Šią savaitę Rusija paskelbė įtraukianti socialinius tinklus „Facebook“ ir „Instagram“ valdančią technologijų gigantę „Meta“ į savo „teroristinių ir ekstremistinių“ organizacijų sąrašą. Rusija dar nuo karo pradžios kaltina „Metą“ toleruojant „rusofobiją“ Rusijos karo Ukrainoje metu, nors jos valdomi socialiniai tinklai vartotojų, priešingai, yra kritikuojami dėl per didelių ribojimų skleidžiant informaciją apie Rusijos vykdomą terorą Ukrainoje.

„Meta“ visą laiką bando išlaviruoti ir neatskleisti savo pozicijos. Visgi, prieš porą savaičių kompanija paskelbė, kad pašalino du tarpusavyje nesusijusius melagingas naujienas ir propagandą skleidžiančius tinklus Kinijoje ir Rusijoje, kurie pažeidė jų kovos su koordinuotu neautentišku elgesiu politiką.

Skelbta, kad Rusijos sukurtas tinklas – didžiausias tokio pobūdžio tinklas, kuris buvo užfiksuotas nuo karo Ukrainoje pradžios: jis buvo išsiplėtęs per daugiau nei 60 svetainių, apsimetančių tikromis naujienų organizacijomis, žiniasklaidos priemonėmis. Jis pirmiausia buvo nukreiptas į Vokietiją, Prancūziją, Italiją, Ukrainą ir Jungtinę Karalystę ir per jį buvo skleidžiami melagingi naratyvai apie karą ir jo poveikį.

Melaginga informacija buvo platinama apsimetinėjant „Spiegel“, „The Guardian“, „Bild“ ir kitomis interneto svetainėmis. Jose buvo skelbiami straipsniai, kuriuose kritikuojama Ukraina ir ukrainiečių pabėgėliai, remiama Rusija ir teigiama, kad Vakarų sankcijos Rusijai sugrįš bumerangu. Šie straipsniai buvo skleidžiami per mokamą reklamą, taip pat per sukurtus originalius memus ir „YouTube“ vaizdo įrašus, platinami socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Instagram“, „Telegram“, „Twitter“, peticijų svetainėse „Change.org“ ir tt.

Viso tyrimo metu, kai buvo blokuojami šiam tinklui priklausantys domenai, buvo pastebėti bandymai iškart kurti naujas svetaines – „Meta“ skelbė, kad tai rodo atkaklias ir nuolatines investicijas į tokią veiklą internete. Daugiausiai melagingos informacijos per šį tinklą buvo skelbta anglų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, ispanų, rusų ir ukrainiečių kalbomis. Keletą kartų operacijos turinys buvo platinamas Rusijos ambasadų Europoje ir Azijoje „Facebook“ puslapiuose.

Iš Kinijos kilusi propagandą skleidžianti operacija buvo vykdoma keliose socialinės žiniasklaidos platformose ir buvo pirmoji, nukreipta į JAV vidaus politiką prieš 2022 m. vidurio kadencijos rinkimus ir Čekijos užsienio politiką Kinijos ir Ukrainos atžvilgiu.

M360