aA
Tai gali atrodyti keista, tas pasiilgimas: pirmiausia, aš dabar gyvenu Italijoje, kur maistas – vienas geriausių pasaulyje, o antriausia – aš iš lietuviško maisto dažnai šaipausi (kaip ir iš pačių lietuvių, o taip pat šeimų maršo, valstiečių partijos, prezidento, emigrantų, Vilniaus valdžios, lietuviškos televizijos, aršių slidininkų, grilio meistrų ir BMW vairuotojų). Šaipausi, žinoma, todėl, kad – kaip ir visi traumuoti žmonės – kitų ydose matau nuosavas bėdas. Bet užtat iš to gaunasi geras turinys, kurį skaito dešimtys ir šimtai tūkstančių dėkingų skaitytojų.
Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© Ričardas Savukynas

Reikalas yra toks, kad Italija turi tokią puikią virtuvę, kad kitų jai tiesiog nereikia. Ji monokultūrinė, ir turi priežastį kitais maistais nesidomėti. Apsaugok jus Dieve nuo itališko burgerio, itališkos japonų ar kinų virtuvės imitacijos ar nuo italų bandymo gaminti ką nors meksikietiško.

Šalys turi geriausią restoranų įvairovę, kai jų pačių virtuvė yra šlamštas: Britanija, JAV (kuri kažkada buvo siaubingų anglų, škotų ir airių maisto tradicijų šiukšliadėžė) ir Lietuva, kuri daug metų mito nykiu šiaurinių kraštų maistu, pagardintu okupacijos ir skurdo.

„Turim savo puikų maistą, kam mums tos užsienietiškos varlės ir tarakonai“, sako dažnas lietuvis, dažniausiai bijantis egzotinio restorano, nes reikės valgyti pagaliukais arba, dar baisiau, bus kažkas nepažįstamo, nemokės perskaityti valgiaraščio, ir tada iš jo visi juoksis (jam taip atrodo).

Lietuvoje yra vis didesnis kiekis puikių užsienietiško maisto pasiūlymų, juo labiau, kad tokiam maistui yra ir paklausa: yra daug žmonių, kurie nori bet ko, kad tik būtų ne kaip pas mamą. Tai du tipai valgytojų: vieniems skaniausia pas mamą („niekas daugiau taip negamina“, sako jie, ir klysta, nes lygiai taip pat gamina koks šimtas tūkstančių lietuvių mamų), kitų mamos gamino taip, kad didžiausia šventė buvo valgyti kur tik nori, bet ne namie.

Tai va, gulėjau ant sofos Palerme, sklaidžiau telefone nuotraukų galerijas ir prisiminiau, kad gi turiu dar neaprašytą restoraną Vilniuje, kuris nusipelno gero žodžio.

Tas restoranas yra Paupio turguje, vadinasi Mollusca, ir yra apie jūros gėrybes ir užvis labiausiai – geldeles. Apie vieną labai neblogą japonišką iš to Paupio esu rašęs Delfi: „kovojau už tokią Lietuvą, kur užsieniečiai kuo geriau pasijustų“.

Geldelės tradiciškai yra vargšų maistas (apskritai, jūrų gėrybės buvo tik vargetoms prie jūros, o grybai – tiems, kas gyvena miškuose, žmonėms, kurie neturi pinigų mėsai), tik šiais laikais jos madingos, jas visaip iškėlė Belgija, kuri kažkada buvo alkanas ir provincialus kraštas, prancūzų ir olandų žemių pakraštys, ir geldelės su bulvytėm fri yra ligi šiol asocijuojamos su Briuseliu, nors šiaip belgai turi fantastišką labai aukšto lygio restoranų gausą, visos Europos gerai apmokami biurokratai, mėgstantys pavalgyti už svetimus, yra labai naudingi maitinimo verslui.

Pasirinkimas įvairių padažų, kuriuose pliuškenasi geldelės, arba midijos, yra stulbinantis: nuo klasikos (grietinėlės ir baltojo vyno padažas, alaus ir obuolių sulčių padažas) iki užribinių sprendimų, kurie skamba, kaip kibinai su šokoladu: pistacijų arba kondensuoto pieno ir vynuogių padažai yra, sutikite, nematytas pasiūlymas.

A. Užkalnio viešnagė restorane
A. Užkalnio viešnagė restorane
© A. Užkalnio nuotr.

Mes pasirinkome midijas Carbonara padaže, kuris galbūt ir ne tas tradicinis karbonaros padažas, kuris be grietinėlės, tačiau buvo goslus, jaukus ir labai apetitiškas, kaip ir visi gana riebūs dalykai. Padažas buvo geresnis už pačias geldeles, kurių norėčiau aukštesnės kainų kategorijos: pavyzdinės būna, pavyzdžiui, restorane Mussels Brussels, apie kurį rašiau paskutinę apžvalgą be Galimybių Paso. Nepradžiugino bulvytės: nebuvo to norimo traškumo išorėje ir minkštumo viduje efekto.

A. Užkalnio viešnagė restorane
A. Užkalnio viešnagė restorane
© A. Užkalnio nuotr.

Prancūziška Marselio žuvienė, bouillabaisse, buvo labai stipri ir tiršta, va ten nieko nebuvo pataupyta, kaip raketų kuras trenkė tiesiai į arterijas ir praktiškai ant nugaros pradėjau justi pelekus.

To stiprumo, tik riebumo prasme, buvo per daug krabų kukuliukuose, kurie galėtų būti lengvesni. Panaudota tamsioji, nebrangi krabų mėsa, tačiau snieginio krabo naudojimas pernelyg pabrangintų patiekalą ir niekas tiek pinigų nemokėtų. Todėl suprantama.

A. Užkalnio viešnagė restorane
A. Užkalnio viešnagė restorane
© A. Užkalnio nuotr.

Krevetės tempura tešloje buvo puikios – tešlos sluoksnelis toks, kokio reikia, kokį mėgstu ir kokį randu Japonijoje. Gruzdinimą japonai, beje, išmoko iš portugalų misionierių XVI amžiuje Nagasakyje (kitur užsieniečių neleisdavo ir kapodavo jiems galvas), todėl tempura yra japonams atvežtinis patiekalas iš užsienio, kaip mums pica.

A. Užkalnio viešnagė restorane
A. Užkalnio viešnagė restorane
© A. Užkalnio nuotr.

Man labai patiko wasabi krienais gardintas majonezo padažas – gaivus ir lengvas, ir žalsvas, kaip pavasaris, kuris ateis po žiemos. Tarkuotas wasabi krienas nėra natūraliai toks žalias, kokį mes matome restoranuose: japonai jį spalvina žaliosios arbatos milteliais.

Dviese su drauge sumokėjome kuklius 35 EUR, ir dar atskirai už gėrimus, nes Paupio turguje gėrimus dažnai reikia pirkti atskirai.

A. Užkalnio viešnagė restorane
A. Užkalnio viešnagė restorane
© A. Užkalnio nuotr.

Likau patenkintas – keturios žąsys iš penkių. Tokių vietų reikia Vilniui ir tiems iš mūsų, kas labiausiai nori vesternizacijos, globalizacijos, tautinės tapatybės niveliavimo ir anglų kalbos, kaip antros valstybinės.

Mollusca, Paupio turgus, Aukštaičių g. 7, Vilnius.
Tel. +370 674 90046.
Facebook puslapis: https://www.facebook.com/molluscabar/
Nuo pirmadienio iki penktadienio – nuo 11:00 iki 22:00. Šeštadieniais nuo 10:00 iki 22:00. Sekmadieniais nuo 10:00 iki 20:00.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(239 žmonės įvertino)
2.0084

Užkalnis valgo Vilniuje: koks prizas už antrą vietą nuo galo? (71)

Yra toks anekdotas. Mokytoja sako mokiniui: „Lukai, tu toks nevykėlis, kad jeigu būtų nevykėlių...

Užkalnis: palikite gruzinų virtuvę ramybėje, jei nemokate jos gaminti (52)

Čia bus greita apžvalga apie restoraną, kurį aš radau pristatymo tarnyboje Wolt , ir internete...

Užkalnis nusivylė: kad taip gamintum, reikia nekęsti maisto (61)

Jeigu veganui duotum kepti jautienos steiką, kaip jam sektųsi? Turbūt nelabai. Nes jam neskanu toks...

Užkalnis: metus pradėkite nuo pavalgymo už 550 eurų (69)

Apie pinigus ir pavalgymus rašyti niekinga ir žema, kaip sako dvasingi žmonės, inteligentai ir...

Užkalnis skelbia: geriausi 2021 restoranai Lietuvoje jums neprivalo patikti (41)

Sveiki, ir džiaugiuosi šventėmis kartu su jumis. Tegul jums metai būna linksmi, turtingi (kaip...

Top naujienos

Čmilytė-Nielsen: taip jau susiklostė, kad Lietuva yra taikinys (48)

Nesutariantys dėl užsienio politikos Lietuvos politikai stokoja atsakomybės ir daro žalą...

Lenkijos sprendimai jau paveikė Lietuvos degalines: skaičiuoja kainų skirtumus, trumpina darbo laiką (18)

Reaguojant į kilusias energetikos kainas bei nuo vasario Lenkijoje mažinamą PVM tarifą ne tik...

Ekonomistas Izgorodinas: kol kas tikrųjų krizės su Kinija rezultatų dar nepamatėme (1)

Spartesnio atsigavimo siekiančioms įmonėms ruošiamasi išdalinti daugiau nei 500 milijonų eurų...

D+Ieva Jazavitienė

Seku savo išlaidas, bet vis tiek nesiseka taupyti: nepadarę konkrečių žingsnių, gero nesitikėkite

Jūsų finansuose niekas nesikeičia, nors daug mėnesių tvarkingai fiksuojate pajamas ir išlaidas?...

JAV atmetė Rusijos pagrindinį reikalavimą dėl Ukrainos, bet siūlo tolesnę diplomatiją

Jungtinės Valstijos trečiadienį atmetė Rusijos pagrindinį reikalavimą – kad būtų...

Gydytoja įspėjo apie ligą, dėl kurios gresia apakti: rizika susirgti priklauso ir nuo akių spalvos

Ne paslaptis, kad iš visų akių ligų daugiausia nerimo kelia tos, kurios bėgant laikui gali tapti...

Karališkosios šeimos ekspertė prabilo apie tai, kaip princas Harry pravirkdė Kate Middleton jos vestuvių dieną

Sasekso kunigaikštis pravirkdė savo brolienę ir giliai sujaudino savo brolį, užsiminęs, kad jį...

Po eksperimento laboratorijoje – svarbus proveržis: mokslininkai rado būdą, kaip įveikti milijonus gyvybių kasmet nusinešančias bakterijas

Manoma, kad ateityje onkologinės ir širdies ligos nebebus pagrindiniai žmonių žudikai. Jau visai...

Pasaulinė infliacija užbaigia pigesnės švariosios energijos erą – ir už tai reikės mokėti daugiau (2)

Vis pigesnės švariosios energijos era baigėsi, ir tai pakurstė naują netikrumo pliūpsnį...

Bus tikrinama, kaip ūkininkai prižiūri šlapynes ir saugo nendrines meldinukes

Kovo 1 d. – svarbus įsipareigojimų terminas ūkininkams, kurie vykdo Lietuvos kaimo plėtros...