Prieš dvidešimt metų Monica Lewinsky jautėsi tokia pažeminta, kad norėjo mirti. Tačiau jai pavyko suimti save į rankas ir šiuo metu kviečia visus kovoti prieš viešas patyčias, socialinių medijų laikais įgavusias milžinišką mastą – apie tai ji penktadienį kalbėjo Vilniuje vykusiame inovacijų festivalyje LOGIN.

„Ši konferencija yra apie technologijas, inovacijas, kūrybingumą. Kalbant apie šiuolaikinį pasaulį, tokie žodžiai ar jų kombinacijos dažniausiai siejami su prekės ženklais, kartais entrepreneriais, sėkmingomis kompanijomis, kurie visi turi reputaciją. Daugeliui jų teko patirti, kas yra prekės ženklo krizė, kai tavo prekės ženklo naratyvas išsprūsta tau iš rankų. Bet ar galite įsivaizduoti, kas atsitinka, jei prekės ženklas esi tu? Tavo veidas, tavo gyvenimas, tavo siela. Štai kas man atsitiko 1998 metais“, – LOGIN scenoje kalbėjo M. Lewinsky.

Savo kalboje M. Lewinsky prisiminė istoriją, kai būdama vos 22 metų per naktį iš privataus asmens tapo viešu ir tokiu, iš kurio tyčiojamasi visame pasaulyje. „Būdama tokio amžiaus įsimylėjau savo viršininką ir labai greitai pajutau to pasekmes. Galbūt ir kitoms taip buvo atsitikę, kad padarai klaidą būdama 22 metų, įsimyli netinkamą vyrą, dar savo viršininką, tik gal jūsų bosas nebuvo JAV prezidentas“, – ironizavo ji.

„Aš labai gailiuosi tos klaidos. Bet dėl jos aš buvau pažeminta globaliu mastu. Ši istorija sukosi visame pasaulyje, reportažai apie ją buvo rodomi per televiziją, pasakojami per radiją, visur aplink buvo karikatūros, reklamos baneriai su mano veidu. Dėmesys, kurį gavau, buvo beprecedentis“, – prisiminė ji.

„Tada supratau, kad yra dvi Monicos Lewinsky. Viena buvau aš, o kita buvo vieša Monica Lewinsky, kuri veikė kaip prekės ženklas, apie kurią buvo kalbama žiniasklaidoje. Mano draugai ir šeima žinojo tikrąją Monicą, nepažinojo anos. Aš irgi jos nepažinojau. Visiems buvo lengva pamiršti, kad aš turiu sielą, kad aš esu pažeidžiama“, – kalbėjo ji.

Būtent todėl, praėjus maždaug dešimtmečiui, kai 27-erių metų vaikinas bandė ją užkalbinti sakydamas, kad gali vėl leisti jai pasijausti kaip 22-ų, ji juokėsi nesutikusi daugiau su juo susitikti. „Aš turbūt vienintelis žmogus pasaulyje, kuris jokiu būdu nenorėtų vėl būti 22-ų“, – šypsojosi ji.

Skandalo, į kurį pateko M. Lewinsky laikais, socialinės medijos dar nebuvo. „Dabar žmonėms, kurie padarė klaidas, tiek viešiems, tiek privatiems, pasekmės yra žiaurios. Kalbėjau telefonu su mama apie jauną studentą iš Niu Džersio, apie kurį matėme reportažą per žinias. Mielas, jautrus, kūrybingas vaikinas, tačiau jį slapčia nufilmavo intymiai leidžiant laiką su kitu vyru. Jis buvo viešai žeminamas ir to neatlaikęs, jis nušoko nuo tilto. Jis buvo vos devyniolikos. Mums su mama abiem buvo skaudu tai girdėti. Mano mama reagavo dar skaudžiau nei aš. Supratau, kad ji vėl tai išgyvena kaip 1998-us metus, kai ji prižiūrėjo, kad nemirčiau dėl pažeminimo skausmo. Šiandien per daug tėvų neturi šansų įsikišti, pamatyti, kad jų vaikai kenčia, kol ne per vėlu“, – kalbėjo ji.

„Socialinės medijos leidžia patyčioms gyvuoti kur kas didesniu mastu. Tam nėra jokių ribų. Dabar jos siekia kur kas plačiau nei tavo kiemas, mokykla ar ar miestas. Milijonai žmonių likdami anonimais gali iš kažko tyčiotis“, – apgailestavo M. Lewinsky, vėliau pastebėdama, kad jei visuomenė turi taisykles, kaip visi turime elgtis kelyje, kad vienas kito nesužeistume, galbūt metas susitarti ir kaip turime elgtis socialinėse medijose ir apskritai internete?

M. Lewinsky ragino visus, prieš paspaudžiant ant nuorodos internete, pagalvoti, ką jie daro: jei galima suprasti, kad skelbiamoje informacijoje bus tyčiojamasi iš žmogaus, kiekvienu savo paspaudimu jie palaikys patyčių kultūrą. „Žmonių žeminimas tapo industrija. Kaip pinigai daromi? Daugiau gėdos, daugiau paspaudimų, daugiau reklamos pinigų. Daugiau spaudžiame ant paskalas skleidžiančių naujienų, daugiau braunamės į kitų gyvenimus, daugiau leidžiame pelnytis iš kitų kančios“, – teigė ji.

M. Lewinsky taip pat kvietė nelikti abejingais matant patyčias internete. „Netylėkite, net vienas palaikantis žmogus gali reikšti labai daug. Jei iš kažko tyčiojamasi, sudrausminkite juos, parašykite palaikantį komentarą. Neseniai kalbėjausi su viena drąsia moterimi, kuri taip pat pateko į #metoo skandalo sūkurį. Jos žodžiai, kad jai labai gaila, kad aš tuo metu buvau viena, mane pravirkdė. Mums tiesiog reikia daugiau empatijos“, – kalbėjo ji.

Pasak M. Lewinsky, nors internete sklindanti informacija gali mus ir sužlugdyti, ji gali mus ir pagydyti. „Kaip galime tai padaryti? Tai paprasta: reikia prisiminti empatiją, užuojautą. Gėda yra toks jausmas, kuris negali pakelti empatijos. Mačiau labai tamsių dienų savo gyvenime, bet mano šeimos, draugų, kolegų, mylimųjų ir net nepažįstamųjų empatija mane išgelbėjo. Net vieno žmogaus empatija gali būti reikšminga“, – pabrėžė M. Lewinsky.

M360


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją