aA
Aš visada sakiau, sakau ir sakysiu, kad Lietuva turi būti labiau panaši į Ameriką, o vienas iš puikių dalykų Amerikoje yra tautų lydymosi puodas, kai miestai sudaigstyti iš įvairių spalvų, kultūrų, tikėjimų ir virtuvių bendruomenių ir bendruomenėlių.
Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kai užsieniečiams sekasi Lietuvoje, kai jie čia atvažiuoja ir pasilieka, aš paprastai labai džiaugiuosi, nes tai dar vienas patvirtinimas, kad Lietuvoje gali būti gerai visiems, ir jeigu lietuviai zyzia, kad jiems blogai, tai galiu juos tuojau užčiaupti: jeigu imigrantas, dar vos pramokęs kalbą, gali čia gyventi, dirbti ir džiaugtis, tai kas trukdo tau, Lietuvos žmogau, išskyrus tavo paties apatiją ir apsileidimą?

Panašiai, beje, kalbėdavau ir Anglijoje, tik jau kalbėdamas apie stenančią pašalpinių anglų veislę: nėr jiems darbų ir galimybių, o štai atvykę Kęsc ir Vyc iš Lituanijos, vos išlipę iš autobuso, darbus susiranda mygom ir jau kitą dieną dirba ir stengiasi ir šį bei tą pasiekia.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Taip jau gavosi, kad prabangiame sostinės Naujamiestyje, kur šiuo metu turiu savo bazę kūrybai ir poilsiui, netoli manęs yra Islamo kultūros ir švietimo centras, o greta jo, ant kampo, buvo kebabinė, kuri kažkaip nejučia pavirto restoranu, išsinešė staliukus į lauką, susidėjo ant jų savo Centrinės Azijos tipo dubenėlius, ir kaimynystė staigiai pasidarė truputį labiau marga ir džiaugsminga. Sėdi žmones, kai kuriuos jų aš iš veidų laikyčiau turbūt uzbekais, jeigu man būtų leista spėti, nes teko dirbti su žmonėmis iš Centrinės Azijos, ir galiu pasakyti, kad jie ne tadžikai ir ne kirgizai, nebent aš klystu. Galėtų, žinoma, būti afganai, bet kadangi vienintelė kalbą, kurią daugelis jų moka be gimtosios, yra rusų, tai visgi gal ne.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Matosi, kad daugelis jų yra savininkų draugai, arba patys savininkai, bet, atėjus lankytojams, staigiai užleidžia geriausią staliuką - kur norit, ten sėskitės, mes prisitaikysim, jūs esate svečiai. Prie šito galėčiau pridėti, kad galėtų pasimokyti tokio elgesio lietuviškos užeigos, kuriose šeimininkas arba šeimininkė dažnai būna užsėdę geriausią staliuką, atsinešę kompiuterį, išsidėlioję popierius ir pasidarę biurą. Kas tie svečiai, kavinė yra pirmiausiai dėl savęs.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Atsisėdame lauke, ant šaligatvio, pačioje Smolensko ir Statybininkų gatvių sankryžoje - jei turėčiau dar ilgesnes kojas, galėčiau, turbūt, neatsikeldamas nuo kėdės pasiekti sportbačiu pėščiųjų perėją. Nuostabus jausmas: kaip Buenos Airėse, kur nemažai restoranų, turinčių viduje vos kelis staliukus, išsidėsto kitas vietas svečiams tiesiog ant šaligatvio.

Užsieniečių imigrantų, silpnai kalbančių vietos kalba, bet siūlančių savo maistą, vaizdas ir įspūdis irgi puikus: šiaurės Los Andželo rajonuose esame radę uigurų (persekiojamų Kinijos musulmonų) restoranėlį, kur tik vienas žmogus labai mažai kalbėjo angliškai, bet maistas buvo nuostabus - Kinijos ir Centrinės Azijos mišinys. Iš tokių civilizacijos persipynimų atsitinka progresas ir įvairovė, ir aš jį labai sveikinu ir Lietuvoje. Nors žinau, daugeliui lietuvių tai gali nepatikti, nes jie nesaugiai jaučiasi, yra kompleksų tąsomi ir slapčia galvoja apie save, kaip apie antrarūšę veislę, ir todėl norėtų rasinio grynumo ir vienodumo, kad visi žmonės būtų vienodi, kaip krevetės.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Valgiaraštis restorane Šafran atspindi Artimųjų rytų ir Centrinėje Azijos virtuvę, be ypatingo metodiškumo: autentika čia yra tik tokia, kad tai skurdžių šalių ir skurdžių žmonių virtuvė, ir lygiai tokios pačios aš mačiau, pavyzdžiui, Taškente.

Žmonės, besipuikuojantys savo tūkstančio euro kepsninėmis ir fetišiniais plovo receptais Feisbuke, turbūt gaus aparpuolį, pamatę nuotrauką su šiuo plovu iš mūsų kaimynystės restorano, kur dideli jautienos gabalai padėti ant ryžių, o pomidorai ir agurkai sukapoti lyg kirvuku. Tarp kitko, nieko blogo, jei kuris nors vyras (ar moteris) mėgsta gaminti plovą ir juo didžiuojasi. Tačiau jei tas vyras apie savo plovą visiems aiškina po du kartus kasdien ir skelbia, kad jo plovas yra vienintelis autentiškas ir TIKRAS plovas į vakarus nuo Samarkando, tai tas vyras turi didelių problemų ir jis lygiai taip pat turi būti izoliuotas nuo visuomenės, kaip ir tie dvikojai gyvuliai, kurie visiems aiškina, kiek jie daug gali išgerti, arba tie sporto klubų lankytojai, kurie keldami štangą garsiai stena arba rėkauja.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Plovas buvo sausokas, visiškai ne toks riebalais pamirkęs, kaip mėgsta kai kurie mūsų tautiečiai, bet esu Centrinėje Azijoje būtent tokio ir valgęs. Ten riebi mėsa yra prabanga, o paprasti žmonės pratę valgyti sausokai.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Mantai (tokie dideli Centrinės Azijos koldūnai), 4 EUR, buvo irgi kietoki, sakytum, labai “al dente”, bet dar kartą pabrėšiu, kad tokius dažnai ir valgo tų šalių žmonės. Virtuvė nelabai optimizuota lietuviams, visai ne taip, kaip kokiame “Hesburger”, kuris pagal lietuvių skonį privaro padažo į burgerius tiek, kad atitiktų eilinio valgytojo svajonę apie sotų maistą ir apsidrėbtus marškinius.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Užsisakėme liulia kebabo dviejuose variantuose - ir lėkštėje, ir lavaše. Malta mėsa buvo puiki, teisinga, ir dar viena detalė: nustebino bulvytės savo gerumu. Labai gali būti, kad jos pirktinės, tik įmestos į fritiūrinę, bet tikrai buvo traškios išorėje ir minkštos viduje. Taip, gruzdintos bulvytės nėra kažin kokia aukštoji gastronomija, tik sakau, kad buvo pagamintos labai gerai. Kebabas lavaše savo dydžiu ir užtaisu buvo toks, kad jį galima būtų suvalgyti visą ir jo užtektų visam ilgajam savaitgaliui, jei šeštadienį jį suvartotum, dar pirmadienio ryte abejotum, ar jau esi alkanas, ar dar ne. Tikri vyrai mažų kebabų nevalgo.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

Pagaliau, apie gėrimus. Čia parduoda tokius gėrimus, kokius aš geriu daugiausiai kartą per metus: pilnus cukraus, bet, maža to, tai rusiškos nostalginės imitacijos - sintetinio raugerškio saldainio skonio gazirovkė, žalio langų valiklio spalvos tarchunas ir viltingai pavadintas “Taigos aromatas”, kuris yra pigus plagiatas mano vaikystėje pardavinėto “Baikalo”, kuris savo ruožtu buvo rusiškas kolos plagiatas. Kodėl rusiški limonadai? Todėl, kad Centrinėje Azijoje rusiška kultūra buvo visada laikoma aukštesne, taip pat ir vartojimo ir buities kultūra. Pažinojau kazachų šeimą, kurios vaikas išvažiavo mokytis į Maskvą ir motina besididžiuodama girdavosi visiems, kad po dviejų metų jis jau kazachų kalba nebekalba, tik rusiškai bendrauja. Mamai tai buvo civilizacijos ir pasiekimo požymis.

Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
Andrius Užkalnis vertina Šafran Kebab Mangal
© Andrius Užkalnis

O kai dėl didžiulio, nesveiko cukraus kiekio tuose gėrimuose, tai čia buvo labai prasmeningas dalykas tos virtuvės kontekste: matote, čia tik Vakaruose cukrus yra perteklinės kalorijos, ir jo vengiama - skurdžiose visuomenėse visos kalorijos yra gerai, angliavandeniai (ryžiai) ir riebalai (riebi mėsa, lajus, lašiniai) yra naudinga, nes dar visiškai netolima istorinė atmintis apie tuos laikus, kai kasdien iki soties prisivalgyti buvo prabanga.

