aA
Yra paskaičiuota, kad, pavyzdžiui, lūpų dažų per gyvenimą kiekviena moteris suvalgo apie 20 kg. Įdomu, kiek suvalgome indų ploviklio, kuriuo lėkštes plauname kasdien ir ne po vieną kartą? Ar tiesa, kad patekęs į organizmą jis griauna žmogaus sveikatą? Apie tai „Alfas live“ laidoje kalbėjosi jos vedėjas Alfas Ivanauskas ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Produktų vertinimo skyriaus vedėjas Saulius Majus.

Indų ploviklis ar indaplovė? Kas geriau, saugiau žmogui ir gamtai – ploviklis ar indaplovė?

Indaplovė yra labai patogu, tačiau už patogumą reikia mokėti. Visada geriau, kai mokame pinigais, o ne savo sveikata. Kas sveikiau? Jeigu indus plauname naudodami indų ploviklį be pirštinių, tai, žinoma, kad indaplovė yra sveikesnis pasirinkimas žmogui. Tačiau turime žinoti, kad plovikliai, kuriuos naudojame, kai plauname indus indaplovėse, niekur nedingsta, jie patenka į valymo įrenginius, iš jų į aplinką, vandenis ir vieną dieną grįžta mums per kitus produktus.

Tas pats nutinka ir plaunant rankomis su indų plovikliu – chemija nuteka vamzdžiais, patenka į aplinką ir grįžta mums. Tačiau indaplovėse naudojamų ploviklių kiekiai yra kitokie, be to, jie yra kur kas agresyvesni, juose daugiau chemijos – juk indaplovės plovikliai turi plauti ir indus, ir pačią indaplovę. Didelis indaplovių pliusas žmogui – kad nėra tiesioginio, rankų, kontakto su plovikliais.
Jeigu plauname rankomis naudodami indų ploviklį, tai tik su guminėmis pirštinėmis.

Alfas Ivanauskas, Saulius Majus
Alfas Ivanauskas, Saulius Majus
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ar tiesa, kad indų plovikliuose yra vėžį sukeliančių medžiagų?

Tokių neteko sutikti, labai abejočiau. Nebent paaiškėtų, kad chemikalas, apie kurio vėžines savybes iki šiol nieko nežinojome, būtų dar kartą nuodugniai ištirtas ir paaiškėtų, kad visgi tokių medžiagų turi.

Internetuose žmonės gąsdinami formaldehidu. Dažniausiai susiduriama su tuo, kad ši plovikliuose esanti medžiaga gali sukelti ūmią alerginę reakciją jo įkvėpus ir tai gali baigtis mirtimi.

Alfas Ivanauskas
Alfas Ivanauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Visgi plovikliuose yra kur kas baisesnių medžiagų nei paminėtoji. Kad ploviklis nesupūtų, jame nesiveistų mikrobai ir dumbliai, į sudėtį dedama biocidinių medžiagų. Biocidinis reiškia „žudantis gyvybę“. Taip pat yra konservantų, kurie, kaip parodė vos prieš metus atlikti tyrimai, gali pažeisti endokrininę nervų sistemą, kuri kartu su centrine nervų sistema reguliuoja viso mūsų organizmo veiklą. Taigi formaldehidas tokiame kontekste, vaizdžiai kalbant, yra tik „žiedeliai“.

Dauguma indų ploviklių yra paženklinti šauktuku. Ką tai reiškia?

Šis ženklas reiškia „atsargiai“. Jis įspėja, kad netinkamai naudojant produktas gali padaryti blogą poveikį sveikatai. Kalbant apie indų ploviklius, tai didžiausias buitinis pavojus turbūt yra tas, kad indų ploviklio gali patekti į akis ir jas dirginti. Plovikliai žymimi ir mėgintuvėlio ženklu, tai reiškia, kad priemonė ardo gyvus audinius ir gali sukelti metalo koroziją. Tai ypač pasakytina apie orkaitės valiklius, jie itin agresyvūs. Ant odos patekusi priemonė ją smarkiai nudegina.

Didysis Alfo Ivanausko kulinarinis šou
Didysis Alfo Ivanausko kulinarinis šou
© DELFI / Kiril Čachovskij

Įprasto indų ploviklio sudėtyje esančios medžiagos įsiskverbia į riebalus ir juos suardo, t. y, paverčia riebalus mažyčiais lašeliais, kurie lengvai nusiridena nuo indų paviršiaus. Tačiau lygiai taip pat priemonės sudėtinės dalys skverbiasi ir į odą, išplauna jos riebalus, pažeidžia apsauginį sluoksnį. Oda sausėja, tampa pralaidesnė ir jautresnė bet kokiam išorės poveikiui.

Kai kurių indų ploviklių sudėtyje yra alavijo. Teigiama, kad tokios sudėties produktu siekiama mažinti alergijos riziką, todėl produktas tinka net jautriausią odą turintiesiems. Ar tai tiesa?

Siekiai gali būti labai gražus, tačiau svarbiausia, kaip ir ar pavyko juos įgyvendinti. Tai esminis klausimas. Parašyta gudriai, tačiau iš esmės tai nereiškia nieko daugiau, tik tai, kad siekiama, jog būtų geriau. Išties tam tikrų augalų ekstraktai sumažina neigiamą priemonės poveikį odos apsauginiam sluoksniui, bet lygiai taip pat sumažina ir ploviklio efektyvumą. Augalinio ekstrakto reikia labai nedaug, vos 0,5 - 0,7 proc., kad jis kone perpus sumažina žalingą poveikį odai. Tačiau priemonės efektyvumą toks procentas sumažina tik šiek tiek. Todėl labai svarbus sudėtinių medžiagų balansas. Augalinio ekstrakto gali būti įdėta vos viena tūkstantoji, kad etiketė tuo girtųsi, tačiau labai didelis klausimas, ar tokio kiekio teigiamas poveikis pakankamas?

Neretai etiketėse rašoma, ko produkte nėra: be dažiklių, kvapiklių, fosfatų…

Parašymas „be ko“ yra priemonė arba ko joje nėra, yra kvailas ir nieko nereiškiantis. Išskyrus, žinoma, kad priemonė yra be dažų ir kvapiklių. Šios medžiagos yra sintetinės ir dažniausios alergijos priežastys, rekomenduoju rinktis priemonę be jų. Tačiau, pavyzdžiui, rašoma, kad indų ploviklis yra be fosfatų. Tai tas pats, kas parašyti, jog jame nėra gyvsidabrio. Indų ploviklyje negali būti nei švino, nei nei gyvsidabrio, nei fosfatų, nei chloro, nei kitų draudžiamų medžiagų. Taigi dažnai šitas parašymas reiškia tik tai, kad gamintojas neįdėjo to, ko negalima dėti. Daug naudingiau yra žinoti, ko jis įdėjo.

Saulius Majus
Saulius Majus
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ar tiesa, kad su plovikliu nušveistą lėkštę reikia dešimt kartų perplauti tekančiu vandeniu, kad nuo jos paviršiaus nusiplautų visi ploviklio likučiai ir mes jų nesuvalgytume? Gal likučius geriau nuplauna karštas vanduo?

Kad ir kiek plautume visų priemonės likučių nepašalinsite, vis tiek liks kokia viena milijoninė procento dalis. Vandens temperatūra didelės įtakos taip pat neturėtų turėti. Klausimas, kiek ir kokios žalos organizmui gali padaryti mažas ploviklio lašelis? Be abejo, jeigu pakankamai ilgai gadinsi daiktą jis vieną dieną būtinai suges, tas pats nutinka ir su žmogaus organizmu. Jei nuolat, diena iš dienos, tinkamai nenuskalausite indų ploviklio ir valgysite iš juo užterštų lėkščių, tai, tikėtina, kad po kokių penkiasdešimties metų, pajusite jo kenksmingų medžiagų poveikį. Kai blogų medžiagų organizme susikaupia daug, pasireiškia neigiamas jų poveikis. Tačiau kol kas nėra žinoma, kiek yra „daug“, t. y., kiek blogos medžiagos molekulių sukelia tą poveikį: kilogramas ar keli miligramai?

Labai svarbu elgtis protingai ir saugotis tiek, kiek galime: indus plauti su pirštinėmis, po tekančiu vandeniu ir naudoti kuo mažiau indų ploviklio. Šiuolaikinės priemonės yra žvėriškai efektyvios, užtenka kelių lašų. Daugiau pildami lėkštės geriau tikrai neišplausime.

Gal ekologiškas indų ploviklis saugesnis? Ar tikrai putojantis blogesnis už neputojantį? Gal rinktis brangesnį? Kaip skaityti ir suprasti įvairius ženklus ant ploviklio pakuotės? Tai ir dar daugiau sužinosite žiūrėdami „Alfas live“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.3043

Virtuvės „popiežiumi“ praminto kulinaro restoranas neteko trečios „Michelin“ žvaigždutės (22)

Garsiojo prancūzų virtuvės šefo Paulio Bocuse'o (Polio Bokuso), kuris mirė prieš dvejus metus,...

Garsiausi šefai šį patiekalą apibūdina kaip blogiausią ir šlykščiausią dalyką, kokį yra valgę: vietiniai valgo pasigardžiuodami (35)

Hákarl – daug amoniako turintis patiekalas, pagamintas iš nuodingos mėsos . Šefas Gordonas...

Jautienos kepsneliai su gorgonzolos sūriu: nedaug ingredientų, o rezultatas – stebinančiai gardus (7)

Italų virtuvės šefas Gian Luca Demarco pasiūlė itin greitai pagaminamą patiekalą –...

Kunigas prakalbo apie maisto ir prieskonių galią, kurie stiprina santuoką (40)

Pasistengus įmanoma šeimos pasisėdėjimus paversti švente, įsitikinęs profesionalus kulinaras ,...

Italijos sostinėje Romoje išdalyti Alyvuogių aliejaus „Oskarai“ (1)

Kasmetinis renginys sutraukia geriausius pasaulyje alyvuogių aliejaus gamintojus, importuotojus,...

Top naujienos

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (55)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (59)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Šypsena Jasikevičiaus veide grįžo trumpam: norėtųsi, kad tai būtų postūmis, bet ne į padebesius spaudos konferencijoje auklėjo Jokubaitį (49)

Gerai, kad Sauliui Skverneliui „Žalgirio“ arenos ložėje kompaniją penktadienį palaikė jo...

Koronavirusas pasiekė Europą – nustatyti pirmieji atvejai (184)

Kinijoje dėl mirtino koronaviruso epidemijos jau mirė 26 žmonės, iš viso nustatyta 830...

Į pergalių kelią grįžę „Grizliai“ su Valančiūnu vėl įsiropštė į aštuntą vietą Vakaruose

Po dviejų nesėkmių iš eilės pergalių kelią vėl surado Memfio „Grizzlies“ (21/24) komanda...

Iš anksto pasmerktas Brežnevo dukterėčios romanas: kodėl jai buvo užkirstas kelias tekėti už pirmosios meilės? (102)

Džiaugtis lengvu gyvenimu ji anaiptol negalėjo. Giminystės ryšiai su TSKP CK generaliniu...

Tritaškių rekordą Eurolygoje pakartojęs „Žalgiris“ sutriuškino ALBA ekipą (333)

Kauno „Žalgiris“ (7/14) namie su trenksmu revanšavosi Berlyno ALBA (7/14) krepšininkams už...

Valerijus Katkauskas

Ir vėl „visi vyrai tokie“?! N-18 (6)

Perskaičiau Vitalijos Guobės pasakojimą „Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų!“....

Turkijos rytus supurtė stiprus žemės drebėjimas pranešta apie žuvusiuosius (12)

Turkijos rytinę dalį penktadienį supurtė galingas žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekia...