Žurnalistas Šarūnas Černiauskas savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo istorija, kodėl buvo priverstas palikti naujienų portalą 15min.lt.

Kaip rašo Š. Černiauskas, dirbdamas naujienų portale kartu turėjo individualios veiklos pažymą, tačiau apie tai tuometinė darbovietė nebuvo informuota. Be to, jo teigimu, papildoma veikla užsiėmė kelis kartus per metus.

„Prieš kiek daugiau nei metus, mane kavos pakvietė senas draugas, kuriuo labai pasitikėjau ir kurio patarimai didele dalimi nulėmė, kad išėjau iš Delfi ir prieš ketverius metus perėjau į 15min. Jis paprašė paslaugos – parinkti šiek tiek informacijos. Paklausė, ar turiu tam individualią veiklą – patvirtinau. Ir prasidėjo. Tik netrukus po to sužinojau, kad tas draugas išėjo dirbti į Dariaus Gudelio kontorą.

Trečias klaidos etapas – turėjau čia pat suprasti, kad neturėčiau to imtis. Bet nesupratau, ir pats kaltas. Iš viso jiems padariau tris analizes, daugiausiai paremtas viešai prieinama informacija. Domino įvairūs vieši asmenys, jų turtas, sąsajos. Domino ir pora verslo įmonių“, – socialiniame tinkle dėsto žurnalistas.

Anot Š. Černiausko, tada nesuprato, kad viskas atrodo įtartina, o jo atliktas paslaugas galėjo suteikti ir D. Gudelio kontoroje dirbę asmenys: „Tai tikrai nebuvo kalnas pinigų – trys sąskaitos už bendrą sumą, šiek tiek viršijančią 2 tūkst. eurų. Tai buvo pirmas ir paskutinis atvejis, kai tokias paslaugas teikiau su viešaisiais ryšiais dirbančiai organizacijai. Ir ne, tai irgi nieko niekaip nepateisina.“

Tiesa, žurnalistas rašo, kad tai nebuvo susiję su jo tuometine darbine veikla, o su minėtu D. Gudeliu nė karto nesusitiko. Š. Černiauskas veiklos ėmėsi dėl „skylių šeimos biudžete“, o ją nutraukė pernai metų vasarą.

„Kai Tyrimų skyrių pasiekė informacija apie dažnus D. Gudelio vizitus pas premjerą, prie šios istorijos prisidėjau minimaliai. Visą darbą nudirbo Birutė ir Dovydas, ir ne kartą jiems sakiau, kad tai buvo turbūt stipriausia jų istorija per pastaruosius metus. Maždaug tuo metu tas pats draugas (pavardės nesakau, nes nežinau, kiek ir kame jis sąmoningai dalyvavo, o jeigu jis norės pasisakyti, padarys tai pats) man pranešė, kad D. Gudelis nori su manimi susitikti. Pasakiau ne – ir pasakiau, kad temą kuruoja Birutė ir Dovydas, tai tegul jis su jais ir kalbasi. Turbūt praleidau pro ausis užuominą, į kurią reikėjo atkreipti dėmesį

Tada prasidėjo knygos apie premjerą reikalai. Detalių neatskleisiu, bet Dovydas su Birute aptiko naujų D. Gudelio pėdsakų ir dėl to kreipėsi į jį dėl interviu. Susitikimą jis ilgai nukėlinėjo, kol galų gale tai įvyko. Neoficialus pokalbis, ne interviu formatu. Ten Dovydas išgirdo tai, kas mums visiems pasirodė kaip elementarus šantažas. D. Gudelis, kaip Dovydas pasakojo, mėtė užuominas apie istorijos paviešinimą jam draugiškoje žiniasklaidoje, viską konstruojant taip, neva jo kontora nustojo man mokėti ir todėl ant jo užsiundžiau Tyrimų skyrių. Visi žinome, kad tai netiesa. Ir ne tik dėl to, kad pats visą tą veiklą nutraukiau pernai vasarą savo iniciatyva – todėl, kad nei Dovydas, nei Birutė niekada nėra gavę jokių mano nurodymų domėtis D. Gudeliu“, – teigia jis.

M360 bandė susisiekti su D. Gudeliu, tačiau komentaro gauti nepavyko.

Primename, kad Š. Černiauskas naujienų portalą 15min.lt paliko penktadienį. Iki tol jis vadovavo žurnalistinių tyrimų skyriui.

Mykolas Katkus: #liudesys

Viešųjų ryšių ekspertas, viešųjų ryšių agentūros „Fabula | Hill + Knowlton Strategies“ valdybos pirmininkas, feisbuke sureagavo į jo konkurento Dariaus Gudelio paminėjimą. „Žinot, man niekada nekilo mintis mokėt kokiam tiriamajam žurnalistui, net, kai tiriami buvo mano klientai, net kai tiriamas buvau aš. Nes ne tam šituo verslu užsiimu.

Dar žinot - niekada nekilo mintis, kad jie imtų pinigus iš viešųjų ryšių kontorų. Esu kokį šimtą kartų gynęs tyrėjų reputaciją - ir pirmiausia - Černiausko, mūsų tyrėjų pažibos, tarptautinio tyrėjų konsorciumo atstovo, apdovanoto ordinu. Ir kurį visada gerbiau kaip sąžiningą žmogų. Ir kuris tikrai nebuvo tiek kvailas, kad nesuprastų kuo rizikuoja imdamas pinigus iš šalies“, – rašo M. Katkus.

Jam taip pat kilo įtarimų dėl žurnalistinių tyrimų kokybės, patikimumo bei visų žurnalistų reputacijos. „Dabar galvoju - gal čia aš buvau naivus idiotas ir visi tyrimai tikrai buvo užsakyti? Taip tikrai dabar galvos visi kurie bus tiriami.

Ir į kokią tai vietą stato visus 15min kolegas? Šaltinius? Užsienio partnerius? Visus kurie tikėjo? Visus padorius žurnalistus?“ – įraše teigia ekspertas.

M360