– Agne, kaip kilo idėja skaičiuoti cukraus kiekį maisto produktuose?

– @cukraus_kubeliai paskyra instagrame pradėjo veikti prieš dvejus metus. Tuo metu mūsų dukra buvo tik pradėjusi primaitinimo kietu maistu kelią ir natūraliai kilo poreikis domėtis perkamų produktų maistine verte. Tikrai nustebome, koks didelis cukraus kiekis yra tam tikruose maisto produktuose. Dažnai tie skaičiai produktų etiketėse nedaug ką mums pasako, tad kilo smalsumas, kaip tai atrodo realiai. Kadangi paprastas cukrus vizualiai neatrodė labai intriguojančiai, panaudojome cukraus kubelius. Taip gimė pačios pirmosios cukraus kubelių piramidės.

Cukraus kiekis kubeliais maisto produktuose

– Kodėl nusprendėte tuo dalintis socialiniuose tinkluose?

– Buvome šokiruoti pamatytu vaizdu. Jei sausainį galima sukrimsti vienu ypu, tai sunku įsivaizduoti, per kiek laiko būtų galima sukramtyti greta sudėliotą jame esantį cukrų. Nusprendėme, kad būtų smagu tuo pasidalinti su kitais žmonėmis. Iš pradžių pradėjome dalintis su savo artimųjų ratu, bet sekėjų skaičius pradėjo labai greitai augti, tad kilo noras parodyti kuo daugiau skirtingų produktų.

– Kaip skaičiuojate cukraus kiekį produktuose? Kiek gramų yra viename kubelyje cukraus? Skaičiuojamas ir natūralus, ir pridėtinis cukrus?

– Cukraus kiekį produktuose apskaičiuojame pagal nurodytą energetinę vertę. Beveik ant visų produktų pakuočių būna parašyta, kiek 100 g produkto yra angliavandenių ir kiek iš jų cukraus. Pagal tai procentais apskaičiuojame visos pakuotės cukraus kiekį. Mūsų naudojami cukraus kubeliai yra 2 g. Skaičiuojamas tiek natūralus, tiek pridėtinis cukrus. Žinoma, visur pabrėžiame, kur yra tik natūralus cukrus, pavyzdžiui, pieno produktuose (natūraliuose, be uogienių) yra tik natūralus cukrus, taip pat vaisiuose, šviežiose daržovėse. Svarbu atkreipti dėmesį, jog į visą paros normą įeina visų formų cukrus – tiek natūralus, tiek pridėtinis.

Cukraus kiekis kubeliais maisto produktuose

– Kokia yra rekomenduojama cukraus norma, kurios negalima viršyti per dieną? Jeigu suvalgome pakelį džiovintų bananų, turbūt viršijame tą skaičių?

– Pagal Europos Sąjungos rekomendacijas paros norma yra 90 g cukraus, pagal Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) – 50 g. Vaikams šis kiekis beveik per pusę mažesnis. Tai yra rekomendacijos, dėl to ant daugelio užkandžių pakuočių būna nurodomas cukraus kiekis 100 g, greta vienos porcijos. Valgant džiovintus vaisius labai svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį, kad juose nebūtų papildomo cukraus. Vidutiniškai 100 g džiovintų bananų yra maždaug 60 g cukraus. Žinoma, tai yra natūralus cukrus (jei nėra jokių priedų, kitaip cukraus kiekis būtų dar didesnis). Tad suvartojus 100 g džiovintų bananų paros norma jau būtų viršyta (pagal PSO). Per didelis cukraus kiekis organizme gali sukelti daugybę įvairių ligų.

Cukraus kiekis kubeliais maisto produktuose

– Kokie produktai, kuriuose, pasirodo, yra labai daug cukraus, labiausiai Jus nustebino?

– Labiausiai šokiravo cukraus kiekis kūdikiams ir vaikams skirtuose produktuose. Ne natūralus cukrus tyrelėse, bet įvairūs trapučiai, sausainiai nuo 6 mėn. vaikams, kuriuose gausu pridėtinio cukraus. Paskutinis nustebinęs produktas buvo korėjietiškai ruoštos morkos. 400 g pakuotėje pridėtinio cukraus buvo net virš 35 g. Juk dar papildomai yra natūralus cukrus iš morkų, tad viso cukraus nurodyta net 46 g, nors pagal skonį visiškai nesijautė. Taip pat įdomus variantas su jogurtais, kuriuose cukraus kiekis kardinaliai skiriasi. Natūraliame jogurte (100 g) cukraus būna apie 4–5 g, o štai vaisių priedai šį kiekį padidina net iki 12–15 g.

– Kaip domėjimasis cukraus kiekiu maisto produktuose pakeitė Jūsų mitybą?

– Nuo šiol renkamės produktus, kuriuose daugiau natūralaus cukraus. Pirkdami džiovintus vaisius atkreipiame dėmesį, kad šie nebūtų cukruoti. Stengiamės rinktis natūralius jogurtus be vaisių, priedų ir į juos dėti šviežias uogas. Toks cukraus kiekis būna ne tik natūralus, bet ir naudingas organizmui.

Daugiau nuotraukų galite rasti Agnės instagramo paskyroje @cukraus_kubeliai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos