokio maisto neišmesti. ES net apie ketvirtadalis žmonių patiria nepriteklių, todėl skatiname tokį maistą paaukoti labdarai“, – pataria specialistė.

Beje, priduria I. Drulytė, iššvaistomo maisto produktų kiekį būtų galima sumažinti ir parduodant produktus, pasibaigus galiojimo terminui „geriausias iki“, tačiau to neleidžia Lietuvos teisės aktai: „Kitose šalyse, net ES, galima parduoti maisto produktus, kurių terminas „geriausias iki“ pasibaigęs. Galbūt ateityje tai bus galima padaryti, kol kas tik diskutuojama. Maisto švaistymas atsiranda ir dėl kitų priežasčių, bet viena iš jų yra ta, kad žmonės viską meta į šiukšlių dėžę. Ir ne tik žmonės – tą patį daro ir prekybos tinklai. Kadangi Lietuvoje parduoti šių produktų negalima, juos tenka išmesti.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (519)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Kauniečių pora leidosi į malonius iššūkius: kuria grožį, kurį pataria suvalgyti ilgai nelaukiant (8)

Ar ilgai rankose pavyktų išlaikyti maždaug keturis kilogramus sveriančią puokštę? Būtent tiek...

Grybų sezonas: vieni stebisi nematytomis grybų rūšimis miške, kiti egzotikos ieško parduotuvėse (26)

Atėjus rudeniui dažnas gyventojas progą ištrūkti į gamtą atranda dėl vis dar šildančios...

Tefloniniai indai – baubas ar visgi nepakeičiami pagalbininkai virtuvėje? (13)

Neprikepantys indai yra puikus išradimas – gaminant sunaudojama mažiau riebalų, o išplauti...

Natūralaus rauginimo paslapčių mokanti Ieva Šidlaitė: raugintiems produktams neatsispiria net didžiausi skeptikai (7)

Žolelių ir lauko gėrybių specialistė, knygos „Natūralus rauginimas “ autorė Ieva...

Top naujienos

Popiežius prabilo Lietuvai skaudžia tema: nukrečia šiurpas vien ištarus žodį Sibiras dalyvauja per 90 tūkst. žmonių, nuolat pildoma (656)

Daugiau kaip 100 tūkst. tikinčiųjų sekmadienio rytą susirinko į Kauno Santakos parką dalyvauti...

27-erių vilnietė ryžosi išvaizdos pokyčiams: įvertinkite, kaip atrodo prieš ir po (45)

Vilnietė Aistė pasiryžo išvaizdos pokyčiams – atsidavė į stilisto, vizažisto ir kirpėjo...

Netikėta priežastis, kodėl Kaune popiežius dėvėjo žalius drabužius (11)

Popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje viena svarbiausių ir džiaugsmingiausių dalių –...

Pamačiusi popiežių sutikusią mergaitę „Laisvės“ atlikėja Eurika Masytė feisbuke nerinko žodžių (104)

Nuo šeštadienio vyksta istorinė akimirka – į Lietuvą atvyko popiežius Pranciškus, kuris į...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (39)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Prieš pat sezono startą „Rytą“ paliko naujokas iš JAV

Šalies vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį pradeda naująjį sezoną – namuose 17...

Papildomos pensijos derlius – 3 atlyginimai per 5 metus (32)

Per pastaruosius penkerius metus beveik pusė dirbančiųjų sutaupė po tris vidutines mėnesio algas...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (848)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Baltijos jūroje dingusių vyrų rasti nepavyko: paieška nutraukta išgelbėta mergina mirė ligoninėje (43)

Karinių jūrų pajėgų gelbėjimo ir koordinavimo centras sekmadienio rytą nutraukė dviejų...

Britanija piktinasi įžeidžiamu Tusko įrašu „Instagram“ apie May „Brexit“ planą (19)

Britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) šeštadienį apkaltino Europos...