Dvejus metus truksiantis Jungtinės Karalystės atsiskyrimas nuo Europos Sąjungos neišvengiamai taps nežinomybės kupinu periodu mažmeninės prekybos žaidėjams – juk ši pramonės šaka viltis deda į elektroninės prekybos bumą, rašo portalas „Digiday.com“.

Mažmeninės prekybos atstovų, pavyzdžiui, M&S ir „Trevis Perkins“, akcijų vertė jau smuko daugiau nei 10 proc. Kas dar patirs nuostolius, o kam „Brexit“ galbūt net bus naudingas? „Digiday.com“ paprašė ekspertų pasidalinti savo prognozėmis.

Laimėtojai

Pirkėjai iš užsienio šalių

Vyriausiasis konsultantas iš „Retail Remedy“ Paulas Thomasas įsitikinęs, kad pirmosiomis savaitėmis vartotojai už Jungtinės Karalystės ribų pasipelnys iš nusilpusio svaro kurso pirkdami prekių iš JK elektroninės prekybos svetainių. Internetu prekių įsigyti siūlantys mažmenininkai (pavyzdžiui, „Whistles“) siūlo kitose šalyse gyvenantiems klientams už įsigytas prekes atsiskaityti pasirinkta valiuta, o vienas iš galimų variantų – atsiskaitymas svarais. Aktyviausiai perkami turbūt bus drabužiai, o elektronika nebus tokia populiari dėl pajungimo į elektros tinklą skirtumų.

Prekyba per mobiliuosius prietaisus

Jau dabar prekyba per mobiliuosius įrenginius Jungtinėje Karalystėje siekia 33 proc. visos elektroninės prekybos (2015 m. sudarė beveik 24 mlrd. eurų). Ray Gaulis iš „Kantar Retail“ mano, kad po „Brexit“ atomazgos kils prekybos per mobiliuosius įrenginius banga. Susiveržę diržus vartotojai aktyviai ieškos geriausių kainų pasiūlymų, o tai galimai reikš padidėjusius pardavimus prekybininkams, siūlantiems prekių įsigyti per mobiliuosius įrenginius.

Naujovių diegėjai

Kaip teigia elektroninės prekybos analitikas Martinas Gillis, taikymasis prie besikeičiančios tvarkos dėl mokesčių ir duomenų apsaugos galimai turės poveikio mažmenininkams, tačiau nukentės tik inovacijų vengiantys prekybininkai. Investicijos socialinėse ir skaitmeninėse srityse padės mažmenininkams diferencijuotis konkurencingame klimate. Be to, įtakos galimai turės ir neigiamos klientų patirtys, susijusios su pinigų taupymo siūlymais, o pirmenybė bus teikiama raginimams išleisti daugiau.

Pralaimėtojai

Už užsienio tiekėjais dirbantys mažmenininkai

P. Thomasas prognozuoja, kad labiausiai vykstant deryboms dėl Jungtinės Karalystės ryšių su ES nukentės tiekėjų iš užsienio valstybių turintys mažmenininkai. Kai Jungtinė Karalystė atsidurs laisvosios prekybos sutarčių užribyje, prekės ir žmonės nebegalės laisvai be jokių apribojimų kirsti sienų, gali būti įvesti nauji muito ir importo mokesčiai. Šie pasikeitimai neabejotinai padidins į Jungtinę Karalystė gabenamų prekių kainą. Be to, jei svaro kursas liks žemas, mokant tiekėjams eurais ar doleriais bus patirta papildomų nuostolių.

Ilgalaikio naudojimo prekės

R. Gaulis spėja, kad trumpalaikiai kelionių ir finansiniai produktai artimiausiu metu turėtų būti paklausūs, nes vartotojai nepraleis galimybės įsigyti tokių produktų, pavyzdžiui, draudimo jiems priimtinomis kainomis. Vis dėlto sprendimą dėl ilgalaikio naudojimo prekių (pavyzdžiui, elektronikos ar baldų) įsigijimo žmonės bus linkę atidėti geresniems laikams, kai ekonominė situacija taps stabilesnė.

Verslo plėtra kontinentinėje Europos dalyje

Davidas Trolle’as iš „Summit“ mano, kad „Brexit“ neabejotinai apsunkins verslo tarptautinimo planus. Anksčiau verslo plėtra Prancūzijoje ar Vokietijoje būdavo ganėtinai nesudėtingas procesas dėl tos pačios teisinės bazės, tačiau šiuo metu Jungtinėje Karalystėje bus kuriama nauja teisinė bazė ir tai neabejotinai situaciją apsunkins.

Kvalifikuotų darbuotojų trūkumas

M. Gillis taip pat nupasakojo ir blogiausią scenarijų, kuriame numatoma griežtesnė imigracijos į Jungtinę Karalystę kontrolė, o tai atbaidys potencialius darbuotojus ir gali priversti jau dabar Jungtinėje Karalystėje dirbančius asmenis išvykti iš šalies. Šie pokyčiai neišvengiamai sukels skaitmeninių įgūdžių trūkumą. Net ir dabar jau sklinda kalbų apie keltis į kontinentinę Europą susiruošusius bankus. Tikėtina, kad mažmenininkai seks bankų pavyzdžiu ir steigs bazes kituose Europos miestuose, pavyzdžiui, Berlyne ar Amsterdame.

M360

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją