Siūlymas padaryti išimtį dėl alkoholio reklamos užsienio žurnaluose papiktino lietuviškos spaudos atstovus, nes taip, jų manymu, būtų diskriminuojamas lietuviškas verslas ir sudaromos prielaidos apeiti įstatymus.

Perspėja apie būsimas pasekmes

Praėjusių metų pabaigoje, artėjant alkoholio reklamos draudimo įsigaliojimui, užsienietiškų žurnalų skaitytojai Lietuvoje juos gavo su užklijuotais lipdukais reklamomis arba net išplėšytais puslapiais. Kilus skandalui grupė konservatorių Seimui pateikė pasiūlymą svarstyti įstatymo pataisas, kurios leistų užsienietiškiems žurnalams, leidžiamiems Lietuvoje, pritaikyti išimtį, kaip esą daroma kitose Europos Sąjungos šalyse, kuriose galioja alkoholio reklamos ribojimai.

Ar pasiūlymas bus priimtas, paaiškės kovo viduryje, kai Seimas balsuos susirinkęs pavasario sesijoje. Užsienietiškus leidinius platinančios bendrovės „Press Express“ vadovas Vigintas Bartaševičius laukia teigiamo sprendimo: dabar bendrovė veikia taip, lyg įstatymo pataisos būtų priimtos, nes po sujudimo visuomenėje buvo viešai paskelbta, kad kol kas už alkoholio reklamą užsienio leidiniuose baudžiama nebus. Tuo tarpu lietuviškos spaudos atstovai perspėja apie galimas tokių pataisų pasekmes: jų nuomone, jos diskriminuos lietuvišką verslą ir gundys jo atstovus ieškoti įstatymo spragų.

„Man keista, kodėl turėtume išskirti užsienio žurnalus, kurių Lietuvoje realiai parduodama labai mažai, leisti juos laikyti parduotuvių lentynose su alkoholio reklama ir taip diskriminuoti lietuvių leidėjus. Be to,kam reikia daryti įstatyme išlygą, kur mus visus gundys ieškoti įstatymo spragų ir būdų jomis pasinaudoti“, – stebėjosi bendrovės „Media Bitės“, leidžiančios žurnalus „Žmonės“, „Laima“, „Ji“ ir kitus, vadovas Tomas Balžekas.

Bendrovės „Savaitė“ pardavimų ir rinkodaros vadovas Kęstutis Bulka sako, kad jų pozicija paprasta: įstatymas visiems turi būti taikomas vienodai. „Mes nesame nusistatę prieš patį įstatymą, bet padarant išimtis siauroms interesų grupėms būtų pažeidžiamas esminis konkuravimo principas ir nežinau, ar tai būtų protingas sprendimas. Juk jei Lietuvoje uždraustume naudoti kurį nors ingredientą maisto ar ne maisto produktuose dėl jo abejotino poveikio sveikatai, ar būtų normalu, jei nacionaliniams gamintojams tai uždraustume, o tarptautiniai, globalūs gamintojai į rinką jo galėtų įvežti kiek nori?“, – analogiją siūlė jis.

K. Bulka spėjo, kad priėmus įstatymo pataisas, netruktų norinčių tuo pasinaudoti ir Lietuvos leidėjų.
„Taikomis išimtys kartais gali būti geros ir naudingos, bet iš esmės jos atstovauja siaurai interesų grupei . Dažniausiai tai yra spragos, kurios tiesiog leidžia vietiniams verslams pagalvoti, kaip apeiti įstatymus. Tas pats ir čia: kodėl Lietuvos leidėjams neturėtų kilti pagunda išsikelti į Latviją, ar kokią kitą kaimyninę šalį ir taip apeidinėti įstatymus?“, – kėlė klausimą jis, pridurdamas, kad kai kurie lietuviški leidiniai irgi yra leidžiami labai mažais tiražais, tad tai yra nepakankamas argumentas sudaryti išskirtines sąlygas užsienio spaudai.

