Mįslingas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio, Gretos Kildišienės ir viešųjų ryšių ekspertų susitikimas rinkoje sukėlė abejonių, ar agentūra „PR Service“ jau dabar nedirba su šio susitikimo dalyviais. Agentūros direktorė Romualda Stonkutė tokią galimybę griežtai atmeta ir sako, kad derybos vyko, bet susitarimo nepasiekta. Tuo tarpu R. Karbauskis sako toliau ieškantis vienos ar net kelių agentūrų, bet pabrėžia, kad jos turės būti labai drąsios.

Derybas vadina nepavykusiomis

Komunikacija ir ryšiai su visuomene ‒ silpnoji LVŽS vieta, ir jiems verkiant reikia profesionalų pagalbos. Tai nuolat pabrėžia politikos apžvalgininkai, to neslepia nė patys LVŽS nariai, įskaitant ir patį partijos lyderį. „Mūsų vienos didžiausių problemų kyla iš to, kad nesugebame tvarkyti viešųjų ryšių: ne dėl to, kokius mes sprendimus priimame, o kaip juos iškomunikuojame“, - sakė R. Karbauskis.

Penktadienį vykusioje DELFI TV konferencijoje jis tikino, kad į „PR Service“ agentūrą ėjo pasikalbėti apie tai, kaip elgtis, kai apie jį skleidžiamos žinios, kad jis finansavo G. Kildišienės knygos „Atvirai“ leidybą. Nors šioje konferencijoje jis sakė, kad jį pakvietė pasakyti, kaip visa tai paneigti, šią savaitę jis tvirtina buvęs neteisingai suprastas ir kad susitikimą inicijavo jis pats, ir esą apskritai norėjęs pasikalbėti apie galimą bendradarbiavimą dirbant su partija, o kitus klausimus iškėlusi agentūra.

Paklaustas, kam susitikime kalbėti apie bendrus partijos reikalus buvo reikalinga G. Kildišienė, ir kas būtent ją pakvietė, R. Karbauskis komentuoti atsisakė, teigdamas, kad ta tema jau viską pasakė. R. Stonkutė aiškina, kad tai buvo padaryta jų iniciatyva, norint geriau suprasti situaciją ir įvertinti, ar bus įmanoma kartu dirbti.

„Viskas labai paprasta. Partija, kiek suprantu, ieško viešųjų ryšių agentūros, kreipėsi į mus, mes pasikvietėme atvykti pas mus. Pasikvietėme pirmininką, pasikalbėjome apie problemas. Mes klausėme tų pačių klausimų kaip ir žiniasklaida, nes šalia kitų partijos reikalų yra ir istorija, susijusi su G. Kildišiene. Norėjome gauti atsakymus, kaip ten yra, apie ką reikalai, kaip jie mato sprendimus, ką jie ruošiasi su tuo daryti, tad pasikvietėme, kad ateitų papasakoti. Mūsų toks darbas, susirinkti maksimaliai visą informaciją, kad priimtume sprendimus, galime dirbti ar negalime“, - teigė ji.

Pasak R. Stonkutės, po ilgų derybų susitarimo nebuvo pasiekta. „Čia derybų stadija, sėdėjome, labai ilgai kalbėjomės, dėliojome, derinome požiūrio taškus: ties kai kuo požiūriai sutampa, ties kai kuo nesutampa. R. Karbauskis yra labai kietas derybininkas, ir kai jis laikosi savo pozicijos, tai laikosi. Mes nesusitarėme, nes ties kai kuriais taškais tiesiog skirtingai matome situaciją, o kai partija yra valdančioji, su jais yra sudėtinga dirbti, yra labai daug reikalų, yra lengviau dirbti su opozicine partija, nes ten gali daugiau veiksmų atlikti iš viešųjų ryšių pusės“, - aiškino R. Stonkutė.

Ar skaidrios skaidrumo mokančios agentūros?

Jei agentūra „PR Service“ tikrai dirbtų su LVŽS, R. Karbauskiu ar G. Kildišiene, ji privalėtų tai skelbti viešai – taip nurodo Ryšių su visuomene agentūrų asociacijos veiklos standartas. Jame rašoma, kad standarto ženklas „Skaidri agentūra“ yra suteikiamas informaciją apie savo klientus viešai skelbiančiai ir interesų konflikto vengiančiai agentūrai. Asociacijai šiuo metu vadovauja ta pati R. Stonkutė.

