Iš 7 milijardų pasaulio žmonių beveik du trečdaliai naudojasi socialiniais tinklais. Šie skaičiai reiškia nesuskaičiuojamą kiekį socialinėje erdvėje publikuojamų nuotraukų, įrašų ir skirtingų reakcijų į jas. Daugiau nei pusė žmonių nuo 18 iki 34 metų vos prabudę tikrina „Facebook“, tikėtina, tą patį daro ir eidami miegoti. Jei diena pradedama ir baigiama taip pat, galbūt socialiniai tinklai jau tapo priklausomybe? Pažiūrėkime, kas nutiktų jų atsisakius bent 24 valandoms.

Pirmieji požymiai – nerimas ir nuobodulys

Internete sparčiai populiarėja bandymai išgyventi dieną, savaitę ar mėnesį be socialinių tinklų. Šių iššūkių priežastys įvairios – vieni atlieka jiems paskirtus projektus, kiti tai daro dėl sportinio intereso, o treti tiesiog ieško ramybės. Visus, bandančius įveikti šį iššūkį, iš pradžių apima vienas jausmas – beprotiškas nuobodulys. Tuomet dažnai kyla nevaldomas noras išsitraukti telefoną ir pirštu besti ten, kur anksčiau buvo „Facebook“ programėlė. Vos dieną prie šio tinklo neprisijungę žmonės sako, kad dažnai jaučia nerimą, lyg būtų praleidę ką nors svarbaus.

Nesinaudojant socialiniais tinklais atsiranda poreikis daugiau bendrauti, o kiekvieną laisvą minutę išnaudoti naudingoms veikloms, pavyzdžiui, skaityti ar pasivaikščioti. Atsisakę socialinių tinklų vienbalsiai tvirtina, kad tuo metu kasdienes veiklas atliko kokybiškiau, tapo produktyvesni ir ėmė labiau rūpintis savimi. Pavyzdžiui, jei anksčiau pusryčiams būdavo skubiai suvalgomas skrebutis su uogiene, nes žmogus neatitraukdavo akių nuo ekrano, dabar jis turi laiko ir noro pasigaminti puikiausią omletą ir neskubėdamas papusryčiauti.

Bendravimo problemos realybėje

Ką veikia buvęs bendraklasis užsienyje? Kaip sekėsi draugės kelionė Kretoje? Galbūt jau reikia įkelti į „Facebook“ nuotraukų iš praėjusio gimtadienio? Tokios mintys sukasi daugelio žmonių galvoje ir tai nenuostabu, nes socialiniai tinklai suteikia galimybę apie kitus sužinoti vis daugiau. Kartu jie patenkina žmogaus poreikį bendrauti, sulaukti dėmesio ir pranešti svarbias žinias.

Vis dėlto egzistuoja riba tarp įprasto ir jau nuo socialinių tinklų priklausomo vartotojo. Psichologų teigimu, negalėdami prisijungti prie savo paskyrų priklausomi asmenys jaučia fizinį ir psichologinį nepatogumą – nuolat nori tikrinti, kas juose vyksta, o prisijungę praleidžia gerokai daugiau laiko nei užtektų tiesiog patikrinti naujienas. Jei jaučiate, kad tapo sunkiau bendrauti realybėje net ir atsisakius socialinių tinklų vienai parai, verta susimąstyti apie ilgesnį periodą.

Verslui atsijungti lengviau

Atsisakius socialinių tinklų asmeniniame gyvenime, dar ilgai gali būti jaučiamas jų trūkumas ir tam tikras tuštumos jausmas, tačiau profesinėje srityje prireikus galima itin neskausmingai sumažinti kasdienį naudojimąsi.

Gali pasirodyti, kad įmonėms, kurios savo pardavimus tiesiogiai sieja su matomumu „Facebook“ ar „Instagram“, diena be socialinių tinklų lygi dienai be pelno, tačiau taip tikrai nėra. „Facebook“ suteikia galimybę suplanuoti įrašus keliems mėnesiams į priekį – galima nustatyti tikslų jų pasirodymo laiką ir netgi iš anksto nupirkti reklamą.

Nors dėl „Facebook“ įmonės gali būti ramios, teks gerokai pasukti galvą, norint bent trumpam atsiriboti nuo „Instagram“. Šiame tinkle verslo paskyra neleidžia iš anksto planuoti įrašų – juk net pats pavadinimas sufleruoja, kad nuotraukos turi būti padarytos čia ir dabar, todėl automatiškai publikuoti įrašus įmanoma tik naudojant išorines programėles. Kita vertus, paskelbti nuotrauką „Instagram“ netrunka – iš anksto suplanavus įrašą, pakoregavus nuotraukas, tekstą ir sugalvojus norimas grotažymes, viską galima atlikti vos per minutę. Taip pat, jei turinį keliate kaip „Instagram Stories“, jis galioja visą parą – įkėlę popiet, iki kitos dienos popietės būsite ramūs ir galėsite laiką skirti kitoms veikloms.

Praleidžiame penkerius gyvenimo metus

Socialinių tinklų pasaulyje ilgą laiką karaliauja „Facebook“, turintis daugiau nei 2 mlrd. vartotojų. Nuo savo vyresnio brolio neatsilieka ir „Messenger“, kuria naudojasi kiek daugiau nei 1 mlrd. žmonių. Jei prie šių skaičių pridėsime pusę milijardo aktyvių „Instagram“ vartotojų, 100 mln. „Twitter“ čiulbėtojų ir 5 mlrd. per dieną peržiūrimų „Youtube“ vaizdo įrašų, pamatysime, koks aktyvus yra socialinių tinklų gyvenimas.

Jei per dieną „Facebook“ praleidžiate bent pusvalandį, tai per visą gyvenimą jam skiriate daugiau nei pusantrų metų. Statistikos duomenimis, bendras laikas, praleidžiamas socialiniuose tinkluose, sudaro apie penkerius gyvenimo metus. Per tiek laiko galima išmokti užsienio kalbą, pabaigti universitetą, įgyti programavimo pagrindų ar kitų naudingų įgūdžių.

Atsisakę socialinių tinklų pasaulį pradedame jausti tiesiogiai, o ne per išmaniojo telefono ar kompiuterio ekraną, todėl kyla vienintelis klausimas – ar jau esame tam pasiruošę?

M360
bigNow