Warrenas Buffettas ir anksčiau yra matęs, kaip sunyko keli jo verslai. Jam priklausė savos kompanijos „Berkshire Hathaway Inc.“ valdytas to paties pavadinimo tekstilės verslas, kuris žlugo 1985 metais. Batų gamybos kompanija, kurią ypač neigiamai paveikė globalizacija, prieš du dešimtmečius buvo prijungta prie kitos kompanijos. O dabar atėjo laikas laikraščiams.

Trečiadienį padarytas pareiškimas, kad W. Buffetas pasiekė susitarimą su „Lee Enterprises Inc.“ dėl „BH Media ir „The Buffalo News“ pardavimo, atspindi retą verslo atsisakymo atvejį po to, kai milijardierius ne vienerius metus supirkinėjo vietos laikraščius.

Tačiau pastaraisiais metais W. Buffettas skundėsi dėl besikeičiančios leidinių padėties ir pripažino nežinantis, kaip užtikrinti laikraščių pelningumą. Dabar šiuos klausimus spręs „Lee Enterprises Inc.“

„Tam, kad pereitų nuo spausdintinio prie skaitmeninio formato, jiems reikia puikaus žaidėjo, kaip „Lee“, kad susitelktų ir to pasiektų, – sakė „Henry H. Armstrong Associates“ prezidentas Jamesas Armstrongas, valdantis aktyvų už maždaug 825 mln. JAV dolerių, įskaitant ir „Berkshire“ akcijų. – „Berkshire“ tikrai negali prie to prisidėti, kalbant apie vadybą.“

Pats paauglystėje laikraščius išvežiodavęs W. Buffettas ir daug metų aktyviai investavęs į laikraščius, kad pasinaudotų anksčiau itin tvirtai besilaikiusia vietos reklamos rinka, pernai sakė, kad daugumos laikraščių padėtis yra tikrai prasta. „BH Media“, kuriai priklausė laikraščiai visoje šalyje, jau ne vienerius metus mažino darbuotojų skaičių dėl mažėjančių pajamų iš reklamos. O naujausias susitarimas tarp W. Buffetto kompanijos ir „Lee“ tik įtvirtino judviejų santykius: juk pastaroji valdo „BH Media“ priklausančius laikraščius nuo 2018 m.

„Nebuvome suinteresuoti parduoti grupę kam nors kitam dėl vienos paprastos priežasties. Mes manome, kad „Lee“ pozicija geriausia, siekiant padėti šiam sektoriui įveikti iššūkius“, – trečiadienį išplatintame pareiškime sakė W. Buffettas.

Paskola „Lee“

„Lee“, kuriai priklauso nemažai laikraščių, įskaitant „The St. Louis Post-Dispatch“, sutiko nupirkti laikraščių verslą už 140 mln. JAV dolerių. W. Buffetto kompanija paskolins šiai bendrovei lėšų, kad ji įsigytų 49 savaitraščius ir 31 dienraštį, įskaitant ir „Omaha World-Herald“ ir „Buffalo News“, kurie milijardieriui priklauso daugiau nei keturis dešimtmečius. Reaguodama į tokią žinią „Lee“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 67 proc. iki 2,10 JAV dolerio.

„Berkshire“ paskolins „Lee“ 576 mln. JAV dolerių su 9 proc. metinėmis palūkanomis 25-iems metams. Į sumą įtrauktas ir skolų refinansavimas. Tačiau į sandorį neįtrauktas „BH Media“ nekilnojamasis turtas, kurį „Lee“ nuomosis pagal dešimties metų sutartį.

„Lee“ niekada negalės pasipelnyti likviduodama įmones ir parduodama žemes“, – sakė J. Armstrongas. Jo teigimu, 25 metų paskolos be jokių sąlygų dėl veiklos rezultatų rodo, kad W. Buffettas nori suteikti „Lee“ erdvės padėti laikraščiams pereiti nuo spausdintinio prie skaitmeninio formato.

Mažėjantys tiražai

2018 metais W. Buffettas pripažino nustebęs, kad laikraščių paklausos smukimas nemažėjo ir kad jo kompanija nesurado sėkmingos strategijos, kaip kovoti su mažėjančioms reklamos pajamomis ir mažėjančiais tiražais. „Pew Research Center“ duomenimis, tais metais JAV laikraščių tiražai smuko iki 1940 metų žemumų.

W. Buffettas ilgą laiką sakė norintis išlaikyti šį verslą. Bet paminėtina, kad laikraščių verslo atsisakymas – jau antras „Berkshire“ valdyto verslo pardavimas per trumpesnį nei metų laikotarpį – pernai buvo parduotas draudimo verslas.

Kitais atvejais W. Buffettas pasirinkdavo uždaryti sunkumų patiriantį verslą. 550 mlrd. JAV dolerių vertės konglomerato branduolį sudaręs tekstilės verslas buvo uždarytas, nes, anot verslininko, nebuvo prasmės laikyti verslą, kurio nuostoliams nėra galo.

Visgi kompanijai „Berkshire“ vis dar priklauso ir keli „senamadiški“ verslai, įskaitant siurblių gamybos įmonę „Kirby“ ir enciklopedijų leidyklą „World Book“. Kai kuriems prastesnius rezultatus demonstruojantiems verslams, kaip antai, gamybos, paslaugų ar mažmeninės prekybos, gali būti į naudą sudaryti panašius susitarimus, kaip buvo susitarta su „Lee“, kai „Berkshire“ iš akcininkės tampa kreditore, mano „Semper Augustus Investments Group“ atstovas Christopheris Bloomstranas.

Tačiau reikalingos tam tikros sąlygos, kad „taptumei kandidatu tokio pobūdžio susitarimui“, sako ekspertas, valdantis daugiau nei 250 mln. JAV dolerių vertės aktyvus kaip „Semper Augustus“ prezidentas ir investicijų direktorius.

W. Buffettą su laikraščių rinka sieja ilgalaikiai santykiai. Jam anksčiau priklausė laikraštis „The Omaha Sun“, gavęs Pulicerio premiją už „Boys Town“ tyrimą apie vaikų seksualinį išnaudojimą, o 2011 metais nusipirko „The World-Herald“.

„Berkshire“ susitarimas su „Lee“ „didina bendro verslo išgyvenamumo tikimybę“, mano Ch. Bloomstranas. „Tu perki smunkantį verslą kartu su gyvybės palaikymo linija, ir taip suteiki jam daugiau metų, nei priešingu atveju jis turėtų“, – pažymėjo jis.

Rinką apėmusi krizė

Išskyrus kelis pelningus laikraščius, kaip, pavyzdžiui, klestintis „The New York Times“, laikraščių verslą visoje šalyje yra apėmusi krizė. Apie 30 laikraščių, įskaitant „The Miami Herald“ ir „The Charlotte Observer“, valdanti kompanija „McClatchy“ šiuo metu kovoja, kad išvengtų bankroto dėl kilusių pensinių įsipareigojimų ir skolų.

Kadangi dėl socialinių tinklų ir internetinės reklamos smuko pajamos iš spausdintinės reklamos, privataus kapitalo kompanijos ir rizikos draudimo fondai siekia pasinaudoti padėtimi, kai laikraščių pajamų mažėjimas kiek stabilizavosi, ir ėmė juos supirkinėti.

Privataus kapitalo įmonės „Fortress Investment Group LLC“ kontroliuojama kompanija „New Media Investment Group“ pernai įsigijo „USA Today“ savininkę „Gannett Co“, kad suformuotų didžiausią Jungtinėse Valstijose laikraščių tinklą.

Sandoris sulaukė kritikos tarp žurnalistų, nes „New Media Investment Group“ garsėja tuo, kad ima atleidinėti žurnalistus. Tačiau naujoji „Gannett“ vadovybė pažadėjo vengti didelio masto atleidimų.
W. Buffettas pripažįsta, kad jo verslo konglomeratą pastaraisiais metais smarkiai paveikė kultūriniai ir ekonominiai pokyčiai. Paklaustas apie tai, kokį poveikį 5G interneto technologija galėtų turėti „Berkshire“ verslams, jis atsakė, kad kiekvieno verslo valdytojas privalo suprasti, kas vyks su tuo verslu.

„Pasaulis smarkiai keisis, – per kasmetinį akcininkų susitikimą pernai sakė W. Buffettas. – Mes sveikiname pokyčius ir tikrai norime, kad verslų valdytojai galėtų ruoštis jiems ir prisitaikyti. Tačiau kartais klysime. Ir tokie verslai nyks ir žlugs.“

Bloomberg