Užkandinės „Keulė Rūkė“ nesiruošia liautis provokavę visuomenę. Šią savaitę prie jų užkandinės Kaune atsirado Staliną pašiepianti skulptūra, o dabar jie sako galvojantys, kaip sureaguoti į, jų manymu, nesąžiningą grafitininkų, tarp kurių buvo ir vadinamasis „Solomon“, suėmimą.

„Keulės Rūkės“ užkandinė Kaune yra įrengta pagal Džordžo Orvelo kūrybos temas. Garsiojoje jo knygoje „Gyvulių ūkis“ pasakojama, kaip gyvuliai ūkyje padarė revoliuciją ūkyje ir kiaulės tapo diktatoriais. Prie užkandinės esančioje skulptūroje pavaizduota Sovietų Sąjungos diktatorių Josifą Staliną primenanti galva, tik vietoj nosies – kiaulės šnipas.

„Mūsų restorane yra daug nuorodų tiek į komunistinius simbolius, bet ironiškai pateiktus, tiek ir į Orvelo knygas. Mes tiesiog norėjome ir Kaune padaryti kažkokį gerą, kokybišką meno kūrinį, nes Vilniuje esame kelis padarę, o Kaunas vis dar neturėjo. Be to, norėjome save išbandyti su skulptūra: susijungė daug dalykų, taip ši skulptūra ir atsirado“, – pasakoja vienas iš „Keulė Rūkė“ įkūrėjų Dominykas Čečkauskas. Pasak jo, skulptūros idėjos autorė buvo Marla Singer, tačiau prie įgyvendinimo prisidėjo visa komanda.

D. Čečkauskas sako, kad tokias provokacijas jų komanda rengia ne siekdama padidinti klientų srautus – esą tam jie naudoja paprastesnes priemones, kaip naujų produktų pristatymą, ar turimų fotografavimą.

„Galbūt kažkokia sinergija tarp tų dalykų yra, bet tie mūsų kūriniai yra kaip socialinė įmonės misija. Mes tą Staliną seniai buvome sugalvoję, bet procesas buvo komplikuotas, tad kelis mėnesius užtrukome“, – sako D. Čečkauskas.

Socialiniuose tinkluose pasklidus šio kūrinio nuotraukoms netruko sureaguoti ir Rusijos žiniasklaida. D. Čečkauskas teigia, kad tokia reakcija jų nė kiek nenustebino: „Mes žinojome, kad, pavyzdžiui, Rusijoje yra didelė kontroversija dėl filmo „Stalino mirtis“, kuris yra labai lengvo turinio komedija. Nors Stalino kultas kaip ir buvo Chruščiovo laikais panaikintas, bet, panašu, kad Rusijai jis vis dar yra labai svarbi asmenybė, jautri tema, tad galima buvo planuoti, kad Rusijos žiniasklaida, ypač ta, kuri labiau konservatyviai nusiteikusi, gali jautriai sureaguoti“.

Paklaustas, ar „Keulė Rūkė“ jau ruošia kokias nors naujas provokacijas, D. Čečkauskas prisipažino, kad komanda šiuo metu galvoja, kaip reaguoti į grafitininkų suėmimą. „Mus labai papiktino situacija su „Solomonu“ ir suėmimais jaunų menininkų, kurių dalis su mumis kartu dirbo ir padėjo perpiešiant po visų vandalizmų tą patį Putiną su Trumpu, tad galvojame, gal kažkaip galime šitoje vietoje irgi sureaguoti. Mes tarsi jaučiame dvigubus standartus, kad jei padarai kažkokį gatvės meną, kuris daug „like“ surenka, politikai atbėga prie jo nusifotografuoti, o jei jauni žmonės daro kažką labiau undergroundinio, juos reikia suimti ir bandyti pasodinti į kalėjimą. Mums atrodo kažkaip nesąžininga“, – savo nuomone dalinosi D. Čečkauskas.

M360


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją