Populiarėja saulėlydžių su gardžiu maistu tradicija

Nuo populiariosios Balio salos iki keliautojų pamėgto Tulumo Meksikoje saulės palydėjimai, ragaujant egzotinius kokteilius ir gurmanišką maistą, yra tradicija, kuri randasi vis arčiau Lietuvos sostinės. Trakuose įsikūręs „Apvalaus stalo klubo“ kompleksas, kuriam priklauso vienas geriausių šalies restoranų, atvėrė savo krantinę su vaizdu pavadinimu „Bona Relaxeria“.

„Po daugiau nei metų pandemijoje esame išsiilgę kelionių į šiltus kraštus ir naujų skonių, todėl sukūrėme šią vietą, kurioje kviečiame palydėti dieną tarsi atostogose, tik niekur toli nekeliaujant“, – pasakoja „Bona Relaxeria“ šeimininkė Rasa Šnaiderienė.

Ji džiaugiasi, kad saulės lydėjimo tradicija lietuviams ir miesto svečiams tampa vis artimesnė: „Kad ši patirtis būtų kuo smagesnė, čia visada groja muzika. Taip pat stengėmės sukurti patogias vietas sėdėjimui kuo arčiau vandens: šezlongai ant žolės, staliukai ant plausto, sėdmaišiai ant tiltelio. O esant vėsesniam vakarui, veikia ir šildytuvai“, – paklausta, kaip žada tvarkytis su lietuvišku oru, atsako Rasa.

Garsus šefas Javieras Lopezas kone 20 metų dirbo gurmė restoranuose skirtinguose pasaulio kraštuose, tačiau kurdamas „Bona Relaxeria“ meniu nemažai laiko praleido ir Trakuose: „Vasaros vakarai šioje vietoje yra nepamirštami“, – prisimena jis.

Pietų Amerikos patiekalai (Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.)

Gatvės maistą gamina pripažinti šefai

Gurmaniškas ir kokybiškas maistas nebėra tik restoranų privilegija. Tokį maistą žinomi šefai vis dažniau kuria ir patiekia tiesiog gatvėje. Tai yra ypatingai populiaru pietinėse pasaulio šalyse, tačiau ši tendencija pasiekė ir Lietuvą.

„Prieš kelerius metus turbūt nė nebūtume pagalvoję pasikviesti pripažintą gurmė šefą gatvės maisto meniu kūrimui. Tačiau pasaulinės tendencijos padiktavo kitaip. Geriausi, netgi „Michelin“ apdovanoti šefai išėjo į gatves gaminti maisto, kad tik būtų arčiau žmonių“, – pastebi Rasa Šnaiderienė.

„Bona Relaxeria“ atliepdama pasaulines tendencijas taip pat neša aukštos kokybės produktus (pavyzdžiui, brandintą anguso jautieną, jūros gėrybes, supersalotas) „į gatvę“: „Nesvarbu, kad visa tai patiekiame lauke, šiek tiek pankiškai, pikniko sąlygomis ir netgi vienkartiniuose induose, tačiau tai yra puiki proga kokybiško maisto paragauti visiems. Ypatingai dabar, kai dauguma maisto švenčių vyksta gryname ore“, – sako „Bona Relaxeria“, „Bona“ picerijos ir restorano „Apvalaus stalo klubas“ šeimininkė.

Virtuvės temą kilo iš kelionių ilgesio

„Bona Relaxeria“ meniu kūrė ispanas Javieras Lopezas: „Pastebėjau, kad žmonės yra išsiilgę naujų skonių ir potyrių, todėl nėrėme į Lotynų Amerikos gastronomiją.“

Neseniai pristatytame meniu yra visa temperamentingosios Amerikos skonių puokštė: nuo saulėtoje Meksikoje išpopuliarėjusių įvairių rūšių takų (isp. – tacos), braziliškos mokeka (port. – moqueca) sriubos iki peruietiškos šviežutėlės sevičės (isp. – ceviche). Taip pat čia galima paragauti kibinų pusbrolių – empanados. Šis gardus ispanų palikimas susideda iš sulenkto tešlos paplotėlio ir įdaro.

Pietų Amerikos patiekalai (Dariaus Gumbrevičiaus nuotr.)

„Dauguma patiekalų į lėkštes keliauja tiesiai nuo griliaus. Tai yra ir Lotynų Amerikos maisto išskirtinumas, ir gatvės maisto privalumas“, – pastebi meniu autorius Javieras Lopezas.

O jei kartais, paragavus, pavyzdžiui, braziliškos „Bona Relaxeria“ rsriubos, kiltų noras tokią pasigaminti ir savo namuose, šefas atskleidžia ypatingą receptą.

Braziliška žuvies sriuba (port. k. – moqueca)

• 1 nedidelis svogūnas (sukapotas ir atskirtas)
• Kelios šakelės laiškinių svogūnų (sukapotos)
• 40 g šviežio imbiero (nuluptas ir susmulkintas)
• 4 skiltelės česnako (susmulkintos)
• 6 šaukštai kokosų (arba alyvuogių) aliejaus
• 70 g kapotų kalendrų
• 600 g baltos žuvies (supjaustytos kąsnio dydžio gabalėliais)
• 1 susmulkinta paprika (raudona/oranžinė/geltona)
• 350 ml žuvies sultinio
• 1 skardinė kokosų pieno
• 40 g pomidorų pastos
• 10 g citrinos sulčių
• 2 pomidorai (supjaustyti kubeliais)
• 25 g žuvies padažo
• 15 g šviežiai maltų juodųjų pipirų

GAMINIMAS

1. Negiliame dubenyje sumaišykite pusę laiškinių svogūnų kiekio, pusę svogūno, pusę imbiero, pusę kalendros, pusę česnako ir 4 šaukštus aliejaus. Sudėkite žuvies gabalėlius ir uždenkite dubenį plastikine plėvele. Padėkite į šaldytuvą 3 valandoms.

2. Penkiolika minučių iki gaminimo išimkite dubenį iš šaldytuvo, kad šis sušiltų iki kambario temperatūros. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Išdėstykite dubens turinį ant didelės kepimo skardos ir užpilkite citrinos sultimis. Pagardinkite druska ir pipirais.

3. Likusius 2 šaukštus aliejaus supilkite į troškinimui skirtą indą arba keptuvę aukštais kraštais. Į keptuvę įpilkite likusius svogūnus ir papriką. Kepkite ant vidutinės ugnies pamaišydami apie 3 minutes, kol daržovės suminkštės.

4. Į keptuvę suberkite likusį česnaką ir imbierą. Patroškinkite apie minutę. Supilkite baltos žuvies sultinį ir leiskite jam užvirti. Įpilkite kokosų pieno ir pomidorų pastos. Vėl užvirkite. Sumažinkite ugnį iki vidutinės ir iš lėto virkite padažą.

5. Įdėkite skardą su žuvimi į orkaitę ir kepkite tol, kol žuvis bus beveik, tačiau ne iki galo iškepusi, apie 8–12 minučių (priklausomai nuo žuvies gabalėlių storio).

6. Į verdantį padažą su sultiniu suberkite beveik iškepusią žuvį kartu su skardoje ištekėjusiomis kepimo sultimis. Uždenkite keptuvę, sumažinkite ugnį ir troškinkite tol, kol žuvis suminkštės, apie 5–7 minutes.

7. Atidenkite keptuvę, įdėkite susmulkintus pomidorus ir pamaišydami virkite apie 2 minutes.

8. Įmaišykite žuvies padažo. Patiekdami užbarstykite juodųjų pipirų ir kalendros.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)