„PR Service“ klientų sąraše nė vieno iš jų nėra, tačiau viešųjų ryšių ekspertai svarsto, kad tai nieko neįrodo, nes apeiti oficialioms sutartims yra daug būdų. Kaip svarstė savo pavardės nenorėjęs viešai atskleisti ekspertas (redakcijai ji žinoma), galimi keli variantai, pavyzdžiui, atsiskaitant per R. Karbauskiui priklausančias ar nuo jo įtakos smarkiai priklausančias įmones, ar sutariant, kad bus sudarytos sąlygos užsidirbti valstybinėse įstaigose. Už tai esą gali būti prašoma pagalbos tiek kuriant G. Kildišienės knygos kampaniją, tiek pradedant ją ruošti kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose.

Kitas viešųjų ryšių ekspertas įžvelgė ir kitas galimas priežastis: „Kodėl agentūra nesako dirbanti su R. Karbauskiu? Pirmas dalykas - statusas, kad agentūros pagrindinis akcininkas tuo pačiu metu dirba ir patarėju Kultūros ministerijoje, visus moko kaip dirbti, ir tuo pat metu ima pinigus iš Karbauskio, tokia situacija yra ant interesų konflikto ribos. Be to, yra viešinimų konkursų klausimai, šiuo metu gal jie nesisprendžia, bet gal spręsis vėliau. Trečias dalykas, jie turi ir kitų klientų, ir eiti į agentūrą, kuri tapo Gretos ir Karbauskio meilės lizdeliu, irgi gali nesinorėti".

Tarp viešųjų ryšių atstovų diskutuojama, kad tokios situacijos kelia klausimus ir apie RSVA, kuri turėtų ieškoti būdų kaip reglamentuoti politinius užsakymus. „Iš agentūros pusės sakyti, kad mes ne prie ko, nesusitariame, kai visi supranta, kad tu dirbi, profesinės etikos prasme yra keista, tuo labiau, kai agentūrai vadovauja RSVA pirmininkė", - svarstė viešųjų ryšių ekspertas. Jo nuomone, darbas su politiniais klientais turėtų būti aiškiau reglamentuotas, kad niekam nebekiltų nereikalingų klausimų. Tuomet būtų aiškiau ir agentūroms, ir politikams, su kuriais dirbti dabar daugelis didžiųjų agentūrų vengia.

R. Stonkutė kalbas, kad agentūra jau dirba su R. Karbauskiu, griežtai neigia ir pabrėžia, kad nė su viena iš R. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ ar jokiomis kitomis jam priklausančiomis įmonėmis niekada nėra dirbusi, o ir su valstybinėmis institucijomis jų darbų apimtys yra labai menkos. „Turime vieną valstybinį klientą, pavojingų atliekų deginimo įmonę „Toksika“, su kuria sutartis sudaryta prieš keletą metų, o iš Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos turėjome vienkartinį užsakymą ir tik parašėme kelis pranešimus žiniasklaidai“, - teigė ji.

Kas sukirs rankomis?

Tad kas galiausiai bus tie, kurie dirbs su LVŽS komunikacija? R. Karbauskis sako po šios istorijos nebeįsivaizduojantis galimybės dirbti su „PR Service“. „Dar neaišku, su kuo dirbsime, susitikome, šnekėjomės, bet po tokio spaudimo nežinau, ar bus įmanoma dirbti su ta kompanija, čia reikia labai drąsios kompanijos. Mes turėsime tam lėšų tik spalio-lapkričio mėnesį, kad sudarytume sutartį viešiesiems ryšiams, nes kaip partija mes turime skolų, o kaip frakcija tam išvis neturime jokių resursų“, - komentavo jis.

R. Karbauskis pridūrė, kad galbūt jie nuspręs dirbti net ne viena, o su keliomis agentūromis. „Nežinau, ar užteks vienos, mes žinome, kad tai didžiausia problema, kai neteisingai viešinama, arba iš viso neišviešinama tai, ką darome. Mes per tuos darbus esame tą sritį apleidę“, - kalbėjo jis.

M360


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją