Faktų tikrintojai laiške išvardino keletą YouTube skelbtų video įrašų pavyzdžių iš skirtingų šalių, kurie realiame gyvenime padarė žalą, bet, nepaisant to, vadovaujantis dabartine kompanijos politika, liko nepastebėti. Faktų tikrintojų bendruomenės nuomone, tai yra tik keli iš daugybės įrodymų, kad dabartinė YouTube politika dėl kovos su dezinformacija yra nepakankama ir neveikia.

Faktų tikrintojai laiške taip pat pastebėjo, kad situacija yra dar blogesnė ne anglakalbėse šalyse, kur kovos su dezinformacija priemonės yra dar mažiau pritaikomos.

Faktų tikrintojų nuomone, neteisinga, kad YouTube stengiasi apsiriboti klausimu, ar video įrašai turėtų būti trinami, ar ne. Jie primena šiandien prieinamus įrodymus, kad efektyviau yra paskelbti papildomą patikrintą informaciją, o ne tiesiog ištrinti video. Toks sprendimas, pasak pasirašiusių organizacijų, išsaugotų žodžio laisvę, tuo pačiu sumažindamas riziką, kad bus padaryta žala žmonių gyvenimui, sveikatai, saugumui ir demokratiniams procesams.

Išplatintame laiške jie išreiškė norą bendradarbiauti su YouTube, kad pokyčiai iš tiesų būtų įgyvendinti ir kad Youtube taptų ta platforma, kuri iš tiesų daro viską, ką gali, kad užkirstų kelią dezinformacijos ir klaidingos informacijos naudojimui kaip ginklui prieš savo vartotojus ir visą visuomenę.

Ekspertų grupė tikisi, kad YouTube vadovė sutiks su jais susitikti ir aptarti iškeltus klausimus.

Pateikiame visą laišką.

Gerb. Susan Wojcicki.

Praėjo jau beveik dveji metai nuo COVID-19 pandemijos pradžios. Pasaulyje jau ne kartą matyta, kokią didžiulę žalą dezinformacija ir klaidinanti informacija gali padaryti visuomenės harmonijai, demokratijai ir visuomenės sveikatai. Dezinformacija sugriovė pernelyg daug gyvenimų, dėl jos pernelyg daug žmonių neteko savo artimųjų. Esame tarptautinis faktų tikrinimo organizacijų tinklas. Stebime, kaip melas plinta internetu. Kasdien tenka pastebėti, kad YouTube yra vienas svarbiausių kanalų skleisti dezinformaciją ir klaidinančią informaciją visame pasaulyje. Tai kelia didelį susirūpinimą mums, pasaulinei faktų tikrinimo bendruomenei.

Neatrodo, kad YouTube dėtų daug pastangų įgyvendinti priemones šiai problemai spręsti. Priešingai: YouTube leidžia nesąžiningiems veikėjams naudotis šia platforma kaip ginklu siekiant vykdyti manipuliacijas ir išnaudoti kitus, taip pat susitelkti ir rinkti sau pinigus. Matyti, kad esamų priemonių nepakanka. Todėl raginame jus imtis veiksmingų priemonių prieš dezinformaciją ir klaidinančią informaciją, taip pat parengti nuoseklias gaires ir intervencines priemones informacinei ekosistemai gerinti produkto lygiu, o tai darant pasitelkti pasaulines nepriklausomas, nepolitizuotas faktų tikrinimo organizacijas.

Praėjusiais metais teko pastebėti, kaip sąmokslo teorijų grupės tarpsta ir bendradarbiauja tarpvalstybiniu mastu, įskaitant tarptautinį judėjimą, prasidėjusį Vokietijoje, išplitusį į Ispaniją ir išsikerojusį Lotynų Amerikoje, tiesiog veikdamos YouTube platformoje. O milijonai kitų naudotojų žiūrėjo vaizdo įrašus graikų ir arabų kalbomis, kurie paskatino juos boikotuoti skiepijimą arba patiems gydytis COVID-19 netikrais vaistais. Ir ne tik COVID-19: YouTube vaizdo įrašai skatina netikrą gydymą nuo vėžio jau metų metus.