Dviese sumokėjome, su arbatpinigiais, dvidešimt penkis eurus ir ne viską valiojome suvalgyti, tiek daug buvo.

Tai nėra vieta, kur rasite gastronominius stebuklus. Tačiau jei kada organizmas, gal dėl vakarykščio šventimo ar dėl kokių kitų priežasčių, prašosi šiek tiek nenorminio sotumo ir kalorijų, o akį džiugina daugiatautis Vilniaus margumas, tai ši vieta kaip tik jums. Keturios žąsys iš penkių.

Šafran Kebab Mangal, Smolensko g. 19/1F, Vilnius. Tel. +370 645 18191.
Darbo laikas pagal aplinkybes, skambinkite ir pasiteiraukite.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(196 žmonės įvertino)
3.8061

Užkalnis valgo: „kovojau už tokią Lietuvą, kur užsieniečiai kuo geriau pasijustų“ (289)

Gyvenimas eina tik geryn – jei netikite, užeikite į naujausią turtingų hipsterių ir miesto...

Užkalnis: ne visiems sušiams pasiseka tapti koldūnais (65)

Sveiki, aš esu Andrius Užkalnis , ir kai kada mane skaitytojai meiliai vadina koldūnu (ir dar...

Užkalnis valgo: naujas restoranas gimė jau pensinio amžiaus, arba bulvytės iš 1999 metų (126)

Ši vieta, apie kurią dabar papasakosiu, yra neeilinė. Tai buvo vienas pirmųjų (jei ne pirmasis)...

Užkalnis: paskutinė restorano apžvalga be galimybių paso, arba Belgija valdo (170)

Kas bendro tarp mano restoraninių patirčių ir mano šeimos? Paprasta. Ši apžvalga bus apie...

Užkalnis: armėnų kilmės lietuviai – restoranų verslo lokomotyvai (120)

Aš tyčia parašiau: armėnų kilmės lietuviai. Kaip, pavyzdžiui, australų ir italų kilmės...

Top naujienos

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai savivaldybė tikina – problemos nebus  (202)

Prie Gariūnų turgavietės kylanti nauja „ Lidl “ parduotuvė kelia vietos verslo parko...

Sniego pilys | D+

Sekso skandalai, kurie supurtė SSRS: valdžią naudojo savo asmeniniams iškrypimams tenkinti (1)

1935 metais SSRS sėkmingai įgyvendino plataus masto kampaniją, per kurią buvo siekiama...

Penki įvarčiai per kėlinį: Nyderlandai efektingame futbolo spektaklyje palaužė Ukrainą (286)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo C grupės favoritė Nyderlandų rinktinė, namų...

Garsioji Vilniaus perėja vėl pasikeitė – atsirado naujas užrašas (53)

Panašu, kad Vilniuje, Saltoniškių gatvėje, esanti požeminė perėja keisis dar daugybę kartų.

Lietuvių įspūdžiai Maljorkoje: nuo Leonardo DiCaprio paplūdimio iki saloje įsikūrusių tautiečių (18)

Maljorkos sala iš tiesų nėra labai didelė ir ją patogiai galima aplankyti nuomojamu automobiliu....

Šaras su kompanija užuodžia titulą: „Barcelona“ pasiuntė „Real“ į nokautą (24)

Ispanijos krepšinio čempionato finalo pirmose rungtynėse Šarūno Jasikevičiaus treniruojama...

Po anoniminio skambučio – nemalonumai pareigūnei: įkliuvo su įkalčiais, bet tai – ne įrodymas (189)

Anoniminis skambutis pakeitė Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) dirbančios vyresniosios...

Sinoptikai pateikė visos savaitės prognozę: vieną dieną šils iki +30 laipsnių (1)

Pirmadienio dieną ties Lietuva nutįs anticiklono gūbrys, debesuotumas menks, lietaus nenumatoma....

Skaitytojo klausimas: pastebėjome, kad sraigės turi tokias tarsi „dureles“, kam jos? (3)

Grynas skaitytoja Reda kreipėsi prašydama paaiškinti sraigių elgesį. „Su vaikais stebėdami...

Jogintė Užusienytė | D+

Paaiškino, kodėl kartais sunku pamiršti pirmąją meilę: kitos moters grožis tokiu atveju nepadės

Dažniausiai girdime apie tokias meilės istorijas, kai vyresnis vyras įsimyli gerokai jaunesnę ir...