Skaitmenizacija ir įvairūs reklamos matavimo įrankiai suteikia vis platesnes galimybes įvertinti reklamos efektyvumą. Nepaisant to į plačią vartotojų auditoriją orientuoti ir masinius renginius remiantys prekės ženklai vis dar nesutaria, kada rėmimą galima vadinti sėkmingu ir dažniau vadovaujasi vadovo emocija nei duomenimis. Sporto federacijų atstovai pasakoja, kad vykdydami įvairias integracines kampanijas, jie siekia sportu sudominti naujas auditorijas.

Svarbu ne tik atsiperkamumas

Sporto marketingas sparčiai auga nuo televizijos plėtros – 1939 m. pirmą kartą per televiziją transliuotas beisbolo mačas pritraukė milžinišką auditoriją ir pavertė atletus žvaigždėmis. Verslo konsultacijų ir audito bendrovė „PwC“ skaičiuoja, kad vien JAV sporto rinka šiemet bus verta 71,5 mlrd. dolerių, iš jų daugiau nei 17 milijardų bus gaunama iš rėmimo. Įvairių sporto šakų varžybų transliacijos tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, pasiekia didžiąją populiacijos dalį, todėl yra svarbios į plačią vartotojų auditoriją orientuotiems prekės ženklams.

Lietuvos futbolo federaciją, Lietuvos krepšinio lygą, Lietuvos krepšinio federaciją ir kitas sporto organizacijas remiančios lažybų bendrovės „Betsafe“ prekės ženklo vadovas Lietuvoje Andrius Lapienis aiškina, kad didelę įtaką rėmimui turi noras prisidėti prie įvairių sporto šakų tobulėjimo.

Andrius Lapienis
Andrius Lapienis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Pernai „Tonybet“ tapus „Betsafe“ pratęsėme šešerius metus trukusį bendradarbiavimą su Lietuvos krepšinio rinktine, taip pat tapome didžiausia Lietuvos futbolo rinktinės rėmėja. Mūsų auditorijai svarbus Lietuvos sporto lygis, todėl prisidėdami prie rinktinių gerovės stipriname savo santykį su aistringais lietuviais. „Betsafe“ teikia paslaugas klientams iš daugiau nei 100 šalių visuose žemynuose ir prisideda prie vietos sporto vystymo. Lietuvoje renkamės sporto šakas artimiausias lietuviams bei prisidedame prie naujų sportų augimo – pernai reikšmingai prisidėjome prie Lietuvos „Wake“ čempionato surengimo“, – pasakoja A. Lapienis.

Jis priduria, kad sportininkai labai dažnai yra ne tik puikūs atletai, bet ir noriai dalyvauja įvairiose pramoginėse veiklose bei supranta, kad jų asmenybės pritraukia daug fanų.

„Vis dar vyrauja stereotipas, kad sportininkai sugeba tik mėtyti į krepšį ar greitai bėgti – tai netiesa ir mes šį mitą neigiame. Kartu nenorime būti tik vienas iš daugybės prekės ženklų sienelėje matomoje už stalo spaudos konferencijų salėje, todėl integruojame sportininkus į įvairias veiklas, kurios įdomios fanams ir kartu atskleidžia kitą sportininkų pusę“, – atvirauja „Betsafe“ Prekės ženklo vadovas.

Federacijos bendradarbiauja noriai

Lietuvos krepšinio federacijos komunikacijos vadovas Vaidotas Zajarskas pasakoja, kad idėjų kampanijoms semiasi iš gilias reklamos šaknis turinčios JAV.

Vaidotas Zajarskas
Vaidotas Zajarskas
© DELFI / Tomas Vinickas

„2017 m. teko stebėti Naujajame Orleane vykusią NBA Žvaigždžių dieną. Vienas dėjimų konkurso favoritų – Aaronas Gordonas turėjo įdėti kamuolį į krepšį išmetamą iš drono. Be abejo šis dronas buvo paženklintas „HP“ logotipu. Nenustebčiau jei ir pats dėjimas buvo sugalvotas pagal produktą iš pirmo žvilgsnio mažai derantį su krepšiniu“, – sako V. Zajarskas.

Jam antrina ir Lietuvos futbolo federacijos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Edgaras Stankevičius. Anot jo, tiek futbolas, tiek krepšinis Lietuvoje yra populiarus tarp visų demografinių grupių, todėl gali būti aktualus bet kuriai prekių ar paslaugų kategorijai.

„Sportininkai supranta, kad algą jiems moka sirgalių dėmesys, todėl yra suinteresuoti išnaudoti savo viešumą kaip galima plačiau. Vis daugiau dėmesio skiriame tam, kad žiūrovai galėtų pamatyti ne tik varžybas, bet ir pasiruošimą joms, įprastai televizijos kamerai nematomus aspektus, kaip trenerio kalba prieš rungtynes ar priežastis dėl kurių buvo atliktas vienas ar kitas keitimas“, – kalba E. Stankevičius ir priduria, kad LFF gerosios praktikos semiasi iš kitų pasaulio federacijų, inovatyviausius sprendimus adaptuodami savo rinkoje.

Integracijos padeda pritraukti naujas auditorijas

Garsūs sporto klubai ar gausiai lankomi renginiai pritraukia dešimtis rėmėjų. Įprastai partneriams yra siūlomas standartinis rėmėjo paketas, kurį sudaro logotipo integracija, o didesniesiems dar pasiūlomas kelių minučių trukmės reklaminis renginys pertraukos metu. Pasak „Betsafe“ prekės ženklo vadovo, bendrovė stengiasi atrasti unikalias bendradarbiavimo su žvaigždėmis formas. Lengviau tai leidžia padaryti ir maža Lietuvos rinka.

„Betsafe“ remia tokius gigantus kaip „Manchester City“, Conorą McGregorą – bendradarbiavimo su jais patirtį pritaikome ir Lietuvoje. Dirbame tik su savo sričių lyderiais bei visada kuriame išskirtinį santykį – taip galime sukurti unikalų turinį vartotojams, o žvaigždės atsidėkoja atskleisdamos naujus savo veidus. Lietuvoje tai galime padaryti dar kokybiškiau, nes maža rinka leidžia kurti artimesnį santykį“, – sako A. Lapienis.

LKF komunikacijos vadovas V. Zajarskas pasakoja, kad 2017 m. vasarą Lietuvos krepšinio ir futbolo federacijos bei „Betsafe“ vykdė bendrą projektą, surengdamos draugiškas varžybas tarp Lietuvos vyrų krepšinio ir futbolo rinktinių. Projekto metu rinktinės žaidė futbolą ir krepšinį, vykdė įvairias rungtis.

„Pakvietėme sportininkus išeiti iš komforto zonos ir pasivaržyti prieš kitos sporto šakos profesionalus. Susidomėjimas renginiu buvo milžiniškas, o sportininkai turėjo galimybę atsipalaiduoti tarp sekinančių treniruočių. Vėliau su „Betsafe“ surengėme pokerio turnyrą, kuriame dalyvavo tiek vyrų krepšinio treneris Dainius Adomaitis, tiek komandos lyderiai – vėliau krepšininkai teigė, kad tai prisidėjo prie komandos stiprėjimo, nes galėjo geriau pažinti vieni kitus. Su rėmėjais dirbame daugelį metų – tokius įvertinimus išgirstame retai, o teigiamas krepšininkų požiūris atsispindėjo ir kokybiškame turinyje“, – baigia V. Zajarskas.

M360