Vidaus reikalų ministerija (VRM) skyrė finansavimą 34-iems nevyriausybinių organizacijų pateiktiems projektams, kuriais siekiama didinti visuomenės nepakantumą korupcijai ir skatinti dalyvavimą viešojo valdymo procesuose.

Iš viso šiems projektams iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto skirta 2,8 mln. eurų.

„Tikimės, kad ES parama nevyriausybinėms organizacijoms padės stiprinti pilietinę visuomenę ir ugdys piliečių aktyvumą“, – sakė vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

Kaip teigiama VRM pranešime, finansavimą gavusi pelno nesiekianti interneto televizija „Laisvės TV“ ketina pažangiomis priemonėmis skatinti visuomenės nepakantumą korupcijai, mokyti atpažinti nesąžiningą elgesį ir apie tai pranešti. Iš viso iš ES fondų ir valstybės biudžeto lėšų „Laisvės TV“ projektams skirta 100 tūkst. eurų.

Žurnalisto Andriaus Tapino įkurta „Laisvės TV“ ketina iš pagrindų atnaujinti internetinę platformą, kurioje piliečiai gali anonimiškai pranešti apie pastebėtas korupcijos apraiškas, neskaidrius viešuosius pirkimus, neteisėtus vadovų veiksmus. Šią informaciją tikrins žurnalistės Ritos Miliūtės komanda.

„Tai bus pirmoji tokio pobūdžio platforma Lietuvoje, kurios pagalba žurnalistai ir laidos kūrybinė komanda galės tiesiogiai bendrauti su asmenimis, teikiančiais informaciją, užtikrinant šaltinio apsaugą ir duomenų saugumą.

Manome, kad visuomenės sąmoningumas yra raktas į nesąžiningų veiklų netoleravimą ir kelio joms užkirtimą. Tik gebėdama atpažinti bei suvokdama žalą, kurią daro asmenų piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ar įtaka, visuomenė galės tam užkirsti kelią bei prisidėti prie situacijos šalyje gerinimo“, – sakė „Laisvės TV“ direktorius Mykolas Markauskas.

Iš skirtų lėšų taip pat bus dalinai finansuojamas pilietinis renginys „Laisvės piknikas“, kurio tema – nepakantumo korupcijai didinimas. Šiais metais renginyje tikimąsi sulaukti daugiau nei 20 tūkst. lankytojų, jo metu vyks diskusijos pilietinio ugdymo ir nepakantumo korupcijai temomis.

Po renginio ketinama suorganizuoti 10 susitikimų regionuose, kur būtų pristatoma internetinė platforma ir jos naudojimas, aptariamos galimos korupcijos apraiškos konkrečiuose regionuose, žmonės būtų skatinami atpažinti, informuoti ir patys dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

Projektus, skatinančius visuomenės pilietinį aktyvumą ir didinančius nepakantumą korupcijai, rengė šalies nevyriausybinės organizacijos. Iš viso Vidaus reikalų ministerija sulaukė 68 paraiškų.

Aktyvesnis visuomenės ir nevyriausybinių organizacijų įsitraukimas – vienas Viešojo valdymo tobulinimo programos uždavinių. Juo siekiama konsultuotis su visuomene ir didinti jos galimybes dalyvauti viešojo valdymo procesuose. Kad tai vyktų sklandžiau ir aktyviau, bus stiprinama visuomenės pilietinė branda ir ugdomas pilietinis sąmoningumas.

Ketinama tai pradėti daryti jau mokyklinio ugdymo įstaigose. Bus siekiama, kad visuomenė gebėtų reikšti nuomonę apie teikiamų paslaugų kokybę, rūpinamasi, kad jos atstovai kuo aktyviau dalyvautų valdant įstaigas, teikiančias švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos, viešojo saugumo paslaugas.