Brazilijoje šia platforma naudotasi kurstyti neapykantą pažeidžiamoms grupėms ir taip pasiekta dešimtys tūkstančių naudotojų. Kyla pavojus ir rinkimams. Filipinuose daugiau nei 2 mln. kartų peržiūrėtas klaidingas turinys, kuriuo neigiami žmogaus teisių pažeidimai ir korupcija karo padėties metu, naudojamas pagražinti velionio diktatoriaus sūnaus, kuris bus vienas iš kandidatų 2022 m. vyksiančiuose rinkimuose, reputaciją. Taivane pastaruosius rinkimus temdė nepagrįsti kaltinimai klastojimu. Praėjusiais metais metais visas pasaulis regėjo dezinformacijos pasekmes, kai smurtinga minia užpuolė JAV Kapitolijų. Nuo JAV prezidento rinkimų išvakarių iki kitos dienos YouTube vaizdo įrašai, kuriais palaikomas „klastojimo“ naratyvas, buvo peržiūrėti daugiau nei 33 milijonus kartų.

Pavyzdžių – nesuskaičiuojama daugybė. Daugelis tų vaizdo įrašų ir kanalų iki šiol tebėra internete, nors jų visų atitiktis YouTube taisyklėms buvo patikrinta, ypač ne anglakalbėse šalyse ir pietinėje pasaulio dalyje. Džiaugiamės, kad bendrovė pastaruoju metu ėmėsi tam tikrų veiksmų bandydama spręsti šią problemą, tačiau remdamiesi tuo, ką kasdien matome platformoje, manome, kad šios pastangos neduoda rezultatų, o ir pati YouTube nepateikė jokių kokybiškų duomenų, įrodančių jų veiksmingumą.

Jūsų bendrovės platforma kol kas visas diskusijas apie dezinformaciją nepagrįstai baigia tiesiog sprendimu ištrinti turinį arba neištrinti. Taip elgdamasi YouTube vengia galimybės daryti tai, kas jau yra pasiteisinę: mūsų kaip faktų tikrintojų patirtis, taip pat akademiniai įrodymai leidžia mums manyti, kad informacijos, kurios faktai patikrinti, iškėlimas būtų veiksmingesnė priemonė, nei turinio ištrynimas. Be to, tai leistų ir išsaugoti saviraiškos laisvę, kartu pripažįstant papildomos informacijos poreikį, kad būtų sumažinta žalos gyvybei, sveikatai, saugumui ir demokratiniams procesams rizika. Kadangi didelė dalis YouTube turinio peržiūrų įvyksta dėl sistemos teikiamų pasiūlymų algoritmo, YouTube turėtų dar ir įsitikinti, kad ji aktyviai neplatina dezinformacijos savo naudotojams ir nerekomenduoja turinio iš nepatikimų šaltinių.

Atsižvelgdami į visa tai siūlome tam tikrus sprendimus, kurie reikšmingai sumažintų dezinformacijos ir klaidinančios informacijos sklaidą YouTube tinkle.

1. Įsipareigoti siekti prasmingo skaidrumo, kiek tai susiję su dezinformacija platformoje: YouTube turėtų padėti vykdyti nepriklausomus tyrimus apie įvairių dezinformacijos kampanijų ištakas, kiek žmonių jos pasiekia ir kokį poveikį daro, taip pat kokie melagingos informacijos demaskavimo būdai veiksmingiausi. Ji taip pat turėtų paviešinti visą savo moderavimo politiką, susijusią su dezinformacija ir klaidinančia informacija, įskaitant dirbtinio intelekto taikymą ir kokie duomenys jam naudojami.

2. YouTube turėtų ne tik šalinti turinį dėl teisinių priežasčių, bet ir skirti dėmesio teikti kontekstą ir siūlyti demaskavimus, kurie būtų aiškiai uždedami ant vaizdo įrašų arba pateikiami kaip papildomas vaizdinis turinys. To galima pasiekti tik prasmingai ir sistemingai bendradarbiaujant bei atsakingai ir sistemingai investuojant į rezultatyvias pastangas nepriklausomai tikrinti faktus visame pasaulyje, kad šios problemos būtų sprendžiamos.

3. Imtis veiksmų prieš tuos, kurie vis pažeidžia tvarką ir kuria turinį, kuris nuolat žymimas kaip dezinformacija ir klaidinanti informacija, o ypač prieš tuos, kurie siekia užsidirbti pinigų iš šio turinio platformoje ir už jos ribų. Tai turėtų būti įgyvendinama visų pirma neleidžiant rekomendavimo algoritmams reklamuoti tokių dezinformacijos šaltinių turinį.

4. Išplėsti esamas ir būsimas pastangas kovoti su dezinformacija ir klaidinančia informacija ne anglų kalba ir teikti konkrečios šalies ir kalbos duomenis, taip pat transkribavimo paslaugas, kurios veiktų bet kuria kalba.

Tikimės, kad apsvarstysite galimybę įgyvendinti šias idėjas visuomenės labui, kad YouTube būtų platforma, kuri tikrai daro viską, kad neleistų dezinformaciją ir klaidinančią informaciją naudoti kaip ginklą prieš jos naudotojus ir visuomenę apskritai. Mes norime ir galime padėti YouTube. Norime susitikti su jumis ir aptarti šiuos dalykus bei rasti bendradarbiavimo būdų. Lauksime jūsų atsakymo į šį pasiūlymą.

Africa Check (Senegalas, Nigerija, Kenija, Pietų Afrika) / Animal Político - El Sabueso (Meksika) / Aos Fatos (Brazilija) / Bolivia Verifica (Bolivija) / BOOM (Indija, Mianmaras ir Bangladešas) / Check Your Fact (JAV) / Code for Africa - PesaCheck (Burkina Fasas, Burundis, Kamerūnas, Centrinės Afrikos Respublika, Dramblio Kaulo Krantas, Etiopija, Gana, Gvinėja, Kenija, Malis, Nigeris, Nigerija, Senegalas, Pietų Afrika, Sudanas, Tanzanija, Uganda ir Zimbabvė) / Colombiacheck (Kolumbija) / CORRECTIV (Vokietija) / Cotejo.info (Venesuela) / Chequeado (Argentina) / Delfi Lithuania (Lietuva) / Demagog Association (Lenkija) / Doğruluk Payı (Turkija) / Dubawa (Nigerija, Gana, Siera Leonė, Liberija ir Gambija) / Ecuador Chequea (Ekvadoras) / Ellinika Hoaxes (Graikija) / Fact Crescendo (Indija) / Fact-Check Ghana / FactCheck.org (JAV) / FactSpace West Africa / Facta (Italija) / FactcheckNI (JK) / Factly (Indija) / Factual.ro (Rumunija) /FactWatch (Bangladešas) / Fakenews.pl (Lenkija) / Faktist.no (Norvegija) / Faktograf.hr (Kroatija) / Faktoje (Albanija) / Fast Check CL (Čilė) / Fatabyyano (Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika) / Full Fact (JK) / GRASS - FactCheck Gruzija / India Today Group (Indija) / Istinomer (Serbija) / Istinomjer (Bosnija ir Hercegovina) / Hibrid.info (Kosovas) / Knack Magazine (Belgija) / La Silla Vacía (Kolumbija) / Lead Stories (JAV) / Les Surligneurs (Prancūzija) / Logically (JK) / Lupa (Brazilija) / Maldita.es (Ispanija) / MediaWise (JAV) / Mongolian Fact-checking Center (Mongolija) / MyGoPen (Taivanas) / Myth Detector (Gruzija) / NewsMobile (Indija) / Newschecker (Indija ir Pietų Azija) / Newtral (Ispanija) / Observador - Fact Check (Portugalija) / Open Fact-checking (Italija) / OŠTRO (Slovėnija) / Pagella Politica (Italija) Poligrafo (Portugalija) / PolitiFact (JAV) / Pravda (Lenkija) / Rappler (Filipinai) / Raskrinkavanje (Bosnija ir Hercegovina) / Re:Check/Re:Baltica (Latvija) / RMIT ABC Fact Check (Australija) Rumor Scanner (Bangladešas) / Science Feedback (Prancūzija) / StopFake (Ukraina) / Taiwan FactCheck Center (Taivanas) / Tempo (Indonezija) / Teyit (Turkija) / The Healthy Indian Project/THIP Media (Indija) / The Journal FactCheck (Airija) / The Logical Indian (Indijos) / The Quint (Indija) / The Washington Post Fact-checker (JAV) / The Whistle (Izraelis) / Univision - elDetector (JAV) / VERA Files (Filipinai) / Verificat (Ispanija) / Vishvas News (Indija) / Vistinomer (Šiaurės Makedonija) / VoxCheck (Ukraina) / 15min (Lietuva).