Ir maistas, ir vaistas

Liaudies medicinoje ši uoga – vienas iš pirmųjų vaistinių augalų. Žemuogėmis galima gydytis visus metus, vasarą – šviežiomis uogomis (skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, yra naudingos sergant kraujagyslių ir širdies, kepenų ir inkstų ligomis, didina kraujagyslių elastingumą, lėtina širdies ritmą, stiprina širdies raumenį, mažina aterosklerozę), o kitais metų laikais – džiovintais jų lapais ar žiedų antpilais (naudojama peršalus, sergant burnos, gerklės, skrandžio ir žarnyno uždegimais, viduriuojant, stabdant kraujavimą, esant cukraligei).

Žemuoges tinka džiovinti ir šaldyti, iš jų verdamos uogienės, puikiai tinka ruošiant desertus.

„Žemuogės būna laukinės, augančios pievose bei miškuose ir kultūrinės – auginamos daržuose. Kultūrinės žemuogės gali būti raudonos arba geltonos spalvos. Geltonos spalvos uogos savo skoniu beveik nesiskiria nuo įprastinių raudonų, tik jos turi šiek tiek mažiau geležies. Geltonų žemuogių išskirtinumas tas, kad jų nelesa paukščiai, nes jiems tokios uogos atrodo nesunokusios“, – mažai kam žinomą faktą atskleidžia konsultantė A. Levanienė.

Svarbiausia – šviesa ir drėgmė

Žemuogės dauginamos ūsais ir sėklomis, bet kadangi dauguma kultūrinių žemuogių ūsų neturi, jas reikia sėti. Žemuogės sėjamos vasario kovo mėnesiais.

Kadangi žemuogių sėklos labai smulkios, jų sėjimui geriausia rinktis durpines tabletes. Durpinėje tabletėje padarius skylutę, įberiamos 1–2 sėklos, tuomet durpinės tabletės sudedamos į daiginimo šiltnamį, kuris turi būti nuolat vėdinamas. Taip pat reikėtų nepamiršti nuolat laistyti, vandenį rekomenduojama pilti į daiginimo šiltnamio padėklo apačią, tokiu būdu vanduo pats susigers į durpines tabletes.

„O jei daiginsite dėžutėje, pusę dėžutės reikėtų užpildyti puriu, daiginimui skirtu substratu ir jį sudrėkinti. Sėklas reikėtų sėti ant lygaus ir drėgno substrato paviršiaus, pasėjus užberti substratu nebūtina arba užpilti plonu sluoksniu. Svarbiausia nuolat palaikyti drėgmę ir laikyti šviesioje vietoje. Kad neišgaruotų drėgmė dėžutę reikia uždengti plėvele ir atidengti tik tuomet, kai pasimatys pirmieji daigeliai“, – patarimais dalijasi A. Levanienė.

Pikiuoti žemuoges reikėtų, kai jos jau turi 2-3 pirmuosius lapelius, o jei jos buvo sėjamos į durpines tabletes, to daryti nereikia.

Specialsitės pastebėjimu, žemuogės geriausiai dygsta ir auga vėsesnėje patalpoje, kurioje yra maždaug 15 laipsnių šilumos. Daiginant sėklomis, derlių, nors ir nelabai gausų, jau galima gauti tais pačiais metais.

Geriausias derlius – antraisiais metais
„Lauke žemuogių daigelius sodinu maždaug gegužės mėnesį, atrinkusi stipresnius, maždaug apie 4–5 lapelius turinčius daigelius. Mano mėgstamiausios veislės yra tos, kurios neaugina ūsų ir uogas veda iki pat šalnų. Dažniausiai auginu „Regina“ ir „Ruegen“ veisles, jų uogos nemažos ir skanios. Kokias rinktis norint geltonų uogų? Yellow Wonder žemuoges“, – sako specialistė.

Žemuogės geriausiai auga saulėtoje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje, priesmėlio ar lengvesnio priemolio, kiek rūgštokame dirvožemyje, kuriame yra kuo daugiau humuso.
Atstumas tarp eilių lysvėje turi būti apie 40 cm, duobutės paruošiamos kas 20–30 cm. Prieš sodinant daigelius, į duobutes rekomenduojama įdėti komposto ir gausiai palieti. Susigėrus vandeniui jau galima sodinti. Žemuoges rekomenduojama laistyti iš ryto šiltu vandeniu, sunkesnėje dirvoje augančias – rečiau, o lengvesnėje dirvoje – dažniau. Sausros metu tai reikėtų daryti kartą per savaitę.

Pats geriausias žemuogių derlius būna antraisiais augimo metais, vėliau su kiekvienais metais uogų dydis ir kiekis vis mažėja, tad žemuogių kerelius reikėtų atnaujinti maždaug kas 4–5 metus. „Žemuogių auginimas nėra sudėtingas, ypač jei jas auginsite agroplėvelėje, tuomet nereikės jų labai prižiūrėti ir ravėti“, – pastebi A. Levanienė.
Ar galima žemuoges auginti vazone, tarkime, balkone?

„Taip, remontantines žemuoges, t.y. Tas, kurios neaugina ūsų, dėl jų kompaktiškų krūmelių galima auginti ir vazone, ir balkone, ir terasoje“, – sako specialistė.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės