„Norėčiau prabrėžti, kad skirtinga kainodara nėra tik Kovo 8 dienos problema, nevienoda kaina dėl lyties taikoma visus metus ir skirtingose srityse“, – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos (LGKT) atstovė Izabelė Švaraitė. Vis dėlto šiemet Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga Tarnyba sulaukė skundų dėl nuolaidų moterims – šiuo metu vykdomas tyrimas dėl galimos vyrų diskriminacijos.

Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga LGKT vėl sulaukė nusiskundimų dėl tik moterims taikomų nuolaidų. Kaip pasakoja LGKT atstovė ryšiams su visuomene I. Švaraitė, tokių situacijų būna kiekvienais metais.

„Socialinio tinklo „Facebook“ vartotojas Kovo 8-ąją LGKT paskyrą pažymėjo po vieno sušių restorano paskelbta akcija. Buvo sakoma, kad moterys, pirkdamos specialų maisto rinkinį, nemokamai gaus ledų. Taip pat sulaukėme žinutės dėl specialaus klinikos pasiūlymo moterims – iki kovo vidurio klinikinių tyrimų programa turi specialią kainą, tačiau diskriminacija čia neįžvelgtina, kadangi išvardyti tokie tyrimai, kurie vyrams tiesiog nėra atliekami, pavyzdžiui, gimdos kaklelio tyrimas (negalima atlikti lyčių palyginimo).

Be to, sulaukėme skundo dėl nemokamo įėjimo į klubą, bei paklausimo, ar pateisintume nuolaidas kursams ir kitokioms paslaugoms“, – pasakoja atstovė.

Nors šiemet pažeidimai dar nenustatyti, jau yra atliekamas vienas tyrimas. Pasak I. Švaraitės, kai kurie prekybininkai atkreipė dėmesį į LGKT pastabas.

„Būtent pažymėjimo socialiniame tinkle atveju – paaiškinome, kodėl nuolaidos ir lengvatos yra neteisėtos. Restorano administracija iš karto pasitaisė, paskelbė, kad ledais vaišins visus, įsigijusius proginį rinkinį. Pradėjome vieną tyrimą dėl galimos vyrų diskriminacijos, kai moterys nemokamai įleidžiamos į klubą. Ar bus nustatytas pažeidimas, žinosime tik atlikę visas procedūras“, – tikina LGKT atstovė.

Kartais lengvatos taikomos dėl nežinojimo

Pasak jos, LGKT, gavusi informaciją ar ją pastebėjusi, kreipiasi į paslaugų teikėjus ir paaiškina, kokie įstatymai ir kodėl draudžia lengvatas bei privilegijas dėl lyties: „Žmonės dažnai nepagrįstas lengvatas taiko dėl nežinojimo, geranoriškai ištaiso klaidas. Prekybininkams piktybiškai nepataisius kainodaros, gavusi gyventojų skundą ar paklausimą, kuriame pateikiama informacija apie galima pažeidimą, lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė pradeda tyrimą dėl galimo lygių galimybių pažeidimo.“

LGKT vykdo sąmoningumo didinimo kampaniją „Kaina neturi lyties“, tad pagrindinis tikslas – šviesti paslaugų teikėjus, o ne juos bausti.

Šiais metais, LGKT duomenimis, žmonės neteisėtomis nuolaidomis Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga susidomėjo anksčiau, nes prekybininkai akcijas skelbia (ar ketina skelbti) prieš kelias dienas. Pavyzdžiui, šiemet informacija dėl klinikinių tyrimų buvo atsiųsta po Kovo 8-osios.

„Norėčiau prabrėžti, kad skirtinga kainodara nėra tik Kovo 8 dienos problema, nevienoda kaina dėl lyties taikoma visus metus ir skirtingose srityse. Pavyzdžiui, 2018 m. lygių galimybių kontrolierė A. Skardžiuvienė priėmė 16 sprendimų dėl diskriminuojančios kainodaros (iš jų 6 tyrimai buvo nutraukti pažeidėjams sutikus kainas nustatyti teisingai).

Ji kreipėsi į keletą kirpyklų bei grožio salonų administracijų siūlydama panaikinti kainų skirstymą pagal lytį, taip pat įspėjo naktinio klubo vadovą dėl nemokamo įėjimo tik moterims bei merginoms. Neteisėtomis nuolaidomis pasižymėjo ir autoserviso, plovyklos bei sporto paslaugų teikėjai“, – aiškina LGKT atstovė ryšiams su visuomene I. Švaraitė.

Šiemet kreipėsi ir moterys, ir vyrai

Kovo 15 dieną LGKT Seimui pateiks metinę veiklos ataskaitą, kurios duomenys rodo pareiškėjų, skundų ir paklausimų dinamiką praėjusiais metais. Anot I. Švaraitės, 2017 m. beveik pusė pareiškėjų, besikreipusių į LGKT, buvo moterys (48 proc.), vyrai sudarė trečdalį (35 proc.), juridiniai asmenys – 11, anonimai – 6 proc.

„Jei pažvelgtume į šių metų užklausas dėl Kovo 8-osios nuolaidų, tendencijos išskirti negalėtume, kadangi kreipėsi ir moteris, ir vyras, vienas skundas pateiktas anonimiškai, socialiniame tinkle „Facebook“ mus pažymėjo kita organizacija“, – situaciją aptaria ji.

Tiesa, nereikėtų suklysti – ne kiekviena nuolaida, paskelbta Kovo 8-ąją, turi būti apskųsta LGKT. Atstovė rekomenduoja vadovautis įstatymais.

„Pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių bei Lygių galimybių įstatymus, prekių gamintojai, pardavėjai ir paslaugų teikėjai kainų negali nustatyti atsižvelgdami į kliento lytį. Ši nuostata taikoma tiek vienadienėms akcijoms, tiek nuolatinei kainodarai“, – sako I. Švaraitė.

Anot jos, pasitaiko ir išimtinų atvejų: „Pagal minėtus įstatymus, prekių pardavimą ar paslaugos teikimą vien arba visų pirma tik vienos lyties asmenims yra pateisinamas tik vienu atveju. Šis veiksmas turi turėti teisėtą tikslą, o jo privalu siekti tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. Tikslo teisėtumas ir priemonių tinkamumas nustatomas individualiai, teisininkai įvertina ir pasveria visas aplinkybes. Pavyzdžiui, šiemet nustatyta, kad nemokami kvietimai moterims į technologijų ir inovacijų festivalį LOGIN prieštaravo įstatymui, bet programa „Women Go Tech“ lygybės principų nepažeidė.“

LGKT, bandydama nustatyti diskriminacijos faktą, lygina dvi grupes – jei prekę gali įsigyti abiejų lyčių asmenys, diskriminacijos nebus. „Pavyzdžiui, nuolaidos moteriškiems ar vyriškiems drabužiams nebus pažeidimas, kol ir vienus, ir kitus klientai galės įsigyti nevaržomai“, – priduria LGKT atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė.

Jei kyla abejonių, LGKT kviečia kreiptis per socialinius tinklus, telefonu, paštu, užpildžius e-skundo ar e-paklausimo formas.

M360