Kūrybiškumas, kūryba, kūrybingas, kūrybiškiausias, kūrybablabla... Savo darbe šias sąvokas girdime dažniau nei bet kuriuos kitus žodžius. Genialių idėjų generavimas, mažiau šabloniškumo, daugiau ground-breaking sprendimų... O ką daryti, jei smegenys neturi funkcijos kasdien pasipildyti naujomis idėjomis ir visi pasaulį keičiantys sumanymai jau išbarstyti?

Ne kiekvienas gimstame idėjų generatoriumi, tačiau kūrybiškumą įmanoma išugdyti – kaip ir bet kokį kitą talentą – įmaišant saujelę pastangų. Mane į šį kelią atvedė kūrybiškumą skatinančios knygos „Sukurk Kroodilą“ autorius, fantastų klubo „Dorado“ įkūrėjas ir Vilniaus universiteto lektorius Gediminas Beresnevičius, o jo pamokomis ir pratimais, nuo ko pradėti ugdyti savąjį kūrybiškumą, dalinuosi ir su jumis.

1. Leiskis į ekspediciją

Vien užduoties pavadinimas įkvepia nuotykiams, tiesa? Leiskimės į ekspediciją, visai kaip vaikystėje, ir pasisemkime nepatirtų pojūčių, kuriuos vėliau panaudosime kurdami!

Anot G. Beresnevičiaus, fantazijai svarbiausia sukauptos atminties bagažas, o saugykla pildoma dar veiksmingiau, jei įspūdžiai kaupiami sąmoningai tam nusiteikus. Beje, kaupti galima ne tik vaizdus, bet ir skonį, kvapą ar kitus pojūčius. Kviečiu į teatrą, seną biblioteką ar niekam nežinomą gatvelę Vilniaus pakraštyje – kas žino, po kuriuo akmeniu slepiasi raktas į genialią idėją?

Pasitikrink: užrašų knygelė, rašymo priemonė ir atviros akys – viską turi? Žygiuojam!

2. Įsiklausyk į svetimus pokalbius

Taip, taip... Nuo vaikystės esame mokomi, kaip nemandagu klausytis svetimų pokalbių. Tačiau pažvelk į tai kaip į įkvėpimą – paauglių pokalbiai prekybos centre, nuo kurių net ausys linksta; besiskirianti (o gal atvirkščiai – besiglėbesčiuojanti) porelė kavinukėje ar aukštu cholesteroliu besiskundžianti močiutė – įsivaizduok, kiek puikių istorijų iš girdėtų nuotrupų sukurtum!

3. Apribok vieną savo jutimų

Užsimerk. Aš rimtai, užsimerk ir paprašyk, kad šį įrašą tau kas nors perskaitytų – praradus vieną juslę, ypač regą, paaštrėja kiti pojūčiai. Priimk iššūkį ir užsirišęs akis susitvarkyk namus, pasigamink vakarienę (įgudusiems), išeik į gatvę užsikimšęs ausis ar apsimesk nebyliu. Anot G. Beresnevičiaus, apriboję pojūčius, įgauname naujų potyrių. Taaaaai... gal pavakarieniaukime tamsoje?

4. Rinkis atsitiktinius žodžius

Turi problemą, kurios niekaip negali išspręsti? Paimk knygą, žurnalą ar atostogų prašymą – bet ką, kas šiuo metu guli tau po ranka, užsimerk ir besk pirštu. Žodį, į kurį bakstelėjai, susiek su savo problema – ieškok asociacijų ir atrask pačių originaliausių sprendimo būdų!

5. Nustatyk deadline

Ir vis dėlto… Nors šią sąvoką dažnai prilyginame pasaulio pabaigai, G. Beresnevičius teigia, jog laiko limitas yra geriausias vaistas nuo atidėliojimo ir perfekcionizmo, ir netgi pataria dar labiau sutrumpinti deadline: „Kai nelieka laiko tobulinti tobulai tobula, tenka palikti beveik tobula.“

NETURIU LAIKO!

O ką daryti, jei laiko kūrybiškumui lavinti neturiu – juk sprendimo reikia čia ir dabar? G. Beresnevičius pataria naudoti proto įrankius: pridėti, atimti, apjungti, išskaidyti, padidinti, t. y. atlikti įvairius veiksmus su pasirinktu objektu, susijusiu su sprendžiama problema.

Pavyzdžiui, įsivaizduokime pomidorų padažo reklamą. Pasitelki banaliausią idėją ir ją įvairiai modifikuoji: kažkurį elementą didini iki nežmoniško dydžio ar padaugini tų elementų skaičių iki didelio, mažini, apverti aukštyn kojom (čia pats geriausias būdas pabėgti nuo šablono). Tadam!

PABANDOM?

Tai tik keletas pratimų, kuriuos gali padaryti, norėdamas pažadinti užsnūdusį kūrybiškumą. Jiems nereikia ypatingo pasirengimo ir strategijos – atliksi proto mankštą, atsipalaiduosi ir, tikiuosi, nupūsi dulkes nuo giliai tūnojusios TOS idėjos (ar net sukursi Kroodilą). Pabandom? 😊

M360
bigNow