Siūlo palikti tik prenumaratą

Ar tai reiškia, kad užsienio leidinių Lietuvoje turėtų visai nelikti? T. Balžekas sakė, kad paprastas sprendimas būtų palikti tik užsienio leidinių prenumeratą. Tuomet parduotuvėse nebūtų jokių žurnalų su alkoholio reklama, o užsienio žurnalų skaitytojai galėtų juos gauti tokius pačius kaip ir bet kurioje kitoje rinkoje. „Kodėl mes turime ginti užsienio leidėjų žurnalus, o ne savo? Alkoholio reklamos draudimas atima labai daug pinigų, kurių tu niekaip nekompensuosi, tad tokios išimtys yra nesąžiningos. O dėl prenumeratos, jei tikrai myli, pavyzdžiui, „The Economist“, jį ir prenumeruosi – aš taip ir darau, kaip, manau, dauguma lojalių leidinių skaitytojų. O atsitiktinių skaitytojų, susigundžiusių nusipirkti juos pamačius parduotuvių lentynoje, užsienio žurnalai turi labai nedaug, todėl nemanau, kad reikia dėl kelių leidinių priimti lietuvių leidėjus diskriminuojantį įstatymą“, – komentavo jis.

V. Bartaševičius priminė, kad išimtys užsienio spaudai yra taikomos visoje Europos Sąjungoje, kur alkoholio reklama yra ribojama. „Aš turbūt negalėčiau sakyti, kad jie (pasisakantys prieš įstatymo pataisą leidėjai – red. pastaba) šneka nesąmones, nes mes irgi platiname lietuviškus leidinius, bet šita išimtis užsienio leidiniams yra taikoma visoje Europoje ir niekas apie jokią diskriminaciją nekalba. Mes kalbame apie tokius kiekius, kurie su lietuviškais leidiniais nepalyginami. O dėl prenumeratos, tegul jų leidinius tiesiogiai prenumeruoja: jie patys puikiai žino, kiek tų prenumeratorių yra ir kaip viskas vyksta. Čia toks šnekėjimas dėl šnekėjimo, nes jie, aišku, norėtų, kad ir jiems būtų leista tai daryti. Mūsų verslas yra platinti leidinius, mes norime veikti pagal įstatymus ir tiek – negaliu palaikyti nė vienos pusės“, – kalbėjo jis.

Nori vadovautis Europos praktika

Vienas iš pataisas pasiūliusių Seimo narių Mykolas Majauskas pabrėžė manantis, kad šioje situacijoje reikia vadovautis europietiška praktika. „Jei Europos Sąjungos šalyse, kur yra draudžiama alkoholio reklama spaudoje, bet yra taikomos išimtys užsienio leidiniams, kurie nėra skirti konkrečiai tai rinkai, tuomet tokios išimties taikymas kitose Europos Sąjungos šalyse galėtų būti tai, ko galėtume pasimokyti ir pritaikyti Lietuvoje“, – komentavo jis.

Jo manymu, priimtos įstatymo pataisos didelės įtakos lietuviškų žurnalų leidėjams nepadarytų. „Reikia įsivaizduoti, kad nėra tų užsienio žurnalų tiek daug ir nėra taip, kad juose būtų reklamuojamas tas alkoholis, kuris yra dažniausiai perkamas čia, Lietuvoje. Jeigu „National Geographic“ leidinyje reklamuojamas koks nors prabangus konjakas, kuris galbūt yra skirtas Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ar Vokietijos rinkai, tai to įtaka Lietuvoje, matyt, būtų minimali. Taip pat reikia suprasti, kad skaitančiųjų ratas, matyt, irgi nėra ypatingai didelis, kurie skaito tuos žurnalus. Bet jei tie užsienio žurnalai liktų visai neprieinami arba plėšomi, visos Europos kontekste tikrai atrodytume labai skurdžiai“, – sakė M. Majauskas.

M360


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją