„Y karta, kaip ir visos kitos praeities ar būsimos darbuotojų kartos, į darbo vietą atsineša naują požiūrį, reikalavimus ir norus. Bendrovės, norėdamos išlikti konkurencingos ir būti žingsniu priekyje, tai turi suprasti ir taikytis prie savo darbuotojų požiūrio, o ne bandyti juos pakeisti. Ši karta pasižymi tuo, kad technologijos jų gyvenime vaidina itin svarbų vaidmenį: didžioji dalis jos atstovų augo, kai pradėjo populiarėti kompiuteriai, internetas ir mobilieji telefonai. Tai itin atsispindi ir jų reikalavimuose darbdaviams“, – sako Ainis Kavaliauskas, „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Pastarasis „Microsoft“ tyrimas atskleidė keturias sritis, kurios Y kartai vertinant darbo vietą yra pačios svarbiausios: naujausios technologijos, duomenų saugumas, bendradarbiavimo kultūra bei darbovietės vizija ir tikslai.

Patarimas nr. 1: skatinkite bendradarbiavimą

Minėtas tyrimas atskleidė, kad puiki bendradarbiavimo kultūra – svarbiausias geros darbovietės požymis šios kartos atstovams. „Klaidingai galvojama, kad Y karta – izoliuoti technologijų ir mieliau dirba vieni. Priešingai – jie labai nori dirbti komandose, jas burti ir spręsti verslo problemas kartu“, – teigia A. Kavaliauskas.

Tyrimas rodo, kad 65 proc. pirmenybę teikia gyviems susitikimams, o 51 proc. prisijungę prie projekto nori gyvo bendravimo: „Tai nereikia suprasti tiesiogiai ir skatinti darbuotojams rengti kuo daugiau susitikimų – atsižvelkime į Y kartos įpročius ir suteikime jiems įrankius, kaip „Office 365“, kurie leistų bendradarbiauti moderniai: virtualiai dirbti komandai prie vieno projekto, gyvai redaguoti dokumentus ir be jokių trikdžių organizuoti virtualius susitikimus.“

Patarimas nr. 2: sukurkite modernią darbo vietą

Net 93 proc. Y kartos atstovų, rinkdamiesi naują darbo vietą, technologijas išskiria, kaip itin svarbų kriterijų. „Seniau gal ir pakako atidėti kompiuterinės ar programinės įrangos atnaujinimą iki to momento, kol darbas tapdavo nepakenčiamai lėtas. Šiandien situacija kitokia – reikia ne tik sparčiai atnaujinti IT ūkį, bet ir atsižvelgti į darbuotojų norus: gal jiems patogiau darbuotis su keliais dideliais ekranais, o gal mieliau mažas nešiojamas kompiuteris. Y karta pasižymi tuo, kad jie nori įrankių, kurie ne tik leistų atlikti konkrečią jiems skirtą užduotį, bet ir įgalintų daugiau“, – pastebi „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Pasak jo, negavę reikiamos programinės ar kompiuterinės įrangos, jie ją vienaip ar kitaip susiranda patys. Šiemet apklausus 6200 smulkių ir vidutinių įmonių darbuotojų daugiau nei 20 Europos šalių, paaiškėjo, kad apie pusę Y kartos atstovų darbo vietoje naudoja asmeninį išmanųjį telefoną, kas ketvirtas – nešiojamą kompiuterį, o kas dešimtas – planšetinį kompiuterį.

Patarimas nr. 3: turėkite tvirtą misiją ir vertybių sistemą

„Deloitte“ atliktas tyrimas atskleidė, kad net 6 iš 10 Y kartos atstovų nurodo, jog jų darbovietės tikslai buvo viena iš priežasčių, kodėl jie nusprendė prisijungti prie komandos: „Tūkstantmečio vaikai nori susieti savo karjerą su kilniais tiksliais. Absoliuti dauguma jų renkasi darbo vietas, kurios turi jiems priimtinas aiškias vertybes ir kilnią misiją. Tai pat jie mano, jog patys kontroliuoja savo karjeros kelią, o ne vadovas ar kažkokios išorinės aplinkybės.“

Patarimas nr. 4: suteikite daugiau lankstumo

„Šiemet laukia labai įdomi tendencija – „Microsoft“ tyrėjai prognozuoja, kad egzistuoja didelė tikimybė, jog šiais metais daugiau jaunų darbuotojų pradės darbuotis virtualiuose darbuose nei įprastose darbovietėse. Tai reiškia, kad lankstumas bus itin svarbus, nes nuotolinis darbas taps tokia pat įprasta darbo forma, kaip ir važiavimas kiekvieną dieną į ar iš darbo“, – atkreipia dėmesį A. Kavaliauskas.

PwC nustatė, kad turėdami daugiau lankstumo per pusę šios kartos atstovų dirbtų iš namų ar dabartines darbo valandas pakeistų į jiems priimtinesnes: „Sprendimas paprastas – keiskime vidinę bendrovės politiką ir leiskime darbuotojams dirbti ten kur jiems patogu ir taip kaip jiems patogu. Tam didelių investicijų nereikia – visi pagrindiniai darbo įrankiai išsikėlė į debesis. Todėl pasiekti ir redaguoti dokumentus su „Office 365“ ar analizuoti duomenis su „PowerBI“ galima iš bet kurios pasaulio vietos – tereikia nešiojamojo ar planšetinio kompiuterio ir interneto.“

Susitaikykime su mintimi: Y karta darbus keis dažnai

Kartu su šia karta į darbo rinką ateina ir nauja tendencija – projektų ekonomika (angl. gig economy). Y kartos atstovai mieliau renkasi trumpus, jiems įdomius projektus ir kratosi tradicinės „nuo 9 iki 18 val.“ darbo kultūros. PwC skelbia, kad apie 40 proc. tūkstantmečio vaikų neplanuoja dirbti vienoje darbovietėje devynis ar daugiau metų, o „Deloitte“ teigia, kad didžiausia šios kartos siekiamybė – nuosavas verslas: daugiau nei pusė jų planuoja pradėti dirbti sau, o apie trečdalis jau šį tikslą pasiekė.

„Prie tokios realybės turi taikytis ir bendrovės. Vis dažniau susidursime su darbuotojais, kurie prisijungs prie komandos tik konkrečiam projektui. Todėl labai svarbu sukurti tokią darbo aplinką, kuri pritrauktų Y kartą, leistų jiems išlaisvinti savo kūrybiškumą“, – sako „Microsoft Lietuva“ vadovas.