„Suvienydami žiniasklaidos, akademinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų pastangas, sieksime pateikti kompleksinį vaizdinį apie dezinformaciją Baltijos regione. Vienas iš ambicingų DIGIRES tikslų – suburti stiprų asocijuotų partnerių tinklą, jo veiklas jau dabar palaiko ir remia Suomijos, Latvijos, JAV tyrėjai, tarptautinės (UNESCO) ir šalies organizacijos“, – teigia viena projekto sumanytojų, VDU Viešosios komunikacijos katedros profesorė dr. Auksė Balčytienė.

Pasak mokslininkės, iššūkiai, kuriuos patiria šiandienos visuomenė, yra kur kas sudėtingesni, nei manyta.

„Globalaus atšilimo, skaitmenizacijos, ekonominės sąmonės virsmo, nelygybių ir kitų socialinių transformacijų iššauktos problemos reikalauja visa apimančio profesionalaus požiūrio ir išjaustų sprendimų. Dezinformacijai nepavaldžios valstybių sienos. Išvengti manipuliacijų darosi ypač sunku, nes jos pasėja abejones, o tai esmingai pažeidžia vidinės ramybės jauseną ir griauna pasitikėjimą tarp žmonių grupių. Dezinformacija mokslininkams nėra naujas reiškinys, bet šiuolaikinė pasaulio politika ir globalių informacinių technologijų inžinerijos būklė reikalauja unikalių ir integralių prieigų. O tai sukurti pajėgūs tik atviri profesionalų konsorciumai, kokiu ir sieks tapti DIGIRES tyrimų centras“, – pabrėžia prof. A. Balčytienė.

Auksė Balčytienė

Su ja sutinka kita projekto idėjinė autorė, „Delfi“ Verslo vystymo vadovė Ieva Ivanauskaitė.

„Dezinformacija nėra naujas reiškinys, tačiau pastaraisiais metais įgijo neįtikėtiną pagreitį visame pasaulyje. Dažnai sąmoningas iškreiptos realybės ir faktų vaizdavimas prisidengiant objektyvaus nuomonės formuotojo kauke ne tik kursto nepasitikėjimą žiniasklaida, kelia grėsmę demokratinės valstybės pamatams, bet ir, kaip stebime pastaruosius dvejus metus, kuria papildomus iššūkius visuomenės sveikatai. Ne vienerius metus žiniasklaida, akademinė bendruomenė ir nevyriausybinės organizacijos dėjo pastangas šiam fenomenui pažaboti, bet po vieną pasiekti akivaizdų poveikį mes bejėgiai. Labai džiaugiamės galėdami vienytis ir imtis ryžtingo žingsnio pradedant ilgą, bet svarbų kelią atsparesnės dezinformacijai visuomenės link“, – sako ji.

Ieva Ivanauskaitė

DIGIRES yra bendra akademinės bendruomenės, žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomų žurnalistų iniciatyva, skirta dezinformacijos veiklai Lietuvoje ir už jos ribų aptikti, analizuoti ir užkardyti. Ilgalaikis DIGIRES tikslas yra išaugti į tyrimų centrą, kuriame visuomenės skaitmeninio atsparumo didinimo linkme bendrai dirbtų aukštos kvalifikacijos ekspertų komanda, plačiai įsitrauktų žiniasklaida ir nepriklausomi žurnalistai, mokslo bendruomenė ir visuomenės atstovai.

Gruodžio 8 d., trečiadienį, 15 val., DIGIRES centro komanda kviečia akademinės bendruomenės, žiniasklaidos ir nevyriausybinių organizacijų atstovus, taip pat šiomis temomis besidominčius visuomenės narius, dalyvauti projekto pristatymo renginyje, kurio metu bus kalbama ne tik apie projekto veiklas ir tikslus, bet diskutuojama tema „Ko mums trūksta, kad galėtume efektyviau kovoti su dezinformacija?“

Renginyje dalyvaus ir pasisakys Tenesio universiteto (JAV) profesorius emeritas Peter Gross, VDU prof. dr. Auksė Balčytienė, Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vadovas Gintaras Koryzna, „Delfi“ žurnalistas Vaidas Saldžiūnas ir kiti žiniasklaidos bei visuomenės atstovai.

Renginys vyks lietuvių kalba nuotoliniu būdu „MS Teams“ platformoje. Registracija į renginį vyksta iki gruodžio 6 d.

APIE DIGIRES

DIGIRES projektą Lietuvoje vykdo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) PMDF Viešosios komunikacijos katedra kartu su didžiuoju partneriu naujienų portalu „Delfi“. Mažieji projekto partneriai: regioninis laikraštis „Tauragės kurjeris“, žurnalistė Kauno regione Brigita Sabaliauskaitė, NVO „Media4Change“. DIGIRES yra iš dalies finansuojamas Europos Komisijos.

Daugiau informacijos apie projektą čia.