„Į CUP sugrįžtame po keleto metų pertraukos – čia esame surengę porą „Vegfest LT“ vasaros festivalių, vėliau juos perkėlėme į patalpas viduje, o šiemet vėl ieškojome tinkamos vietos lauke. Prekybos centras neseniai atsinaujino, įsirengė vasaros terasą, tad mums labai tiko“, – kalbėjo „Vegfest LT“ sumanytoja, Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė. Ji jau šešerius metus ir Jungtinėje Karalystėje, ir Lietuvoje organizuoja augalinę mitybą, veganizmą ir sveiką gyvenimo būdą populiarinančius renginius.

„Vegfest LT vasaros pradžia“ bus kiek mažesnis renginys nei kiti „Vegfest LT“ renginiai. „Šįkart apsiribosime tik muge. Labai norėjome organizuoti ir paskaitas, jos – visuomet labai populiarios, deja, gavome laišką iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, kad turime pasirinkti – arba organizuoti tik mugę, arba tik paskaitas, tačiau ir viena, ir kita kartu būti negali. Tad paskaitų programos šį kartą teko atsisakyti, – sakė ji. – Tačiau renginys vis tiek bus labai įdomus, „vegfesto“ gerbėjai galės susitikti su didele dalimi jo nuolatinių dalyvių, bus pristatyta įvairių naujienų.“

„Vegfest LT“ vasaros festivalis

Mugėje dalyvaus apie tris dešimtis prekybininkų. Didžioji jų dalis – iš Lietuvos, tačiau bus ir po vieną iš Latvijos bei Estijos. „Anksčiau iš užsienio kviesdavome labai daug svečių – ir prekybininkų, ir lektorių, deja, šiuo metu jiems atvykti yra gana sudėtinga“, – kalbėjo organizatorė. Didžioji dalis „vegfesto“ dalyvių – nedideli, vieno žmogaus ar šeimos verslai. Norinčiųjų dalyvauti „vegfestuose“ yra daug, tad dalyviai atrenkami itin kruopščiai. „Tai nėra eilinė miesto mugė, daug verslų galima pamatyti tiktai čia“, – tvirtino V. Viteikaitė.

Vienas pagrindinių „vegfesto“ tikslų – skatinti žmones gyventi sveikiau. Būtent todėl didelis dėmesys mugėje skiriamas įmonėms, siūlančioms sveiko maisto ir prekių sveikatingumui. „Tai šiandien ypač aktualu, pastarųjų metų įvykiai akivaizdžiai parodė, kokia prasta yra visuomenės sveikatos būklė“, – teigė pašnekovė.

Veganišką gyvenimo būdą ji pati pasirinko prieš beveik dešimtį metų. Ir kone iškart pajuto jo naudą sveikatai – dingo peršalimo ligos, miegas tapo ramesnis, moteris džiaugiasi energijos antplūdžiu ir gera nuotaika.

Veganizmas gimė 1944 m., kuomet Jungtinėje Karalystėje, Birmingemo mieste buvo įkurta Veganų bendrija – iki šiol veikianti ir itin įtakinga organizacija. Nuo jos įkūrimo veganų skaičius pasaulyje auga, o bumą pasiekė atsiradus internetui, ypač pastaraisiais metais. Jungtinėje Karalystėje veganų skaičius jau siekia daugiau nei keturis su puse milijono, panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, veganizmas sparčiai populiarėja ir Skandinavijos šalyse, JAV, Kanadoje, Rusijoje, Tailande. Daugiausiai veganų – beveik 10% visų gyventojų, yra Izraelyje. Kiek veganų Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia beveik 35.000 narių – tai pagrindinė šalies veganų platforma internete.

„Vegfest LT“ vasaros festivalis

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl nevartoja mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno produktų, kiaušinių, ir netgi medaus, atsisako su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės priedų turinčios kosmetikos, vengia kailio ir odos dirbinių, pramogų su gyvūnais. Tačiau rinktis veganizmą verta ne tik dėl etinių įsitikinimų, bet ir dėl rūpinimosi sveikata, aplinkosauga. Būtent augalinis maistas žmogui yra tinkamiausias, o mėsa, pieno produktai sukelia galybę ligų.

Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija augalinį maistą pripažįsta kaip tinkamą įvairaus amžiaus žmonėms – nuo kūdikių iki senyvo amžiaus, o mėsos gaminius priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams – šiai grupei priklauso ir tabakas, asbestas, radioaktyvieji elementai. Vis daugiau žmonių ima kalbėti ir apie gyvulininkystės daromą žalą gamtai – ji didesnė nei sukeliama visos gamybos ir transporto kartu sudėjus.

„Gyvūninės kilmės maisto atsisakymas išspręstų daugybę pasaulio problemų“, – tvirtino Ventė. Visgi, įpročius keisti daugeliui žmonių yra gan sunku – trukdo ir tingėjimas, ir žinių stoka. „Be to daug kas mano, jog veganiškas maistas – blankus. Tačiau tai visiška netiesa – ateikite į šeštadienio mugę ir patys tuo įsitikinsite“, – sakė organizatorė.

Mugė veiks nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/2892636254388934

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės