Apie šį sprendimą D. Pancerovas pranešė savo feisbuko paskyroje. „Palieku redakciją, nes kategoriškai nepritariu direktoriaus Ramūno Šaučikovo elgesiui, planams ir sprendimams. Rugsėjo pabaigoje netikėtai sužinojome apie būsimą bendrovės restruktūrizaciją, kurios vienas iš tikslų, kaip tai suprantu aš – negarbingai pašalinti vyriausiąjį redaktorių Raimundą Celencevičių ir dar kelis svarbius redaktorius. Tokie drastiški planai, mano žiniomis, iki paskutinės minutės buvo laikomi paslaptyje ne tik nuo mūsų, žurnalistų, bet ir nuo redaktorių, kuriuos bandoma pažeminti ir pašalinti.

Pasitikiu Raimundu ir kitais redaktoriais, per tuos metus galėjau įsitikinti tvirtu jų profesionalumu. Mano supratimu, tokio negarbingo elgesio su jais pagrindinė priežastis, tai direktoriaus siekis bendrovės viduje užčiaupti kritikus, kurie pastaruoju metu buvo nepatenkinti jo veikla ir rezultatais, ir į svarbią žurnalistinę poziciją pasistatyti sau lojalų asmenį“, – rašo jis.

Dovydas Pancerovas

„Jeigu bus įgyvendinta tokia restruktūrizacija, apie kokią buvo netikėtai pranešta, tai direktorius struktūriškai įtvirtins savo vadovavimą žurnalistų redakcijai. Mano supratimu, tai visiškai nesiderina su 15min kultūra ir akcininkų pažadais, duotais po panašių nesėkmingų eksperimentų. Mano nuomone, šiuo atveju bandoma ne tik nutildyti kritikus, bet ir apriboti žurnalistų nepriklausomybę – demokratinėse šalyse priimta, kad žiniasklaidos bendrovės vadovas negali kištis į redakcijos žurnalistų darbus, o tai, ką dabar bandoma padaryti 15min, mano supratimu, šį principą pažeistų.

Svarbu: šiuo metu bemaž visi 15min žurnalistai teisinėmis priemonėmis bando apginti savo nepriklausomumą. 15min yra viena svarbiausių Lietuvos redakcijų, todėl, mano supratimu, tai ir visuomenės reikalas“, – tęsia D. Pancerovas.

„Mudu su Birutė Davidonytė išeiname iš 15min protestuodami prieš nesąžiningą, negarbingą, neskaidrų 15min direktoriaus elgesį su mūsų kolegomis. Nebepasitikime šiuo direktoriumi ir manome, kad jis privalo trauktis iš užimamų pareigų“, – rašo žurnalistas, teigdamas, kad jie kol kas išeina į niekur.

Birute Davidonytė

R. Šaučikovas tokius žurnalistų sprendimus vadina emocijomis: „Tiesa, šiuo metu mes gyvename pokyčio ritmu. Diskutuojame su darbuotojais, bandome suderinti pozicijas, priimti konstruktyvius sprendimus ir bet kuris vadovas man paantrins – tai sudėtingas procesas, ypač kai įmonėje – ir daug nuomonių, ir daug ambicijų. Mūsų kolegos, deja, priėmė labai greitus sprendimus palikti įmonę, nepaisant to, kad 15min Tyrimų skyriuje jokie pokyčiai nėra numatyti. Tikiu, kad su Dovydu ir Birute mus dar ilgai sies bendri darbai – prieš gerą savaitę portalas 15min apskundė teismui cenzūros precedentą kuriantį VVTAT sprendimą dėl „Kabinetas 339“ reklamos. Na, o kaltinimus dėl žurnalistų laisvių ribojimo, redakcijos nepriklausomumo ar noro atleisti kolegas, aš traktuoju kaip emocijas.“

Kokie konkrečiai pokyčiai numatyti, R. Šaučikovas nenorėjo atskleisti, nes, pasak jo, su darbuotojais vis dar diskutuojama. Pasak jo, R. Celencevičius vis dar dirba ir jokių pokyčių, susijusių su žmonių atleidimais, neplanuojama.

Darbuotojai susibūrė į profesinę sąjungą

Siekdami ginti žiniasklaidos laisvę naujienų portalo „15min“ darbuotojai dar rugsėjo 25 dieną susibūrė į profesinę sąjungą „Nepriklausoma 15min redakcija“. Jai šiuo metu priklauso 47 kūrybiniai „15min“ darbuotojai – t. y. beveik 40 proc. visų įmonės darbuotojų, skelbiama sąjungos atstovų išplatintame pranešime.

„Profesinę sąjungą susikurti paskatino įmonės vadovo nenoras įsiklausyti į darbuotojų nuomonę planuojant radikalius redakcijos struktūros pokyčius. Nerimaujame, kad kyla grėsmė redakcijos nepriklausomumui, bet kartu sieksime apginti „15min“ vertybes“, – sako kūrybinius „15min“ darbuotojus vienijančios profesinės sąjungos pirmininkas, buvęs pirmasis „15min“ vyriausiasis redaktorius Žilvinas Pekarskas.

Profesinės sąjungos nariai palaiko patyrusius tyrimų žurnalistus Dovydą Pancerovą ir Birutę Davidonytę, kurie protestuodami prieš įmonės vadovo elgesį paliko „15min“.

„Dalis profesionalių žurnalistų jau išreiškė poziciją, kad taip pat bus priversti trauktis, jei neapgalvoti pokyčiai būtų įgyvendinti, – sakė Ž. Pekarskas. – Ketiname žiniasklaidos laisvę ir 15min dirbančių žurnalistų ir kitų kūrybinių darbuotojų nepriklausomumą ginti visomis teisinėmis priemonėmis, taip pat ir kalbėdamiesi su įmonės valdyba, į kurią jau kreipėmės“.

Be Ž. Pekarsko, profesinės sąjungos „Nepriklausoma 15min redakcija“ valdybai priklauso Verslo, Aktualijų ir Sporto skyrių redaktoriai Marius Jokūbaitis, Liepa Želnienė, Kęstas Rimkus ir teisėsaugos aktualijų žurnalistas Vytenis Miškinis. Profesinė sąjunga „Nepriklausoma 15min redakcija“ yra Lietuvos žurnalistų sąjungos struktūrinis padalinys.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius sako, kad socialiai atsakingose bendrovėse nuolatinis dialogas su darbuotojais – viena svarbiausių sėkmingos veiklos prielaidų.

„Akivaizdu, kad profesinė žurnalistų veikla yra saistoma ypatingų etinių ir profesinių įsipareigojimų. Todėl, norint užtikrinti šių aukštų standartų realų, o ne deklaratyvų įgyvendinimą, labai svarbus žurnalistų bendruomeniškumas ir solidarumas. O tinkamas savo teisių gynimas neįmanomas be profesinės sąjungos. Todėl labai džiaugiuosi, kad nepriklausoma 15min.lt redakcijos profesinė sąjunga žengė naują žingsnį šiuolaikinės Lietuvos žurnalistikos istorijoje ir tapo geru pavyzdžiu, jog profesinis solidarumas yra būtiniausia sąlyga užtikrinant nepriklausomą žurnalistiką ir socialiai atsakingą veikimą redakcijoje“, – sako LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius.

„15min“ generalinis direktorius Ramūnas Šaučikovas BNS sakė tikįs, kad profsąjunga padės megzti dialogą ir įgyvendinti pokyčius.

„Profsąjungos įkūrimą vertinu teigiamai, nes tikiu, kad ji atstovaus visiems įmonės darbuotojams ir padės megzti konstruktyvų dialogą viduje“, – teigė R. Šaučikovas.

„Bet kuri šiuolaikiška žiniasklaidos priemonė gyvena nuolatiniuose pokyčiuose ir profsąjunga gali atlikti svarbų vaidmenį juos sėkmingai įgyvendinant. „15min“ turi stiprią nepriklausomos žiniasklaidos reputaciją. Gerbiame darbuotojų teises, atsižvelgiame į jų nuomonę. Remsimės ir toliau šiomis vertybėmis bendrame darbe su profsąjunga“, – teigė R. Šaučikovas.

„15min“ priklauso žiniasklaidos grupei „Postimees Grupp“. Pastarosios vienintelė akcininkė yra Estijos investicinė bendrovė „UP Invest“. Didžiąją dalį „UP Invest“ akcijų valdo Estijos verslininkas Margusas Linnamae.