Šią savaitę viešojoje erdvėje pasirodė žinios apie ryšių su visuomene agentūrų veiklą, prieštaraujančią skaidrumo ir etikos reikalavimams.

Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino, kad Visagino atominė elektrinė be konkurso ir be papildomos viešinimo sutarties pirko paslaugas iš agentūros „Viešųjų ryšių partneriai“ (dabar „Fabula ir partneriai“). Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė, kad tokiu būdu sumokėjus daugiau kaip 905 tūkst. eurų, valstybei padaryta didelė žala.

Be to, teisėsaugai pateikta 15min.lt redakcijos informacija ištirti, ar agentūros „VIP communications“ užsakymu galimai nebuvo neteisėtu būdu renkama informacija apie privačius asmenis ir įmones. Be to, į šį informacijos rinkimo procesą buvo įtrauktas ir žiniasklaidoje dirbantis žurnalistas.

RSVA, remdamasi tarptautine ryšių su visuomene praktika bei įprastais etikos standartais, savo pranešime skelbiasi nepritarianti tokiai ydingai praktikai ir atsiribojanti nuo galimai nesąžiningo elgesio viešuosiuose pirkimuose bei galimo žurnalistų papirkinėjimo.

Kartu RSVA atkreipia dėmesį, kad komunikacijos agentūroms visame pasaulyje keliami aukšti veiklos skaidrumo standartai, vengiant interesų konflikto ir bet kokių įtarimų dėl neteisėtos veiklos ar galimų korupcinių santykių.

Lietuvos ryšių su visuomene agentūrų asociacija yra įdiegusi ryšių su visuomene veiklos standartą, pagal kurį savo narių reikalauja viešai skelbti savo klientus, pajamas, deklaruoti interesus ir laikytis skaidrumo principų.

RSVA mano, kad šių reikalavimų nesilaikančios agentūros daro žalą visai ryšių su visuomene rinkai, jos reputacijai, profesionalumui, klientų, ypač užsienio kapitalo įmonių, pasitikėjimui.

Į viešumą iškylančios tokios istorijos nesuderinamos su tarptautinių korporacijų taikomais standartais. RSVA atkreipia užsienio kapitalo įmonių dėmesį renkantis komunikacijos partnerius kruopščiai įvertinti jų reputaciją, atitikimą samdomiems tiekėjams taikomiems etikos standartams.

RSVA teigia, kad buvusios RSVA narės agentūros „VIP communications“ ir „Fabula“ iš asociacijos išstojo, rinkoje kilus klausimų dėl vykstančių telekomunikacijų bendrovių konkursų skaidrumo. Šių metų balandį iš RSVA pasitraukusi „Fabula“ aiškino tokį sprendimą priėmusi dėl to, kad agentūros veikla yra peržengusi ryšių su visuomene ar viešųjų ryšių sampratą.

M360