„Džiaugiamės, kad Kultūros komitete pritarta Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) siūlymams ir pagal juos siūloma patikslinti ministerijos projektą, kad komentarų šalinimas iš socialinių tinklų nebūtų žiniasklaidos pareiga, o tai daryti turėtų socialinių tinklų valdytojai ir apie pašalinimą autoriams pranešti turėtų būtent jie. Patikslinta ir tai, kad ginčus galima spręsti ikiteismine ginčų nagrinėjimo tvarka, o ne iškart kreiptis į teismą. Artimiausiu metu šis klausimas turėtų būti svarstomas ir pagrindiniame Ekonomikos komitete, kuris ir priims galutinį sprendimą, kokie konkretūs siūlymai keliaus į Seimo plenarinių posėdžių salę priėmimui“, - sako IŽA pirmininkė Lina Bušinskaitė.

Anot jos, neleistini komentarai naujienų portalų paskyrose socialiniuose tinkluose gali būti parašyti net ne skaitytojų kaip reakcija į skelbiamą turinį, o tai gali būti specialių virusinių rinkodaros kampanijų dalis, „botai“ ar paskleisti kitais virusinės rinkodaros įrankiais, kuriuos sudėtinga valdyti, sekti ir kontroliuoti, ypač šalinti.

„Džiaugiamės labai konstruktyvia diskusija Kultūros komitete, kurios metu gimė konkretūs pasiūlymai, kaip tikslinti pirminį projektą, kad nenukentėtų šalies žiniasklaidos priemonės, turinčios paskyras pasauliniuose socialiniuose tinkluose. Jei būtų priimtas pirminis projektas, tai silpnintų Lietuvos žiniasklaidą, nes ji turėtų tarnauti pasaulinėms korporacijoms, valdančioms socialinių tinklų platformas, ir dar labiau stiprintų pasaulines milžines. Maža to, pirminis projektas dar labiau iškreiptų konkurenciją, kuri ir taip yra netolygi, nes pasaulinių kompanijų ir vietinės žiniasklaidos priemonių tiek administracinės, tiek finansinės galimybės prisiimti naujas pareigas yra labai skirtingos“, - sako L. Bušinskaitė.

Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis įsitikinęs, jog visuomet svarbu ieškoti kompromisų, ypač teisėkūroje, perkeliant Europos direktyvų ar reglamentų nuostatas į mūsų šalies teisę.

„Šis atvejis – vienas iš pavyzdžių. Lietuva neprivalo žodis žodin perkelti europinių teisės aktų, jei yra akivaizdu, kad tam tikros naujovės silpnintų Lietuvos žiniasklaidos sektorių, o stiprintų pasaulines kompanijas. Pirmiausia labai svarbu vertinti, ar tai nepakenks, nesusilpnins mūsų šalies poziciją. Nepriklausoma ir savarankiška žiniasklaida yra labai svarbi, tad turime ieškoti būdų, kaip ją stiprinti ir neapkrauti pertekliniais reikalavimais“, - sako V. Kernagis.

Primename, jog gruodžio mėnesį IŽA kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimas, Seimo Ekonomikos ir Kultūros komitetus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Vyriausybė prašydama stabdyti šias skubos tvarka parlamentui pateiktas priimti pataisas, kuriomis buvo siekiama nustatyti prievolę šalies žiniasklaidos priemonėms šalinti neleistino turinio komentarus iš pasaulinių socialinių tinklų, apie tai pranešti jų autoriams, o šie galėjo iškart kreiptis į teismą.