Jau kuris laikas lyderiaujančių pozicijų neapleidžianti influencerių rinkodara, panašu, kad iš jų trauktis greitu metu dar tikrai neketina. Verslo atstovams vis dažniau renkantis šią rinkodaros šaką, dažnai pamirštama apie kitą, ne tiek daug finansinių išteklių reikalaujančią, tačiau ne ką mažiau efektyvią komunikacijos priemonę – pranešimus žiniasklaidai. Ši nepelnytai apleista viešųjų ryšių forma pasižymi tam tikrais privalumais, būdingais tik jai, tad įtraukę ją į naudojamų reklamos priemonių kompleksą, sustiprinsite savo prekių ženklo pozicijas. Priežastimis, kodėl verslas turėtų išnaudoti šią komunikacijos formą, dalijasi kūrybinės agentūros „Love Media“ projektų vadovė, viešųjų ryšių specialistė Gabija Bogvilaitė.

Prieš kurį laiką bendrovės „inPowered“ atliktas tyrimas atskleidė, kad viešieji ryšiai yra net 88 proc. efektyvesnė komunikacijos priemonė nei įprastinė reklama. Straipsniai, kuriuose verslo atstovai dalijasi savo ekspertinėmis įžvalgomis ir patarimais, daro daug didesnę įtaką vartotojų apsisprendimui pirkti nei kitos reklamos formos. Ir nors nuo atlikto tyrimo praėjo jau nemažai laiko, akivaizdu, kad nuomonės formuotojų reklamos ir komunikacijos socialiniuose tinkluose į šešėlį nustumti pranešimai žiniasklaidai ten atsidūrė visai be reikalo. Nors šios komunikacijos priemonės atneštų rezultatų neišmatuosite taip lengvai, kaip influencerių reklamuoto produkto pardavimų su jiems specialiai sugeneruotu nuolaidos kodu, tačiau viešųjų ryšių vertę geriausiai pamatysite ilgalaikėje perspektyvoje. Viešieji ryšiai, o jei dar tiksliau, viena iš jų formų – pranešimai spaudai, ne tik didina prekių ženklo žinomumą, bet yra ir puikus būdas, norint pasiekti savo tikslinę auditoriją.

Gabija Bogvilaitė
Gabija Bogvilaitė
© Asmeninio albumo nuotr.

1. Stiprina pasitikėjimą prekių ženklu. Įsivaizduokite situaciją – ruošiatės įsirenginėti namus ir nusprendžiate internete paieškoti informacijos apie interjero dizaino paslaugas teikiančias įmones. Atsirenkate dvi jums labiausiai patikusias, tačiau viena iš jų turi tik internetinį tinklalapį, o kitos atstovai nuolat komunikuoja žiniasklaidoje, dalydami patarimus namus įsirenginėjantiems skaitytojams. Didelė tikimybė, kad jūsų dėmesį labiau patrauks antroji įmonė, nes dėl portaluose esančių straipsnių matysite, jog joje dirba tikri savo srities profesionalai, išmanantys tai, ką daro. Tad tik turėti savo internetinę svetainę bei paskyras socialiniuose tinkluose jau seniai nebeužtenka. Teigiamame kontekste matomi jūsų verslo paminėjimai žiniasklaidoje siunčia skaitytojams žinutę apie solidų prekių ženklą, stiprina pasitikėjimą juo ir padeda kurti ilgalaikį autoritetą.

2. Padeda pasiekti tikslinę auditoriją. Komunikuodami apie save ir savo sritį žiniasklaidoje, automatiškai pasiekiate ir savo tikslinį vartotoją. Tad jeigu esate odos priežiūros paslaugas teikianti specialistė ir straipsnyje dalijatės patarimais, kaip rūpintis aknės paliktais randais, pritrauksite dėmesį tų skaitytojų, kuriems ši tema yra aktuali. Svarbu dar ir tai, kad žinia apie save galite dalytis ne tik didžiuosiuose naujienų portaluose. Nepamiršti reikėtų ir mažesnių, tik konkrečios tematikos straipsnius publikuojančių portalų. Nišinėmis temomis komunikuojantys naujienų tinklalapiai nors ir negali pasigirti itin dideliais skaitytojų skaičiais, tačiau jie gali padėti pasiekti būtent jūsų prekių ženklui reikalingą auditoriją. Galbūt prekiaujate įranga žvejams? O gal svarbiausiais motinystės klausimais konsultuojate būsimas mamas? Galite būti tikri, kad kiekvienai sričiai atrasite tinkamą portalą su jums aktualia auditorija.

3. Geriau priimama vartotojų. Kitaip nei iššokantys reklaminiai „baneriai“ ar influencerių reklama, ši komunikacijos forma nesukelia vartotojams neigiamų emocijų. Nuomonės formuotojų reklama dažnai tiesiog paskęsta bendrame informaciniame triukšme, kurį vartotojas akimirksniu išjungia net neperžiūrėjęs iki galo. Nemalonius jausmus skaitytojams sukelia ir reklaminės juostos, kurios pertraukia jų naudojimąsi turiniu. Tačiau kitaip nei pastaraisiais atvejais, ant straipsnio naujienų portale vartotojai paspaudžia savo noru. Tai reiškia, kad tema juos domina ir yra aktuali, tad greičiausiai nesukels jiems neigiamos reakcijos. Atvirkščiai – gavus naudingos informacijos, skaitytojas pasąmonėje jausis už ją dėkingas, tad tai gali palengvinti jo sprendimą, renkantis jūsų prekę ar paslaugą.

4. Pigesnė komunikacijos forma. Kai influencerių paslaugų kainos siekia rekordines aukštumas, daliai verslų jos gali tapti sunkiai įkandamos. Ne paslaptis, kad norint nusipirkti reklamą pas populiariausius nuomonės formuotojus, tenka pakloti keturženkles sumas. O siekiant didesnio efekto, prekių ženklai dažnai vykdo komunikaciją pas daug influencerių, tad galutinė reklaminės kampanijos suma susidaro tikrai nemenka. Straipsniai žiniasklaidoje – gerokai pigesnė, tačiau tikrai ne ką mažiau efektyvi komunikacijos priemonė. Populiariausius naujienų portalus Lietuvoje kasdien skaito šimtai tūkstančių vartotojų, tad savo žinute galite pasiekti didžiulę auditoriją.

5. Kuria išliekamąją vertę. Vargu, ar po kelių mėnesių kas nors prisimins nuomonės formuotojo „storiuose“ sušmėžavusią jūsų prekių ženklo reklamą ar įrašą socialiniuose tinkluose. Nors šios priemonės yra puikus būdas, norint pamatyti rezultatą „čia ir dabar“, tačiau straipsniai žiniasklaidoje padės sukurti išliekamąją vertę. Publikacijos naujienų portaluose išlieka internete neribotą laiką, tad net ir po kurio laiko paieškos sistemoje įvedę jiems aktualią temą, vartotojai vis dar ras straipsnį, kuriame buvo paminėtas jūsų prekių ženklas. Tad net ir po straipsnio pasirodymo praėjus keletui metų, jis vis dar gali padėti sulaukti naujų klientų.

Apibendrindama, G. Bogvilaitė teigia, kad jokiu būdu nereikėtų nuvertinti ir minėtosios influencerių rinkodaros ar komunikacijos socialiniuose tinkluose – kiekviena šių priemonių atneša vis skirtingas vertes ir yra savaip naudinga. Tačiau prie jų prijungus ir pranešimus žiniasklaidai, išvysite sinergijos efektą, kai kompleksinė komunikacija, naudojant įvairias priemones, padės pasiekti geriausius rezultatus.

M360