Pasaulyje stiprėjant laisvai samdomų darbuotojų, vadinamų freelancerių tendencijai, pasirinkusių tokį karjeros kelią ir gyvenimo būdą daugėja ir Lietuvoje. Kas lemia tokį norą ir pasirinkimą?

Dažniausia tokio sprendimo priežastis užkoduota pačiame žodyje „laisvas“. „Man patinka būti, kur noriu ir daryti, ką noriu. Turiu visokeriopą laisvę pats planuoti savo laiką, o mano darbo specifika leidžia man dirbti per atstumą“, – sakė kūrybos ir rinkodaros srityje dirbantis Paulius Dauparas, dalyvavęs menų fabriko „Loftas” organizuotoje diskusijoje, nė vienos dienos gyvenime nedirbęs jokiam darbdaviui.

Tačiau pernelyg atsipalaiduoti jis sau neleidžia: pagal savo susikurtą metodiką skaičiuoja laiką minutėmis metus į priekį, ir dalina jį į ciklus, pagal tai, kiek jo turi būti skirta darbui ir kokio atlygio už tai tikisi. Tad net jei vidury dienos jausdamasis nedarbingu leidžia sau, pavyzdžiui, nueiti į kiną, vakare tą laiką atidirba, kad neatitrūktų nuo numatyto plano.

Jo vedama statistika, pagal kurią 20 proc. savo laiko skiria darbui, o 80 proc. – gyvenimui, daug kam gali pasirodyti viliojanti. Tik, žinoma, jei pavyksta rasti klientų, kurie sutiktų už tuos 20 proc. laiko pakankamai mokėti. „Kaip pasiklosi, taip išmiegosi. Reikia neužmigti ir nuolat mokytis, kad išliktum paklausus rinkoje”, – baimės likti be pajamų nesureikšmina P. Dauparas.

Tuo tarpu Inga Norke kaip freelancerė pradėjo dirbti prieš metus. „Dabar galvoju tik apie tai, kodėl to nepadariau anksčiau”, – juokėsi ji, pasakojama, kad net dirbdama su skirtingais projektais kaip laisvai samdoma profesionalė dabar turi darbų planą išdėliotą iki 2018 m. Pasak jos, apsisprendus dirbti freelanceriu, svarbiausia – valia ir punktualumas, nes samdantys žmonės kartais tikisi net geresnio rezultato nei iš savo nuolatinių darbuotojų.

„Šiuolaikinėje rinkoje atsiranda poreikis išnaudoti visą savo potencialą, o tai gali padaryti tuomet, kai atsakai už visus savo veiksmus. Dirbdamas įmonėje turi erdvės kiek sumažinti savo ambicijas, truputį atsipalaiduoti, užsibūti komforto zonoje. Kai dirbi sau – tai labai geras spyris atsikelti, dirbti, netingėti ir išnaudoti viską, ką sugebi“, – sakė I. Norke.

Laisvai samdomi darbuotojai: kuo suvilioja toks kelias
© Tomo Bardausko nuotr.

Freelanceris pats gali ir nuspręsti, kokioje erdvėje jam geriausia dirbti. Pavyzdžiui, Evelina Stundžienė, dirbdama keliauja po pasaulį, bet mėgsta dirbti savarankiškai ir bendrų darbui vietų, vadinamų hub`ų ar co-working erdvių nesidairo. Be to, ji turi savo konkretų darbo laiką, nuo 9 iki 17 val, nes prisitaiko prie įmonių, su kuriomis bendradarbiauja. Tačiau kai kurie net neturėdami tikrų kolegų pradeda dairytis bendraminčių, prie kurių galėtų prisijungti ar bent jau dirbti vienoje erdvėje.

„Pagrindinė co-workingo vertė yra kuriama bendruomenė. Čia gali tuo pačiu metu būti nepriklausomas, bet ir susitapatinti su kitais žmonėmis ir dalintis tuo, ką darai“, – pasakojo „Vilnius Tech Park” atstovė Eglė Zuzevičiūtė. Jos žiniomis, šiuo metu pasaulyje yra apie 10 tūkstančių co-workingo vietų, kuriose dirba apie pusė milijono žmonių ir ši tendencija tik stiprėja.

„Aš irgi iš pradžių galvojau, kad man nereikia jokios erdvės, galiu dirbti iš namų, kavinės, ar užeiti pas draugus į biurą, bet dabar jau mėnesį dirbu „Rise Vilnius“ ir matau, kad mano efektyvumas dar padidėjo. Kai esi tarp žmonių, kurie tame pačiame verda, atsiranda daug naujų idėjų“, – pasakojo I. Norke.

„Tu gali rasti žmones, kurie naudingi tau, ir pats būti naudingas jiems. Galiausiai visame Vilniuje jautiesi kaip dideliame biure, ir tai labai gera“, – juokėsi P. Dauparas.

Tad ko reikia, norintiems būti freelanceriais? „Jiems būtinas lankstumas ir reagavimas į visuomenę, į tai, kas joje vyksta, mokėjimas greitai mokytis, nebijojimas imtis projektų, kurie nėra komfortabilūs tavo sugebėjimų srityje, prisiėmimas rizikos ir improvizavimas: tai padės augti ir freelancinti, kur bebūtum“, – sako E. Zuzevičiūtė.

M360


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją