Vyriausybei vėl sugriežtinus apribojimus dėl koronaviruso, asociacija „Nacionalinė spauda“ ragina Vyriausybę ir Seimą imtis visų reikalingų priemonių, kurios leistų žiniasklaidos priemonėms išgyventi šiuo sudėtingu periodu ir užtikrinti kokybiškos informacijos sklaidą visuomenėje.

Jau pavasarį, įvedus ekstremalią padėtį, nepriklausoma žiniasklaida susidūrė su didžiuliais sunkumais. Laikraščių ir žurnalų leidėjų pajamos krito apie 80 proc., nes gerokai sumažėjo reklamos kiekis, taip pat ir leidinių pardavimai, mažėjo prenumeratos apimtys, rašoma asociacijos išplatintame pareiškime.

„Valstybė skelbė apie visokeriopą paramą verslui, tačiau pažadai leidėjams iki šiol liko neįgyvendinti – dalinės kompensacijos buvo skirtos tik už du iš trijų karantino mėnesių“, – sako asociacijos „Nacionalinė spauda“ pirmininkė Ineta Stravinskaitė.

Vyriausybėje „pasimetė“ ir Prezidento iniciatyva dėl paramos skyrimo žiniasklaidai, patyrusiai nuostolius dėl COVID-19 pandemijos. Dar birželio mėnesį Prezidento kanceliarija kreipėsi šiuo klausimu į Vyriausybę, tačiau iki šiol į tą iniciatyvą nebuvo atsižvelgta ir jokių priemonių nebuvo imtasi, teigia asociacija.

Lapkritį vėl griežtinant apribojimus, nepriklausoma žiniasklaida susidurs su dar didesnėmis problemomis, nei pavasarį. Tuo tarpu operatyvus tikslios ir nešališkos informacijos pateikimas visuomenei šiandien yra ypač svarbus siekiant, kad šalyje nekiltų nepagrįsta panika. Žiniasklaida savo ruožtu ėmėsi visų įmanomų priemonių – stengiasi išlaikyti darbuotojus, užtikrinti atsvarą milžiniškam dezinformacijos srautui, kuris plinta socialiniuose tinkluose.

Asociacija „Nacionalinė spauda“ ragina valstybės institucijas imtis visų reikalingų priemonių, kad sudėtingu metu gyventojai turėtų galimybę gauti kokybišką, objektyvią informaciją apie situaciją šalyje. Turėtų būti apsvarstytos įvairios galimos priemonės – mokesčių atidėjimas, valstybės subsidijos, užtikrintos finansavimo galimybės, didesni socialinės reklamos kiekiai žiniasklaidoje, reklamos draudimų panaikinimas ir kt.

„Esame įsitikinę, kad šiuo metu valstybė privalo palaikyti spausdintą žiniasklaidą, kad ji būtų išsaugota ir būtų užtikrinta kokybiškos informacijos sklaida, o visuomenę pasiektų objektyvi informacija - ypač karantino metu, kai tokia informacija yra ir gyvybiškai svarbi“, – sako I.Stravinskaitė.

Asociacija „Nacionalinė spauda“ vienija nacionalinio lygmens laikraščių ir žurnalų leidėjus. Asociacijos nariai yra bendrovės „Lietuvos rytas“, „Media bitės“, „Savaitė“, „SS leidyba“, GM žurnalų leidybos grupė“, „Kaimo žinios“.

M360